Druciarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy zawodu. Zobacz też: pseudonim taternika Jerzego Rudnickiego.
XIX-wieczny wędrowny druciarz
Współczesny wyrób druciarski

Druciarz – wędrowny rzemieślnik zajmujący się druciarstwem, który naprawiał sprzęty gospodarstwa domowego i wyrabiał drobne przedmioty domowego użytku z drutu, np. łapki na myszy. W szczególności drutował rozbite naczynia ceramiczne, np. gliniane garnki, co polegało na silnym ściągnięciu skorup siatką drucianą.

Pierwsze pisemne wzmianki o druciarstwie pochodzą z XVIII wieku. Wędrowni druciarze pochodzili głównie z biednych wsi górskich i podgórskich. Po zakończeniu I wojny światowej zawód zaczął zanikać, czego przyczyną było m.in. znaczące potanienie naczyń glinianych, kamionkowych i porcelitowych, wyrabianych fabrycznie, których nie opłacało się drutować. Ostatni, nieliczni druciarze ograniczali swą działalność do wytwarzania i domokrążczej sprzedaży drobnych wyrobów z drutu: klatek na ptaki, wieszaków, spinek, zabawek itp.

Druciarstwo na Słowacji[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dawnego cesarstwa austro-węgierskiego druciarze stanowili jedną z najbardziej charakterystycznych grup drobnych rzemieślników. Pochodzili głównie z ubogich górskich wsi w północno-zachodniej części dzisiejszej Słowacji (tereny Kysuc i Orawy), a także ze Spiszu. Działali nie tylko na terenach ówczesnej monarchii Habsburgów, ale również na całych Bałkanach i na terenach dzisiejszej Polski. Wraz z falą emigracji za Atlantyk dostali się również do USA, gdzie zakładali z czasem warsztaty i niewielkie fabryczki wyrobów z drutu. W początkach XX w. na terenie dzisiejszej Słowacji było ok. 5 tys. druciarzy.

Po zakończeniu I wojny światowej i powstaniu państwa Czechosłowackiego liczba ta wielokrotnie zmalała. Produkcja skupiła się w niewielkich kooperatywach i oprócz drobnych wyrobów użytku domowego obejmowała głównie przedmioty ozdobne.

Na Słowacji istnieją obecnie dwie wystawy dokumentujące historię druciarstwa: w zamku Budatin (ekspozycja Muzeum Poważskiego w Żylinie) i w Veľkém Rovném (gdzie w 1941 r. założono jedną z najstarszych spółdzielni druciarskich).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedya Powszechna Kieszonkowa, zeszyt X, Nakład druk i własność Noskowskiego, Warszawa 1888