Drukarnia Rządowa (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drukarnia Rządowa
המדפיס הממשלתי
Ilustracja
Stary budynek Drukarni Rządowej w Jerozolimie
Państwo  Izrael
Data założenia 1948
Dziedzina jednostka pomocnicza Ministerstwa Finansów,
usługi drukarskie na rzecz instytucji rządowych, ministerstw i Knesetu
Adres Derech Chewron 44, Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Drukarnia Rządowa”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Drukarnia Rządowa”
Ziemia31°45′40,921″N 35°13′26,396″E/31,761367 35,223999
Strona internetowa

Drukarnia Rządowa (hebr. המדפיס הממשלתי, Ha-Madfis ha-Memszalti) – jednostka pomocnicza Ministerstwa Finansów Izraela zajmująca się bezpośrednimi lub pośrednimi usługami drukarskimi na rzecz ministerstw, instytucji rządowych, Knesetu. Utrzymanie i wydatki Drukarni Rządowej pokrywane są nie z budżetu państwa, lecz z dochodów ministerstw lub innych podmiotów zlecających[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Drukarnia Rządowa jest jednostką pomocniczą Ministerstwa Finansów. Swoje zadania wykonuje bezpośrednio w rządowych drukarniach lub też poprzez kontrakty z zewnętrznymi podwykonawcami. Drukarnia wykonuje zlecenia ministerstw, instytucji rządowych, służb mundurowych, Knesetu, a w szczególności[1][2]:

 • zajmuje się produkcją dowodów osobistych,
 • drukuje paszporty,
 • drukuje egzaminy maturalne,
 • drukuje raporty rządowe, okólniki, rozporządzenia, ustawodawstwo Knesetu,
 • drukuje znaczki,
 • drukuje koperty i karty wyborcze na potrzeby wyborów lokalnych i ogólnokrajowych.

Mimo że Drukarnia Rządowa jest jednostką w ramach ministerstwa, to fundusze na jej utrzymanie nie są wydzielane z budżetu państwa. Wydatki Drukarni Rządowej są pokrywane z przychodów organów i instytucji zlecających druk[1]. Raport z działalności drukarni z 2017 roku wykazał, że jednostka co roku zamykała swój budżet z nadwyżką. Zyski netto stanowiły 20% wszystkich przychodów[2].

Drukarnia Rządowa zajmuje się pracami nad zabezpieczeniami swoich wydruków, w tym certyfikatami biometrycznymi i pracami poligraficznymi[3]. Mimo swojej nazwy nie prowadzi jednak druku izraelskich banknotów. Czynność ta zlecona jest podmiotom zagranicznym[2].

Izraelskie prawo zobowiązuje ministerstwa oraz instytucje rządowe do zlecania prac drukarskich wyłącznie Drukarni Rządowej, z wyjątkiem zleceń do 50 000 szekli[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Decyzja o budowie budynku w Jerozolimie, który miałby spełniać funkcje drukarni i mennicy, zapadła w 1925 roku, a już w następnym zaczęto fazę planowania przestrzennego. Władze mandatowe postanowiły ulokować przyszłą siedzibę The Mandate Government Printing Press koło stacji kolejowej, aby ułatwić rozładunek maszyn drukarskich, menniczych, a w przyszłości materiałów niezbędnych do pracy drukarni. Budowę obiektu rozpoczęto w 1934 roku i trwała rok[4]. W okresie Mandatu Palestyny The Mandate Government Printing Press wykonywała prace dla ministerstw i władz mandatowych, drukowała znaczki, papiery wartościowe, dokumenty, wybijała także monety (w tym srebrne i okolicznościowe) i medale[4][5].

W trakcie wojny o niepodległość (1948) budynek The Mandate Government Printing Press został zdobyty przez Haganę. Wówczas drukowano tam dokumenty organizacji, przepustki oraz pozwolenia na pracę i podróż. 16 maja 1948 roku utworzono Drukarnię Rządową podległą wówczas urzędowi premiera. Szefem Drukarni Rządowej został Sza’ul Golan. Część maszyn przeniesiono do rządowej dzielnicy Ha-Kirja. Tam wykonywano znaczną część prac zlecanych przez rząd: druk znaczków, publikacji rządowych, czeków bankowych, obligacji, dokumentów, paszportów, certyfikatów, egzaminów i produkcja kart telefonicznych. W ramach Drukarni Rządowej wydzielono wówczas osobny pion pracujący na rzecz Policji Izraela i Armii Obrony Izraela[5].

W ramach Drukarni Rządowej łącznie funkcjonowały cztery piony: główny w Ha-Kirji (od 1948), w Jafie (od 1948, druk arabskojęzycznych dokumentów i gazet), w Jerozolimie (od 1950, druk dokumentów i ustaw Knesetu), w Hajfie (od 1950)[5]. W 1954 roku w Tel Awiwie, w ramach struktury Drukarni Rządowej, powstał wydział zajmujący się wybijaniem monet. W 1966 roku mennicę przeniesiono z Tel Awiwu do Jerozolimy. Drukarnia Rządowa zajmowała się wybijaniem monet kolekcjonerskich, obiegowych i okolicznościowych do czasu przekazania tej czynności do Israel Coins and Medals Corporation[6][7].

W 1953 roku zmieniono podległość Drukarni Rządowej. Od tej pory wchodzi w struktury Ministerstwa Finansów[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Ministerstwo Finansów, About the Unit [dostęp 2021-09-13].
 2. a b c Amitaj Ziw, השיטה של האוצר להדפיס לעצמו כסף, „The Marker”, 14 czerwca 2017 [dostęp 2021-09-13].
 3. a b Ministerstwo Finansów, אודות – המדפיס הממשלתי [dostęp 2021-09-14].
 4. a b Icik Szwiki, בית המדפיס הממשלתי, „Moaca le-Szimur Atarej Moreszet bi-Israel”, 2 stycznia 2018 [dostęp 2021-09-14].
 5. a b c d Neil Kaplan, ISRAEL GOVERNMENT PRINTER 1948 – 1953, „Our Passports” [dostęp 2021-09-14].
 6. Dov Genachowski, Coins and Currency, „Jewish Virtual Library [dostęp 2021-09-14].
 7. Pinchas Bar-Zeev, Mints of Israel’s Trade Coins & Commemorative Coins, „Sheqel.info” [dostęp 2021-09-14].