Driver (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Driver
Gra w edycji Bild Interactive (z lewej) wraz z PlayStation, akcesoriami do niego i innymi grami
Gra w edycji Bild Interactive (z lewej) wraz z PlayStation, akcesoriami do niego i innymi grami
Producent Reflections Interactive
Infogrames (Game Boy Color)
Gameloft (iOS )
Wydawca GT Interactive
Infogrames
Atari
MacSoft (Macintosh)
Crawfish Interactive (Game Boy Color)
Gameloft (iOS)
Spike (Japonia)
Dystrybutor PL: Licomp Empik Multimedia[1]
Seria gier Driver[1]
Projektant

Martin Edmonson

Scenarzysta Maurice Suckling
Kompozytor Allister Brimble
Data wydania
Gatunek

gra akcji[1]

Tryby gry gra jednoosobowa[1]
Kategorie wiekowe

PC:
PEGI: 7[10] (w Portugalii od 6[10], w Polsce od 7+[1])
USK: 6[11]
ESRB: T (Teen)[12]
OFLC: General (G)[13]

PlayStation:
PEGI: 12[14]
USK: 6[15]
ESRB: T (Teen)[16]

Game Boy Color:
ESRB: E (Everyone)[17]

Język angielski, polski, francuski, niemiecki, rosyjski
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation (PlayStation Network), PC (Windows 95 / 98 / XP, Macintosh), Game Boy Color, iOS
Nośniki

1 CD[1], pobranie[18]

Wymagania

Pentium II 350 MHz, 64 MB RAM, akcelerator 3D[1]

Kontrolery gamepad, klawiatura, mysz, Multi-Touch (iOS)
Kontynuacja Driver 2 (2000)

Driver (w Stanach Zjednoczonych wydany pod tytułem Driver: You Are the Wheelman[19], w Japonii wydany jako DRIVER ~潜入!カーチェイス大作戦~[20], Driver: Sennyuu! Car Chase Daisakusen[21]) – komputerowa gra akcji, pierwsza część z serii gier Driver. Gracz wciela się w postać policjanta Tannera, który przenika do świata przestępczego. Jego zadaniem jest rozpracowanie międzynarodowej szajki zajmującej się kradzieżami samochodów.

Gra została wydana w wersji na komputery osobiste i konsolę PlayStation w 1999 roku. Rok później odbyła się premiera na urządzenie przenośne Game Boy Color. W 2009 roku gra została wydana przez Gameloft na iOS.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w postać policjanta Tannera, który ma za zadanie przedostać się do szeregów grupy przestępczej. By dostać się do grupy, Tanner musi przejść przygotowany przez nią trening i udowodnić, że ma odpowiednie umiejętności i będzie dobrze wykonywać swoją pracę. Po jego zaliczeniu otrzymuje pierwsze zadanie do wykonania w Miami. Po ukończeniu części fabularnej gry, Tanner może poruszać się po czterech szczegółowo odwzorowanych miastach: Nowym Jorku, Miami, San Francisco i Los Angeles, znajdujących się w Stanach Zjednoczonych. Po zakończeniu gry lub zastosowaniu kodów zostaje odblokowane brytyjskie miasto Newcastle, gdzie znajduje się siedziba twórców gry[1][22].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra oferuje trójwymiarowy wygląd[23]. Po zakończeniu misji uaktywniona zostaje opcja "montażu" filmu z kamer zewnętrznych, który przedstawia działania podczas misji[1]. Oprócz gracza ulicami miast jeżdżą inni kierowcy, przestrzegający przepisów ruchu drogowego[24] i posiadający sztuczną inteligencję[23]. W grze na skrzyżowaniach znajduje się pracująca sygnalizacja świetlna[24]. Wszystkie ulice w grze są proste i przecinają się[25]. Bohater przyjmuje zlecenia od lokalnych gangsterów[23]. Pomyślne wykonanie misji jest nagradzane powtórką z akcji. Podczas jazdy na ekranie widoczne są dwa wskaźniki: Zniszczenie (ang. Damage), odpowiadający za uszkodzenia samochodu, oraz Przestępstwo (ang. Felony), pokazujący ile gracz popełnił przestępstw i wykroczeń[24]. Podczas gry w prawym dolnym rogu ekranu znajduje się mała mapa, która pokazuje aktualną pozycję gracza oraz pozycje radiowozów[14]. Po chodnikach poruszają się ludzie. Niemożliwe jest ich przejechanie, gdyż zawsze zdążą uciec[25]. Podczas gry odtwarzana jest muzyka funkowa z lat 70.[14]. Podczas jazdy możliwe jest przełączanie widoków kamery[23]. Gra dostępna jest w pełnej angielskiej wersji językowej (napisy w innych językach)[1].

