Druk offsetowy bezwodny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Druk offsetowy bezwodny – rodzaj druku offsetowego, w którym forma drukowa nie jest zwilżana środkiem zwilżającym, tj. wodą z dodatkami. Do druku bezwodnego stosowane są specjalne formy drukowe (formy silikonowe) i specjalne farby cechujące się wysokim napięciem powierzchniowym.

Drukarnia Centrum ze (Zduńskiej Woli, woj. łódzkie) jak pierwsza w Polsce wdrożyła offsetowy druk bezwodny[1]

Offset bezwodny eliminuje problemy pojawiające się w offsecie klasycznym związane z kontaktem roztworu zwilżającego z farbą drukową (emulgacja farby, utrata połysku farb metalicznych) i z podłożem (zawilgocenie podłoża drukowego. Umożliwia też grubsze (tj. ponad 3,5 μm) niż w offsecie klasycznym nałożenie farby ze względu na stosowanie specjalnej formy drukowej (analogia do wklęsłodruku).

Zupełnie inny jest proces wywołania płyt drukarskich – jest to proces mechaniczny, nie chemiczny.

W zwykłym procesie druku woda jest używana jako rodzaj nośnika dla farby. Drukowanie offsetowe bez środka nawilżającego jest nowatorską techniką drukowania, wywodzącą się z tradycyjnego druku offsetowego. Wyeliminowanie środka nawilżającego z procesu drukowania jest bardzo dobrym rozwiązaniem – rosnące wymagania klientów co do możliwości druku i podnoszenia jakości, ciągłe dążenie do uzyskania perfekcyjnych wydruków, o idealnym odwzorowaniu kolorystycznym oryginałów, zwiększające się restrykcje dotyczące emisji szkodliwych środków do atmosfery, w połączeniu z zaletami takimi jak wysoka jakość odbitek, prosta obsługa, duża produktywność, możliwość drukowania na niestandardowych podłożach, mała ilość makulatury, wyeliminowanie problemów jakie towarzyszą balansowi woda-farba, tworzą dla drukowania offsetowego bez środka nawilżającego olbrzymią perspektywę rozwoju.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Maszyny drukujące konwencjonalne ; autor S.Ciupalski, wydawnictwo OWPW, ISBN 83-7207-261-2
  • John O. Rourke, Complete Guide to Waterless Printing, Graphic Arts Technical Foundation (June, 1997), trade paperback, ISBN 0883-62243-2
  • TECHNOLOGIA OFFSETOWEGO DRUKOWANIA ARKUSZOWEGO ISBN 9788391591659