Droga krajowa nr 13 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DK13
Długość 16,8 km
Województwa zachodniopomorskie,
powiat grodzki Szczecin,
powiat policki
Mapa
Mapa DK13
Przebieg drogi krajowej nr 13 w Polsce
Mapa DK13
Przebieg drogi krajowej nr 13 w rejonie Szczecina
Zdjęcie
Droga krajowa nr 13 w Przecławiu
Droga krajowa nr 13 w Przecławiu

Droga krajowa nr 13droga krajowa o długości około 17 km łącząca Szczecin z granicą z Niemcami w Rosówku. Leży w całości na obszarze województwa zachodniopomorskiego (powiat grodzki Szczecin i powiat policki).

Gruntowna modernizacja drogi nr 13 miała miejsce w latach 1998-2005. Na jej miejskim odcinku w Szczecinie do profilu 2 x 2 przebudowano ulice Mieszka I, Południową oraz częściowo ul. Floriana Krygiera. Zmodernizowano także odcinek ul. Cukrowej. W ciągu ul. Południowej zbudowano ronda: Uniwersyteckie (o średnicy 100 m) i Hakena (o średnicy 120 m) oraz węzeł komunikacyjny na pl. Szyrockiego. Ostatnim jej etapem było oddanie w sierpniu 2005 nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Południową, którym prowadzą linie kolejowe nr 408, 409 oraz 433 do stacji Szczecin Gumieńce. Ponadto zmodernizowano drogę od rogatek Szczecina do Kołbaskowa.

Przejście dla pieszych w Warzymicach
W obrębie Szczecina droga 13 jest typową ulicą miejską, główną arterią Gumieniec i Pomorzan

Miejscowości leżące na trasie 13[edytuj | edytuj kod]

Bezpieczeństwo na drodze[edytuj | edytuj kod]

W obrębie miasta wzdłuż drogi 13 zbudowano drogę rowerową a w rejonie Przecławia i Kołbaskowa znajduje się droga pieszo-rowerowa i szerokie pobocza lecz na odcinku KołbaskowoRosówek dotychczas brakuje udogodnień dla pieszych i rowerzystów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]