Droidy bojowe Federacji Handlowej i Separatystów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Droidy bojowe
Postać z Gwiezdnych wojen
Dane biograficzne
Przynależność Separatyści, Federacja Handlowa
Inne informacje
Zajęcie żołnierze
Atrybuty blaster

Artykuł ten dotyczy droidów w uniwersum Gwiezdnych wojen.

Separatyści posiadają różne rodzaje droidów dostarczonych od swych członków czyli Federacji Handlowej, Unii Technokratycznej oraz innych w tym: InterGalaktycznego Klanu Bankowego.

Typy droidów bojowych[edytuj | edytuj kod]

Oto najpowszechniej występujące typy droidów, te, które gościły na ekranach kin i telewizorów:

IG-100 MagnaGuard[edytuj | edytuj kod]

Droidy tego typu zostały zbudowane jako ochroniarze dla generała Grievousa. Po raz pierwszy pojawiają się w Zemście Sithów.

IG-100 jako broń stosuje pałkę elektromagnetyczną (chociaż niektóre egzemplarze wyposażano w inną broń, włączając wyrzutnie rakiet, granatniki itp.). Jest szybki i przystosowany do walki z rycerzami Jedi.

DSD1[edytuj | edytuj kod]

Dwarf Spider Droid to niewielka czworonożna maszyna. Po raz pierwszy zobaczyć go mogliśmy w Ataku klonów.

Droid ten ma postać kuli wyposażonej w szeroko rozstawione nogi. Jego wysokość (od podłoża) wynosi około dwóch metrów. Uzbrojenie składa się z ciężkiego blastera i mechanizmu autodestrukcji zapobiegającego przechwyceniu uszkodzonego automatu przez wroga. Podstawowym zadaniem DSD jest zapewnianie wsparcia ogniowego mniejszym jednostkom, jednak jest on zbyt słaby, by stanowić zagrożenie dla cięższego sprzętu bojowego Republiki: doskonale nadaje się za to do zwalczania pojazdów lekko opancerzonych oraz siły żywej. Dodatkowym atutem tych maszyn była zdolność poruszania się w niemal dowolnym terenie, oraz szybkość obrotowej wieżyczki zapewniająca możliwość szybkiego zmieniania celów i reagowania na zagrożenia w warunkach walki miejskiej.

Droid Bojowy typu B1[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Droid Bojowy typu B1.

To podstawowy typ droida bojowego, najczęściej pojawiający się w filmach. Pojawił się on po raz pierwszy w Mrocznym widmie.

Używany już w czasie inwazji na Naboo stanowił swojego rodzaju „mięso armatnie” armii Federacji. Uzbrojony był w standardowy blaster wojskowy typu E-5. Posiadał wbudowany prosty wokabulator, pozwalający na komunikację głosową, oraz plecak z bateriami zwiększający zasięg.

Roboty te służbę swoją pełniły do końca wojny, a czasem dłużej. Ze względu na niską cenę jednostkową produkowano je w ogromnych ilościach. Droidy te występowały w wielu odmianach nieznacznie różniących się oprogramowaniem, przystosowanych do obsługi maszyn bojowych (czołgów) i statków gwiezdnych, jak również do pełnienia obowiązków dowódców. Droidy szczególnego przeznaczenia często były specjalnie malowane (n.p. piloci elementy niebieskie, oficerowie - żółte).

Droid Bojowy typu B2[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Droid Bojowy typu B2.

Nazywany też Super Droidem Bojowym po raz pierwszy widziany był na ekranach kin w filmie Atak klonów.

Droid tego typu był silnie opancerzony, a działka laserowe były wbudowane w jego dłoń (prawą, lewa ręka była „zwykła”). Liczne B2 powodowały wielkie straty wśród Klonów i Rycerzy Jedi podczas walk na Geonosis.

Droid Bojowy typu BX[edytuj | edytuj kod]

Czyli droid-komandos. Droidy te jak dotąd pokazały się w trzech odcinkach animowanych Wojen klonów.