Tryby gry[edytuj | edytuj kod]

Gra oferuje następujące tryby: Undercover (tryb fabularny), Take a ride (przejażdżka po dostępnych miastach), Pursuit (pościg), Getaway (ucieczka przed pościgiem), Cross-Town Checkpoint (jazda na czas wyznaczoną trasą), Trail Blazer (jazda na czas z dodawanym czasem), Survival (unikanie szarży policji), Dirt Track (omijanie słupków na trasie), Carnage (niszczenie poruszających się aut)[23].

Przed rozpoczęciem części fabularnej, tzn. trybu Undercover, na parkingu podziemnym gracz musi wykonać dziewięć zadań w ciągu jednej minuty, są to: Burnout (ruszenie z piskiem opon), Speed (osiągnięcie pewnej prędkości), Handbrake (hamowanie hamulcem ręcznym przed ścianą), Reverse 180 (obrót samochodu o 180 stopni przy jeździe wstecz), Slalom (slalom między kolumnami), Lap (okrążenie garażu), Brake test (ostre hamowanie), 360 (obrót o 360 stopni), 180 (obrót o 180 stopni)[23]. W wersji na przenośną konsolę Game Boy Color tryb ten został pominięty[26].

Wydanie gry[edytuj | edytuj kod]

Driver jest pierwszą grą serii o tym samym tytule wyprodukowaną przez Reflections Interactive. Do prac nad grą zaangażowano między innymi producenta Pete'a Hawley'a, projektanta Martina Edmonsona oraz scenarzystę Maurice'a Sucklinga[27].

Wersja demonstracyjna została udostępniona do pobrania 5 sierpnia 1999 roku[28]. Gra po raz pierwszy ukazała się 30 września 1999 roku za pośrednictwem GT Interactive, kiedy to została wydana wersja na komputery osobiste pod system Windows[1]. 11 października 1999 gra została wydana pod system Windows w Stanach Zjednoczonych przez GT Interactive[2], w Polsce gra została wydana 19 grudnia 1999 roku przez Licomp Empik Multimedia[1], gra została wydana również w Wielkiej Brytanii i Japonii[2]. W wersji na system Macintosh gra została wydana na terenie Stanów Zjednoczonych 15 grudnia 1999 roku przez MacSoft, gra została również wydana w Wielkiej Brytanii[3]. Na konsolę PlayStation gra ukazała się 30 czerwca 1999 roku w Stanach Zjednoczonych[4], 2 lipca 2000 roku w Europie[5] oraz 3 sierpnia 2000 roku w Japonii[6]. Wydanie na przenośną konsolę Game Boy Color miało miejsce przez wydawcę Crawfish Interactive w kwietniu 2000 roku w USA i przez Infogrames w 2001 roku w Europie[8]. Na iPhone'a gra została wydana przez Gameloft 8 grudnia 2009 roku w Stanach Zjednoczonych[9].

13 października 2000 roku gra została ponownie wydana w Europie na komputery osobiste przez Atari w edycji Best of. 27 lutego 2004 roku Atari ponownie wydało grę na komputery osobiste w Europie, tym razem w edycji PC Gamer Presents. 7 stycznia 2005 roku gra została, po raz kolejny w Europie, wydana na komputery osobiste, tym razem przez wydawnictwo Sold Out Software w edycji Sold Out[29]. 17 stycznia 2005 roku gra została wydana w wersji na komputery osobiste w Polsce przez CD Projekt w edycji Nowa eXtra Klasyka[30]. W 2001 roku gra została wydana w Europie na konsolę PlayStation przez Infogrames w edycji Best of Infogrames. W tym samym roku GT Interactive wydało grę w Stanach Zjednoczonych w edycji Greatest Hits. 15 czerwca 2001 roku Spike wydało grę na PlayStation w Japonii w edycji Spike Library #007[31]. 29 stycznia 2004 roku gra została wydana przez Atari w Europie w kompilacji z Driver 2, 16 marca 2004 kompilację wydał Infogrames w Stanach Zjednoczonych[32]. 14 sierpnia 2008 roku gra została wydana na PlayStation Network[7].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 
Recenzje
Publikacja Ocena
GamePro PS: 4.5/5 gwiazdek[33]
Game Revolution PS: A[24]
GameSpot PS: 7,7/10[34]
PC: 8,5/10[35]
GBC: 7,4/10[36]
IGN PS: 9,7/10[37]
PC: 8,9/10[38]
GBC: 8/10[26]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PS: 87,52% (z 32 recenzji)[41]
PC: 79,05% (z 32 recenzji)[22]
GBC: 75,5% (z 6 recenzji)[42]

Metacritic

PS: 87/100 (z 44 recenzji)[39]
iPhone: 83 (z 6 recenzji)[40]

