Droga krajowa N85 (Francja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 85.
N85
Długość 143 km
Departamenty Isère,
Hautes-Alpes,
Alpes-de-Haute-Provence,
Alpes-Maritimes
Zdjęcie
Zdjęcie N85
Historyczna Droga Napoleona.
Fragment drogi.

Droga krajowa nr 85 (fr. Route nationale 85 - RN 85, nazywana także Drogą Napoleona) - droga we Francji, łącząca Golfe-Juan z Grenoble. Jest zwana także Drogą Napoleona, ponieważ podąża ona śladem Napoleona Bonaparte, który powracał z wyspy Elba, aby rozpocząć okres 100 dni Napoleona.

Napoleon wraz z małą armią, liczącą 1200 mężczyzn podążał tą drogą 1 marca 1815 roku. Po zejściu na ląd w Zatoce Juan (fr. Golfe Juan) obrał kierunek na Grasse, aby przejść przez Alpy poprzez dolinę rzeki Durance.

Wypadki na drodze[edytuj | edytuj kod]

Wjazd na odcinek Rampe de Laffrey od strony miejscowości Laffrey

Szczególnie niebezpiecznym fragmentem drogi jest odcinek LaffreyVizille nazywany Rampe de Laffrey. Odcinek ten jest mocno spadzisty (średnio 12%), przejeżdżać nim nie mogą pojazdy o masie ponad 8 ton oraz autobusy z wyłączeniem pojazdów uprawnionych.

7 września 1970 roku w wypadku autokaru w miejscowości Grenoble zginęło pięciu niewidomych francuskich pielgrzymów, wracających z sanktuarium maryjnego La Salette.

Najbardziej dramatyczny wypadek miał miejsce 18 lipca w 1973 roku, na stromym i krętym zjeździe, gdzie zginęło 43 Belgów. Jeden z ocalałych relacjonował, że zanim doszło do wypadku kierowca autokaru krzyczał, że "nie działają hamulce". Pojazd przerwał barierę obronną i runął do koryta rzeki Romanche 20 metrów w dół. Mimo ograniczenia prędkości do 40 km na godzinę, autokar miał jechać ponad 100 km na godzinę.

Dwa lata później na tej samej drodze doszło do kolejnej tragedii. 2 kwietnia 1975 w tym właśnie miejscu zginęło 29 Francuzów, którzy wracali z La Salette. Jak podaje agencja France Presse, autokar osiągnął prędkość aż 120 km na godzinę.

22 lipca 2007 wydarzył się wypadek autokarowy z uczestnictwem polskich turystów: 26 osób zginęło, 24 zostały ciężko ranne, gdy autokar wiozący polskich pielgrzymów wypadł z zakrętu.