Drugie spojrzenie na planetę Ksi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cała prawda o planecie Ksi. Drugie spojrzenie na planetę Ksi
Autor Marcin Kowalczyk, Janusz A. Zajdel
Typ utworu fantastyka socjologiczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 2014
Wydawca superNOWA

Drugie spojrzenie na planetę Ksi – ostatnia, niedokończona powieść Janusza Zajdla, będąca kontynuacją utworu Cała prawda o planecie Ksi. We wrześniu 2014 ukazała się wersja powieści ukończona przez Marcina Kowalczyka.

Utwór należy do nurtu fantastyki socjologiczno-politycznej. Opowiada głównie o terroryzmie w kosmosie, jak również porusza tak typowy dla Zajdla temat utopijnych i nie tylko ustrojów politycznych.

Historia publikacji[edytuj | edytuj kod]

Napisane przez Zajdla fragmenty i konspekt powieści były też publikowane w zbiorach List pożegnalny i Residuum. Ze względu na to, iż za życia autora powstała bardzo mała część powieści (trzy rozdziały), została ona także wydana razem ze wznowieniem poprzedniej części, pod tytułem Cała prawda o planecie Ksi. Drugie spojrzenie na planetę Ksi.

W roku 2011 Jadwiga Zajdel oraz Joanna Zajdel-Przybył wraz z wydawnictwem superNOWA ogłosiły konkurs na kontynuację powieści, którego zwycięzcą został Marcin Kowalczyk. Książka swoją premierę miała na Polconie 2014[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Doświadczony komandor żeglugi międzygalaktycznej o pseudonimie Sloth wraca na Ziemię po wykonaniu misji zwiadowczej na planecie Ksi (misja ta jest tematem powieści Cała prawda o planecie Ksi), na którą wiele lat temu wysłano 4000 ludzi w celu zasiedlenia planety. Wiele wskazuje na to, że zastana sytuacja na Ksi jest sprawką zorganizowanej szajki terrorystów. Komandor musi podjąć kroki, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i ratunkowej wyprawie na zasiedloną planetę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona Śląskiego Klubu Fantastyki – Aktualności. Śląski Klub Fantastyki. [dostęp 2014-08-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]