Przejdź do zawartości

Droga mleczna (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Droga mleczna
La voie lactee
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

1969

Kraj produkcji

Francja
RFN
Włochy

Język

francuski
włoski
łacina

Czas trwania

98 minut

Reżyseria

Luis Buñuel

Scenariusz

Luis Buñuel
Jean-Claude Carrière

Główne role

Paul Frankeur
Laurent Terzieff

Muzyka

Luis Buñuel

Zdjęcia

Christian Matras

Scenografia

Pierre Guffroy

Kostiumy

Jacqueline Guyot

Montaż

Louisette Hautecoeur

Produkcja

Serge Silberman

Droga mleczna (fr. La voie lactee) – francusko-włosko-niemiecka tragikomedia filmowa z 1969 roku w reżyserii Luisa Buñuela. Autorem zdjęć był Christian Matras, znany z wyrafinowanych ujęć i scen w filmach historycznych.

Był to pierwszy film reżysera z trylogii o „poszukiwaniu prawdy”; dwa następne to Dyskretny urok burżuazji i Widmo wolności.

Tytuł filmu pochodzi od nazwy Drogi św. Jakuba (Camino de Santiago), szlaku pielgrzymkowego z północnej Europy do sanktuarium Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie pochowano szczątki św. Jakuba. Zdjęcia kręcono w Santiago de Compostela, a także we Francji (Tours, departament Oise).

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Treścią filmu jest wędrówka dwóch włóczęgów do Santiago, podczas której są świadkami dziwnych zdarzeń z udziałem osób wymienionych w historii Kościoła. W kluczowych momentach spotykają Jezusa i Maryję, a także fanatyków oraz postacie współczesne.

Fabuła przebiega jako symboliczna podróż w czasie i przestrzeni w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat historii chrześcijaństwa. W filmie istotną rolę pełnią wątki satyryczne, krytykujące religię katolicką, pokazujące sceptyczny punkt widzenia oraz ujawniające duchowe poszukiwania sensu bytu.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje

[edytuj | edytuj kod]

19. MFF w Berlinie (1969)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]