Nagrody
Organizacja Nagroda
Game Critics Awards PS, PC: Best of E3 (1999)[43]

Wersja dla PC[edytuj | edytuj kod]

Driver w wersji komputerowej został pozytywnie przyjęty przez recenzentów, osiągając według agregatora GameRankings średnią wynoszącą 79,05% maksymalnych ocen[22]. Erik Wolpaw z serwisu GameSpot chwalił jej oryginalność, scenariusze i odpowiedni poziom trudności. Twierdził, że uruchomienie misji nigdy nie było dla niego frustrujące, a gra daje dużo zabawy oraz ma swój klimat[35]. Mike Morrissey z IGN stwierdził, że grafika gry, pomimo wymagania stosunkowo zaawansowanego komputera, jest dobra. Według niego również model jazdy, jak i fizyka są bardzo dobre, muzyka jest przyzwoita, a udźwiękowienie – ponadprzeciętne[14].

Erik Wolpaw z serwisu GameSpot skrytykował grafikę mówiąc, że jest ona dobra, ale nie można jej porównywać z grafiką gry Midtown Madness. Krytykował też tekstury budynków mówiąc, że są one często niewyraźne i powtarzane, miasto jest toporne, muzyka nieciekawa, a grze brakuje trybu gry wieloosobowej[35]. Mike Morrissey z IGN skrytykował pojawiające się w grze przerywniki filmowe. Według niego są one nieciekawe. Ponadto blokady policji pojawiają się znikąd, a grze brakuje trybu gry wieloosobowej[14].

Wersja dla PlayStation[edytuj | edytuj kod]

Gra w wersji na konsolę PlayStation została pozytywnie przyjęta przez recenzentów, osiągając według agregatora GameRankings średnią wynoszącą 87,52% maksymalnych ocen[41]. Ben Silverman z serwisu Game Revolution chwalił realizm i głębię gry, rewolucyjną funkcję powtórek, doskonałą fizykę samochodu, ruch uliczny oraz jej grywalność[24]. Ryan Mac Donald z GameSpot porównał grę do Grand Theft Auto, z tą różnicą, że Driver został stworzony w technologii 3D, a gracz nie może wychodzić z samochodu. Graficznie według niego gra wygląda dobrze, ale samochody, obiekty i środowisko wyglądają trochę topornie. Z dystansu widać również piksele, ale te elementy wyostrzają się, gdy gracz zaczyna się do nich zbliżać[34]. Doug Perry z IGN w recenzji napisał, że programiści gry stworzyli grę, wykorzystując pełną moc konsoli. Według niego fizyka gry jest fantastyczna, a grafika – bardzo dobra[37].

Ben Silverman z serwisu Game Revolution negatywnie ocenił grafikę. Według niego gra wykorzystuje pełną moc PlayStation, jednak z tego powodu występują w niej błędy[5]. Ryan Mac Donald z GameSpot stwierdził, że głosy postaci w grze są niedobre[34]. Doug Perry z IGN w swej recenzji skrytykował długi czas ładowania gry, błędy podczas rozgrywki oraz przeskoki w płynności gry[37].

Wersja dla Game Boy Color[edytuj | edytuj kod]

Gra w wersji na przenośną konsolę Game Boy Color została przyjęta przez recenzentów najgorzej, spośród wszystkich wersji gry, osiągając według agregatora GameRankings średnią wynoszącą 75,5% maksymalnych ocen[42]. Frank Provo z GameSpot w recenzji napisał, że gra jest godna pochwały za grywalność i jej efekty wizualne oraz dźwięk[36]. Craig Harris z IGN chwalił model jazdy. Skrytykował jednak to, że miasta są płaskie[26].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Gra w wersji na komputery osobiste, jak i na konsolę PlayStation w 1999 roku otrzymała nagrodę Best of E3 podczas Game Critics Awards w kategorii Best Racing Game[43]. Gra zajęła również 12. miejsce w rankingu Top 25 Games of All Time na konsolę PlayStation, przygotowanym przez IGN[44].

Pomimo otrzymanych nagród w grze w wersji na konsolę PlayStation występują pewne błędy, wynikające z wykorzystania maksymalnej mocy PlayStation[45][24].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Według VGChartz włącznie do 18 sierpnia 2012 roku na świecie sprzedano 6 270 000 egzemplarzy gry Driver w wersji na PlayStation, w tym 3 110 000 kopii w Ameryce Północnej, 2 800 000 w Europie oraz 20 000 w Japonii[46].

