Droga wojewódzka nr 824

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DW824
Długość 82,2 km
Województwa lubelskie

Droga wojewódzka nr 824 (DW824) – droga wojewódzka klasy G (główna) o długości 82 km w województwie lubelskim. Przebiega południkowo łącząc Żyrzyn z Annopolem przez Puławy, Karczmiska Pierwsze, Opole Lubelskie i Józefów nad Wisłą. Droga położona jest w 3 powiatach: puławskim, opolskim oraz kraśnickim.

Trasa w całości leży po prawej stronie rzeki Wisły, jednak tylko na odcinkach Puławy - Bochotnica oraz Kolczyn - Annopol położona jest w pobliżu rzeki.

Na skrzyżowaniu w Bochotnicy na ulicy Nałęczowskiej droga wojewódzka nr 824 od strony Puław przechodzi na wprost jako droga z pierwszeństwem przejazdu w drogę wojewódzką nr 830 w kierunku Lublina. Dalsza część drogi wojewódzkiej nr 824 w kierunku Opola Lubelskiego odchodzi w kierunku południowym od tego skrzyżowania jako droga podporządkowana.

Do czasu oddania do użytku II etapu obwodnicy Puław w ciągu drogi ekspresowej nr 12 (2018 r.), przez fragment drogi wojewódzkiej nr 824 od Żyrzyna do Ronda Bitwy Warszawskiej w Puławach kierowany jest tranzyt drogi krajowej nr 12 Lublin - Radom, tak aby wyeliminować go z centrum Puław. Z tego względu od czasu oddania do użytku w 2008 r. I etapu obwodnicy Puław, fragment drogi wojewódzkiej nr 824 Żyrzyn - Puławy utrzymywany jest przez GDDKiA Oddział Lublin.

Zarządcy drogi[edytuj | edytuj kod]

  • na odcinku Żyrzyn - Puławy: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Lublin
  • na odcinku Puławy - Annopol: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie Rejon Dróg Wojewódzkich Puławy.

Miejscowości leżące przy trasie DW824[edytuj | edytuj kod]