Przejdź do zawartości

Drogowy odcinek lotniskowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Początek DOL Rossoszyca, widok z kierunku wschodniego, po prawej stojanka
Lockheed C-130 Hercules ląduje na niemieckiej autostradzie A29 podczas ćwiczeń NATO
DOL na niemieckiej autostradzie A29

Drogowy odcinek lotniskowy (często używa się skrótowca DOL) (ang.: highway strip, niem.: Straßenlandeabschnitt) – odcinek drogi publicznej przystosowany do startów i lądowań samolotów wojskowych[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to czteropasowy odcinek drogi zazwyczaj wiodącej przez las, przystosowany do startów i lądowań samolotów wojskowych.

Na obu końcach drogi startowej znajdują się poszerzenia – miejsca postoju samolotów, MPS, zwane stojankami, na których w sytuacjach awaryjnych można prowadzić obsługę samolotów (tankowanie, ładowanie amunicji). Może być także awaryjnie użyty przez samoloty cywilne.

W Polsce znajduje się 21 drogowych odcinków lotniskowych. Jedyny czynny – „Kliniska” – znajduje się na północ od Wielgowa (dzielnicy Szczecina) w okolicy nieistniejącej już wsi Rzęśnica na drodze wojewódzkiej nr 142 w kierunku Chociwla w pobliżu węzła z drogą ekspresową S3 na planowanej przez Niemców autostradzie w kierunku Królewca (Berlinka). Kolejny DOL, o długości 2,9 km, znajduje się na autostradzie A4 pomiędzy węzłami Tarnów Północ a Dębica Zachód[2]. Pozostałe znajdują się w różnym stanie, niemniej nawierzchnia tych, które zostały włączone w ciąg głównych dróg krajowych ulega przyspieszonej erozji, w wyniku czego powstają na nich koleiny, uniemożliwiające bezawaryjne lądowanie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Lotniska w Polsce – artykuł zawiera m.in. szczegółowe informacje o drogowych odcinkach lotniskowych w Polsce

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Akademia Obrony Narodowej, Warszawa 2008. s. 33. [dostęp 2015-11-19].
  2. Wiesław Ziobro, Myśliwce mogłyby lądować pod Tarnowem. Na autostradzie czeka dla nich miejsce [online], 4 maja 2022 [dostęp 2023-05-29] (pol.).