Głównym elementem odróżniającym BX od typowego B1 był mózg i jego oprogramowanie, pozwalające między innymi na infiltrację, skryte działania i inne operacje specjalne. Droidy te potrafią się na polu walki wykazywać kreatywnością niedostępną większości typów opisanych na tej stronie: potrafią na przykład założyć zbroje pokonanych klonów, aby zmylić wojska Republiki. Poza blasterem używały te droidy m.in. termicznych detonatorów i wibromieczy. Dodatkowym czynnikiem odróżniającym tych elektronicznych wojowników do zadań specjalnych od ich standardowych pobratymców jest ciemniejszy kolor.

Droid Niszczyciel (droideka)[edytuj | edytuj kod]

Droid Niszczyciel (inna nazwa: droideka) to jeden z najbardziej charakterystycznych dla nowej trylogii droidów. Pokazany był we wszystkich (I, II i III) nowych epizodach.

Droideka dysponuje polem siłowym chroniącym przed strzałami z blasterów oraz dwoma działkami laserowymi. Droideka w konfiguracji bojowej przypomina insekta, ale dla szybszego przemieszczania się może się „skulić” i przyjąć postać zbliżoną do walca: wtedy toczy się z dużą prędkością (nie może jednak walczyć ani aktywować osłon energetycznych).

Ten niewielki droid jest jednym ze skuteczniejszych środków bojowych Federacji Handlowej i Separatystów używanych do walki z rycerzami Jedi.

Droid Taktyczny[edytuj | edytuj kod]

Droid tego typu dowodzi innymi droidami na polu bitwy lub służy dobrą radą żywym oficerom. Droid ten nie pojawił się w filmach kinowych, znalazł za to swoje miejsce w komiksach oraz serialu.

Skomplikowane oprogramowanie tych droidów sprawiało, że nie było dwóch identycznych jednostek tego typu: w miarę nabywania (koniecznej w tym zastosowaniu) wiedzy droidy te zyskiwały unikalną „osobowość”. Możliwości ich mózgów zapewniały „taktykom” sprawną i dokładną ocenę sytuacji oraz możliwość podejmowania walki naprzeciw nawet silniejszym armiom kierowanym przez żywych wodzów, gdyż były one w stanie stosować niekonwencjonalne metody walki.

Octuptarra[edytuj | edytuj kod]

Te duże maszyny po raz pierwszy pokazały się w kinach w epizodzie 3.

Octuptarra ma 3 nogi i tułów w kształcie kuli. Jej uzbrojenie stanową 3 działka laserowe, i jest najmniejszym spośród droidów separatystycznych zdolnych do skutecznej walki z ciężkim sprzętem Republiki. Droid posiada 8 fotoreceptorów w kolorze czerwonym. Wysokość maszyny wynosi 3.6m.

OG-9[edytuj | edytuj kod]

To duża pająkowata maszyna, która po raz pierwszy pojawiła się w Ataku klonów.

OG-9 osiąga wysokość 7.32 m. Podstawowe uzbrojenie tego typu droidów stanowi duże działo laserowe, ale ponadto posiada on uzbrojenie obronne: małe działko laserowe oraz opcjonalnie broń jonową. OG-9 służy głównie zapewnieniu wsparcia artyleryjskiego.

Tri-droid[edytuj | edytuj kod]

Nie mylić z myśliwcem gwiezdnym Tri-fighter nazywanym czasem tri-droid fighterem - podobieństwo nazw jest przypadkowe, są to całkowicie różne konstrukcje.

Tri-droidy to trójnożne maszyny kształtem przypominające Octuptarrę, lecz znacznie od niej większe. Pierwszy raz pojawiają się w filmie Zemście sithów, ale wyraźniej swoją obecność zaznaczają w filmie animowanym.

Maszyny te górują nad polem walki: są nie tylko wyższe od wszystkich innych droidów, ale także przewyższają większość ciężkiego sprzętu spotykanego na polach bitew Wojen klonów. Potrafią skutecznie niszczyć maszyny i umocnienia wroga. Swoją imponującą siłę ognia zawdzięczają trzem ciężkim działom z zapasem 48 pocisków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]