Droga krajowa nr 43 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 43.
DK43
Długość 75,5 km
Województwa łódzkie,
opolskie,
śląskie
Zdjęcie
Droga 43 w centrum Wielunia (fragment ul. Piłsudskiego)
Droga 43 w centrum Wielunia (fragment ul. Piłsudskiego)

Droga krajowa nr 43droga krajowa przebiegająca przez województwa: łódzkie, opolskie i śląskie o długości 75,5 km. Łączy Wieluń z Częstochową. Droga ma wspólny odcinek z drogą nr 42 pomiędzy Rudnikami a Jaworznem o długości ok. 4 km oraz krótki wspólny odcinek z drogą nr 46 w Częstochowie.

Historia[edytuj]

Ulica Piłsudskiego w Wieluniu
Fragment drogi 43 z widokiem na osiedle Stare Sady w Wieluniu
Fragment obwodnicy Krzepic

Już w połowie XIX trakt ten był drogą bitą. W okresie międzywojennym szlak ten stanowił ważne połączenie drogowe. W magazynie Drogowiec z 5 marca 1939 r roku jej szlakiem wyznaczono planowaną autostradę której nigdy jednak nie zrealizowano[2]. Od lat pięćdziesiątych do roku 1985 droga krajowa nosiła numer 236 i miała przebieg Częstochowa – Kłobuck – Krzepice – Wieluń – Walichnowy, gdzie łączyła się z ówczesną drogą E12.

W latach 1985 – 2001 droga krajowa była oznaczona numerem 489 i prowadziła z Częstochowy przez Kłobuck i Krzepice do Wielunia. Podczas reorganizacji numeracji dróg w 2001 roku zlikwidowano trzycyfrowe oznaczenia dróg krajowych, nadając im numery dwucyfrowe. Droga krajowa nr 489 została przenumerowana na drogę krajową nr 43. Trzycyfrowe oznaczenia zarezerwowano dla dróg wojewódzkich. W latach 1985 – 2001 numerem 43 oznaczony był fragment obecnej drogi krajowej nr 11.

W latach 2006-2007 droga została wyremontowana na odcinkach WieluńKałuże oraz DalachówRudniki. W latach 2007-2008 droga została przebudowana na odcinku KłobuckLgota. Droga została zwężona zgodnie z wytycznymi GDDKiA, z 11 do 8 metrów, zyskała nową nawierzchnię, dobudowano drogi gospodarcze, chodniki, zatoki na przystankach autobusowych, pogłębiono po obu stronach rowy.

W listopadzie 2009 roku oddano do użytku obwodnicę miejscowości Krzepice[3]. Obwodnica ma klasę drogi głównej przyspieszonej (GP), a w jej ciągu powstały dwa mosty, wiadukt oraz trzy skrzyżowania z wydzielonymi lewoskrętami.

Również w 2009 roku gruntownie przebudowano drogę na odcinku pomiędzy Rudnikami a Jaworznem[4].

Stan obecny[edytuj]

Stan drogi jest najgorszy na terenie województwa opolskiego na odcinku od ronda w Jaworznie do granicy z województwem śląskim w Julianpolu (nienormatywna szerokość ok. 6 metrów oraz koleiny) oraz na terenie miasta Częstochowy. GDDKiA o/Katowice sfinansowała remont drogi pomiędzy Krzepicami a Kłobuckiem, w miejscowościach Opatów i Waleńczów – powstały m.in.: ciągi pieszo-rowerowe, wydzielone pasy do skrętu w lewo, wzmocniona została konstrukcja jezdni[5] .

Łódzki oddział GDDKiA, zaplanował przebudowę jedynego niewyremontowanego odcinka drogi 43 na terenie województwa łódzkiego. Odcinek ten, składa się z wieluńskich ulic: Piłsudskiego oraz fragmentu Krakowskiego Przedmieścia[6][7]. W tym celu dwukrotnie ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji na przebudowę. Żadnego z przetargów nie udało się rozstrzygnąć, w związku z czym zdecydowano się jedynie na odnowę tego odcinka drogi. Odnowa drogi została przeprowadzona w sierpniu 2009[8].

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie 43[edytuj]

Przypisy

  1. PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH na lata 2011 - 2015 (pol.). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. [dostęp 2015-01-26].
  2. Mapa z "Drogowca" z 5 marca 1939
  3. Katowice – Telewizja Polska SA
  4. GDDKiA – Serwis informacyjny (pol.). GDDKiA. [dostęp 2009-06-02].
  5. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny
  6. Pierwszy przetarg (unieważniony) na wykonanie dokumentacji na przebudowę ul. Piłsudskiego, Kopernika i fragmentu ul Sieradzkiej i Krakowskie Przedmieście w Wieluniu[1]
  7. Drugi przetarg na wykonanie dokumentacji na przebudowę ul. Piłsudskiego, Kopernika i fragmentu ul Sieradzkiej i Krakowskie Przedmieście w Wieluniu[2]
  8. Naprawa Piłsudskiego ma być skończona przed 1 września [3]

Linki zewnętrzne[edytuj]