Drugi rząd Bojka Borisowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drugi rząd Bojka Borisowa – 94. rząd w historii Republiki Bułgarii funkcjonujący od 7 listopada 2014 do 27 stycznia 2017.

Gabinet powstał po przedterminowych wyborach parlamentarnych z 5 października 2014, przeprowadzonych po dymisji rządu socjalistycznego premiera Płamena Oreszarskiego i powołaniu technicznego gabinetu, na czele którego stanął Georgi Bliznaszki. Wybory wygrała opozycyjna centroprawicowa partia GERB Bojka Borisowa, premiera w latach 2009–2013. Do Zgromadzenia Narodowego 43. kadencji swoich przedstawicieli wprowadziło łącznie osiem komitetów wyborczych[1], co istotnie utrudniło przeprowadzenie rozmów w sprawie skonstruowania nowego rządu. Po kilku tygodniach negocjacji GERB podpisał umowę koalicyjną z centroprawicowym Blokiem Reformatorskim (RB), a także porozumienia z lewicową Alternatywą na rzecz Bułgarskiego Odrodzenia (ABW) i nacjonalistycznym Frontem Patriotycznym (PF)[2]. ABW i PF nie zostały formalnymi koalicjantami, deklarując jednakże poparcie dla nowego rządu[3], dodatkowo pierwsze z tych ugrupowań otrzymało stanowisko wicepremiera. 7 listopada 2014 nowy gabinet Bojka Borisowa uzyskał w parlamencie wotum zaufania[4]. W maju 2016 ugrupowanie ABW wycofało się z porozumienia[5].

W listopadzie 2016 Cecka Caczewa z partii GERB przegrała wybory prezydenckie. Premier Bojko Borisow podał się wówczas do dymisji, rezygnacja rządu została przyjęta przez parlament 16 listopada 2016[6]. Gabinet funkcjonował do 27 stycznia 2017.

Skład rządu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]