Droga publiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Droga publiczna – oznacza drogę ogólnego użytku publicznego, taką jak droga lokalna, regionalna lub krajowa, droga główna, ekspresowa lub autostrada[1].

Drogi publiczne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Droga publiczna to w Polsce droga zaliczona do jednej z kategorii dróg na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2222)[2], z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych.

Nie każda droga w Polsce jest zatem drogą publiczną. By się taką stała musi posiadać status drogi publicznej, który uzyskuje poprzez nadanie jej odpowiedniej kategorii.

Podział dróg publicznych[edytuj | edytuj kod]

Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne.

Kategoria drogi Zarządca drogi Zarządca ruchu Własność Zaliczenie do właściwej kategorii Nadanie numeru drogi
Gminna wójt (burmistrz, prezydent miasta)1 starosta² samorządu gminy uchwała rady gminy zarząd województwa
Powiatowa zarząd powiatu1 starosta² samorządu powiatu uchwała rady powiatu zarząd województwa
Wojewódzka zarząd województwa1 marszałek województwa² samorządu województwa uchwała sejmiku województwa Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
Krajowa Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad1 Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad² Skarbu Państwa rozporządzenie Ministra Infrastruktury Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad

1 w granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta

2 prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych

Zarządcy dróg publicznych oraz zarządzający ruchem na nich. Opracowano na podstawie ustawy o drogach publicznych oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.).

Drogi publiczne ze względu na stopień dostępności i obsługi przyległego terenu dzielą się na[3]:

  1. drogi ogólnodostępne,
  2. drogi o ograniczonej dostępności – autostrady i drogi ekspresowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylająca dyrektywę 2000/30/WE. (CELEX: 32014L0047).
  2. Poprzednie ustawy z 29 marca 1962 r. o drogach publicznych (Dz. U. 1962 nr 20, poz. 90) i z 7 października 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publicznych (Dz. U. 1921 nr 89, poz. 656).
  3. Art. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]