Przejdź do zawartości

Droga wojewódzka nr 824

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DW824
Początek drogi

Węzeł Żyrzyn S17E372

Koniec drogi

Annopol 74

Długość

82,2 km

Województwa

lubelskie

Zdjęcie
Droga w Skowieszynku
Droga w Skowieszynku

Droga wojewódzka nr 824 (DW824) – droga wojewódzka klasy G (główna) o długości 82 km w województwie lubelskim. Przebiega południkowo łącząc Żyrzyn z Annopolem przez Puławy, Karczmiska Pierwsze, Opole Lubelskie i Józefów nad Wisłą. Droga położona jest w 3 powiatach: puławskim, opolskim oraz kraśnickim.

Trasa w całości leży po prawej stronie rzeki Wisły, jednak tylko na odcinkach Puławy – Bochotnica oraz Kolczyn – Annopol położona jest w pobliżu rzeki.

Na skrzyżowaniu w Bochotnicy przy ulicy Nałęczowskiej droga wojewódzka nr 824 od strony Puław przechodzi na wprost jako droga z pierwszeństwem przejazdu w drogę wojewódzką nr 830 w kierunku Lublina. Dalsza część drogi wojewódzkiej nr 824 w kierunku Opola Lubelskiego odchodzi w kierunku południowym od tego skrzyżowania jako droga podporządkowana.

Do czasu oddania do użytku II etapu obwodnicy Puław w ciągu drogi ekspresowej S12 (2018 r.), przez fragment drogi wojewódzkiej nr 824 od Żyrzyna do Ronda Bitwy Warszawskiej w Puławach kierowany był tranzyt drogi krajowej nr 12 LublinRadom, tak aby wyeliminować go z centrum Puław. Z tego względu od czasu oddania do użytku w 2008 r. I etapu obwodnicy Puław, utrzymanie fragmentu drogi wojewódzkiej nr 824 Żyrzyn – Puławy podlegało pod GDDKiA Oddział Lublin.

Zarządcy drogi[edytuj | edytuj kod]

Zarządcą drogi jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie Rejon Dróg Wojewódzkich Puławy.

Miejscowości leżące przy trasie DW824[edytuj | edytuj kod]