Droga wzrokowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczegółowy schemat drogi wzrokowej

Droga wzrokowa – droga przenoszenia bodźców wzrokowych z siatkówki gałki ocznej do pierwszorzędowej kory wzrokowej (pola 17 Brodmanna) na powierzchni przyśrodkowej płata potylicznego mózgu.

W obrębie siatkówki do drogi wzrokowej zaliczane są trzy typy komórek nerwowych, będących jej kolejnymi neuronami: są to komórki fotoreceptorowe (czopki i pręciki), dwubiegunowe i zwojowe siatkówki. Wypustki komórek zwojowych siatkówki tworzą nerw wzrokowy, który biegnie do skrzyżowania wzrokowego, gdzie krzyżuje się z przeciwległym nerwem. W tym miejscu włókna unerwiające przynosowe połowy siatkówek każdego oka przechodzą na przeciwną stronę. W ten sposób obraz pola widzenia z osobnych gałek ocznych zostaje rozdzielony i uporządkowany według kryterium: lewa i prawa strona pola widzenia.

Za skrzyżowaniem wzrokowym rozpoczyna się pasmo wzrokowe. Dalej włókna zmierzają w trzy różne miejsca:

  • do ciała kolankowatego bocznego wzgórza
  • do pola przedpokrywowego
  • do wzgórka górnego pokrywy

Z ciała kolankowatego bocznego wzgórza aksony komórek nerwowych biegną promienistością boczną (wzrokową) do pierwszorzędowej kory wzrokowej w płacie potylicznym. Promienistość boczna biegnie niemal prostopadle do osi długiej półkul mózgu od środka na zewnątrz, zaginając się i tworząc pętlę Meyera biegnącą do przyśrodkowego bieguna kory potylicznej.

Uszkodzenia[edytuj | edytuj kod]

Objawy uszkodzeń drogi wzrokowej uzależnione są od poziomu na jakim wystąpiło uszkodzenie. W patomorfologii opisywane są następujące uszkodzenia:

  • ślepota oka (uszkodzenie nerwu wzrokowego)
  • niedowidzenie połowicze dwuskroniowe hemianopsia bitemporalis (uszkodzenie skrzyżowania wzrokowego - brak widzenia z części donosowych nerwów wzrokowych)
  • niedowidzenie połowicze jednoimienne hemianopsia homonyma (uszkodzenie pasma wzrokowego lub kory okolicy bruzdy ostrogowej płata potylicznego mózgu - brak widzenia jednej połowy pola widzenia)
  • niedowidzenie kwadrantowe jednoimienne hemianopsia quadrantica (uszkodzenie promienistości wzrokowej)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.