Obszar Sprzedaż
Ameryka Północna
3 110 000
Europa
2 800 000
Japonia
20 000
Świat
6 270 000

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 Driver (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2010-06-07].
 2. 2,0 2,1 2,2 Driver PC – Game Editions (ang.). uk.ign.com. [dostęp 2012-08-29].
 3. 3,0 3,1 Driver Macintosh – Game Editions (ang.). uk.mac.ign.com. [dostęp 2012-08-29].
 4. 4,0 4,1 Driver (ang.). gamespot.com. [dostęp 2010-06-07].
 5. 5,0 5,1 5,2 Related Games (ang.). gamespot.com. [dostęp 2010-10-30].
 6. 6,0 6,1 Driver (ang.). gamefaqs.com. [dostęp 2010-10-30].
 7. 7,0 7,1 Driver Coming to PSN (ang.). ubi.com, 2008-08-06. [dostęp 2010-12-18].
 8. 8,0 8,1 8,2 Driver: You are the Wheelman (ang.). gamespot.com. [dostęp 2010-06-07].
 9. 9,0 9,1 Driver (ang.). gamespot.com. [dostęp 2011-12-23].
 10. 10,0 10,1 Szukaj gier – Driver (best of) (Racing) (pol.). pegi.info. [dostęp 2010-12-14].
 11. Driver (niem.). zavatar.de. [dostęp 2010-12-14].
 12. ESRB Game Ratings – Driver (ang.). esrb.org. [dostęp 2010-12-21].
 13. Search the Classification Database – DRIVER Computer Games (CD-ROM) (ang.). classification.gov.au. [dostęp 2011-09-19].
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 Szukaj gier – *Driver 1&2 (Racing) (pol.). pegi.info. [dostęp 2010-12-14].
 15. Driver (niem.). zavatar.de. [dostęp 2010-12-14].
 16. Driver – Driver (US, 06/30/99) (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2010-12-14].
 17. Driver: You are the Wheelman – Driver: You are the Wheelman (US, April 2000) (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2010-12-14].
 18. Driver Coming to PSN (ang.). ubi.com, 08-06-2008. [dostęp 2010-08-17].
 19. Driver (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-08-29].
 20. DRIVER ~潜入!カーチェイス大作戦~ (jap.). spike-online.net. [dostęp 2011-09-19].
 21. Driver (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-08-29].
 22. 22,0 22,1 22,2 Driver (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2010-07-09].
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 23,5 Total PlayStation 4/99
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 24,5 Ben Silverman: Driver Review (ang.). gamerevolution.com, 1999-07-01. [dostęp 2010-07-09].
 25. 25,0 25,1 Reflections Interactive. Driver. GT Interactive. PC. Poziom/obszar: Tryb Undercover, Take a ride, Pursuit, Getaway, Cross-Town Checkpoint, Trail Blazer, Survival, Dirt Track i Carnage (pol.). 1999-09-30.
 26. 26,0 26,1 26,2 Craig Harris: Driver (ang.). gameboy.ign.com, 2000-05-16. [dostęp 2010-07-10].
 27. Driver (ang.). allgame.com. [dostęp 2012-09-02].
 28. Driver demo (ang.). download.cnet.com. [dostęp 2010-11-06].
 29. Driver (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-08-29].
 30. Driver (pol.). cdprojekt.pl. [dostęp 2010-12-16].
 31. Driver (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2010-12-16].
 32. Driver Compilation (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2011-12-23].
 33. The Rookie: Driver (ang.). gamepro.com, 2000-01-01. [dostęp 2011-06-03].
 34. 34,0 34,1 34,2 Ryan Mac: Driver Review (ang.). gamespot.com, 1999-07-09. [dostęp 2010-07-10].
 35. 35,0 35,1 35,2 Erik Wolpaw: Driver Review (ang.). gamespot.com, 1999-10-29. [dostęp 2010-07-09].
 36. 36,0 36,1 Frank Provo: Driver: You are the Wheelman Review (ang.). gamespot.com, 2000-05-25. [dostęp 2010-07-10].
 37. 37,0 37,1 37,2 Doug Perry: Driver (ang.). psx.ign.com, 1999-07-08. [dostęp 2010-07-10].
 38. Mike Morrissey: Driver (ang.). pc.ign.com, 1999-10-09. [dostęp 2010-07-10].
 39. Driver (ang.). metacritic.com. [dostęp 2011-08-01].
 40. Driver (ang.). metacritic.com. [dostęp 2011-08-01].
 41. 41,0 41,1 Driver (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2010-07-09].
 42. 42,0 42,1 Driver: You are the Wheelman (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2010-07-10].
 43. 43,0 43,1 1999 Winners – BEST RACING (ang.). gamecriticsawards.com. [dostęp 2010-12-08].
 44. Top 25 Games of All Time: Complete List (ang.). psx.ign.com. [dostęp 2010-06-07].
 45. Retro Gamer 72
 46. Driver (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2011-07-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]