Druk offsetowy bezwodny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Druk offsetowy bezwodny – rodzaj druku offsetowego, w którym forma drukowa nie jest zwilżana środkiem zwilżającym, tj. wodą z dodatkami. Do druku bezwodnego stosowane są specjalne formy drukowe (formy silikonowe) i specjalne farby cechujące się wysokim napięciem powierzchniowym.

Drukarnia Centrum ze (Zduńskiej Woli, woj. łódzkie) jak pierwsza w Polsce wdrożyła offsetowy druk bezwodny[1].

Offset bezwodny eliminuje problemy pojawiające się w offsecie klasycznym związane z kontaktem roztworu zwilżającego z farbą drukową (emulgacja farby, utrata połysku farb metalicznych) i z podłożem (zawilgocenie podłoża drukowego). Umożliwia też grubsze (tj. ponad 3,5 μm) niż w offsecie klasycznym nałożenie farby ze względu na stosowanie specjalnej formy drukowej (analogia do wklęsłodruku).

Zupełnie inny jest proces wywołania płyt drukarskich – jest to proces mechaniczny, nie chemiczny.

W zwykłym procesie druku woda jest używana jako rodzaj nośnika dla farby. Drukowanie offsetowe bez środka nawilżającego jest nowatorską techniką drukowania, wywodzącą się z tradycyjnego druku offsetowego. Wyeliminowanie środka nawilżającego z procesu drukowania jest bardzo dobrym rozwiązaniem – rosnące wymagania klientów co do możliwości druku i podnoszenia jakości, ciągłe dążenie do uzyskania perfekcyjnych wydruków, o idealnym odwzorowaniu kolorystycznym oryginałów, zwiększające się restrykcje dotyczące emisji szkodliwych środków do atmosfery, w połączeniu z zaletami takimi jak wysoka jakość odbitek, prosta obsługa, duża produktywność, możliwość drukowania na niestandardowych podłożach, mała ilość makulatury, wyeliminowanie problemów jakie towarzyszą balansowi woda-farba, tworzą dla drukowania offsetowego bez środka nawilżającego olbrzymią perspektywę rozwoju.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Ciupalski, Maszyny drukujące konwencjonalne, Wydawnictwo OWPW, ​ISBN 83-7207-261-2​.
  • John O. Rourke, Complete Guide to Waterless Printing, Graphic Arts Technical Foundation (June, 1997), trade paperback, ​ISBN 0883-62243-2​.
  • Lloyd P. DeJidas, Thomas M. Destree, Technologia offsetowego drukowania arkuszowego, Joanna Żurawska (tłum.), Danuta Tyrowicz (tłum.), Agnieszka Szułczyńska (tłum.), Warszawa: Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy PrzemysłuPoligraficznego, 2007, ISBN 978-83-915916-5-9, OCLC 749629185.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]