Drita Pelingu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drita Pelingu
Data i miejsce urodzenia 3 grudnia 1926
Wlora, Albania
Data i miejsce śmierci 2 października 2013
Tirana, Albania
Zawód aktorka
reżyserka
Współmałżonek Hysen Pelinku
Lata aktywności 1946-2003
Zespół artystyczny
Teatr Ludowy
Teatr Petro Marko we Wlorze
Odznaczenia
Order Naima Frashëriego

Drita Pelingu, znana też jako Drita Pelinku (ur. 3 grudnia 1926 we Wlorze, 2 października 2013 w Tiranie) – albańska aktorka i reżyserka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła prestiżową szkołę dla dziewcząt Nana Mbretneshe w Tiranie, by w 1944 kontynuować naukę w szkole teatralnej (w której była jedyną kobietą). W 1946 rozpoczęła pracę w Teatrze Ludowym (alb. Teatri Popullor), jednocześnie ucząc się w szkole artystycznej Jordan Misja. Na tej scenie zagrała blisko 110 ról, m.in. w repertuarze szekspirowskim, molierowskim i w sztukach Brechta. W latach 70. uczyła sztuki aktorskiej studentów Uniwersytetu Tirańskiego, a potem została wykładowcą Akademii Sztuk. W roku 1982 zadebiutowała na scenie teatru we Wlorze, w roli reżysera, przygotowując dramat Pavdekesia. Zajmowała się też krytyką teatralną, pisząc do pisma Skena dhe ekrani (Scena i ekran). Występy na scenie zakończyła w 2003, po 57 latach pracy. Mimo zaawansowanego wieku nadal udzielała lekcji gry aktorskiej.

Zagrała epizodyczną rolę w filmie Tana, w 1977 wystąpiła w roli Halli w filmie Njeriu me top. Potem zagrała jeszcze w 8 filmach fabularnych. Jednym z nich był film grecki Efimeri poli, w reżyserii Giorgiosa Zafirisa. Pracowała także jako asystent reżysera.

Za swoją działalność artystyczną została uhonorowana przez władze Albanii tytułem Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar), a także orderem im. Naima Frasheriego III kl.

Jej mężem był Hysen Pelinku - wokalista Teatru Opery i Baletu w Tiranie. Zmarła po długiej chorobie. Spoczywa na cmentarzu Sharre.

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]