Drumcliffe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drumcliffe lub Drumcliff (irl. Droim Chliabh) – wieś w Irlandii, położona w hrabstwie Sligo (w odległości 7,3 km od Sligo), w prowincji Connacht, w północnej części kraju, 180 km na północ od stolicy - Dublina, pomiędzy górą Ben Bulben a zatoką Drumcliff nad Oceanem Atlantyckim[1]. Drumcliffe przecina droga nr N15. Przez miejscowość przepływa rzeka Drumcliff pierwotnie znana jako Codnach, która wypływa z jeziora Glencar[2].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Drumcliffe, a po irlandzku Droim Chliabh oznacza "grzbiet koszy". Dawniej miejscowość nosiła nazwę Cnoc na Teagh (ang. Codnach). Na mapie Irlandii sporządzonej przez Klaudiusza Ptolemeusza miejscowość nosi nazwę Nagnata.

Ukształtowanie terenu i klimat[edytuj | edytuj kod]

Teren wokół Drumcliffe jest mocno zróżnicowany. Na północny zachód od miejscowości znajduje się Ocean Atlantycki[3]. Najwyższe wzniesienie położone jest w odległości 3,4 km na północny wschód od centrum Drumcliffe - jest to Kings Mountain, którego szczyt znajduje się na wysokości 465 m n.p.m.[3] Drumcliffe otaczają na ogół łąki[4]. Wokół Drumcliffe znajdują się liczne potoki i formacje skalne[5].

Klimat na tym obszarze jest umiarkowany. Średnia roczna temperatur wynosi 7 °C[6]. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, kiedy średnia temperatur wynosi 14 °C, a najzimniejszym styczeń z temperaturą 0 °C[6].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz[7][edytuj | edytuj kod]

Grób Williama Butlera Yeats'a na cmentarzu w Drumcliffe

Cmentarz w Drumcliffe jest najbardziej znany z tego, że spoczął na nim William Butler Yeats (1865-1939) - irlandzki poeta i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1923). Yeats pierwotnie został pochowany w Roquebrune-Cap-Martin, a następnie ekshumowany i złożony (zgodnie z życzeniem zmarłego) na tutejszym cmentarzu w 1948 r. W jego pogrzebie uczestniczył między innymi irlandzki minister spraw zagranicznych - Seán McBride[8]. Epitafium jest fragmentem ostatniej (szóstej) zwrotki ostatniego wiersza Yeats'a (Under Ben Bulben) i głosi:

"Pod gołą głową Bena Bulbena

Na cmentarzu w Drumcliff leży Yeats.

Przodek był tam rektorem

Dawno, dawno temu stał kościół,

przy drodze starożytny krzyż.

Bez marmuru, bez konwencjonalnej frazy;

Na wapieniu wydobywanym w pobliżu miejsca

Na jego rozkaz wycięte są następujące słowa:

Rzuć zimne oko

na życie, na śmierć.

Jeźdźcu, mijaj!"

Wieża, a w tle obecny kościół

Klasztor Kolumba z Iony[9][edytuj | edytuj kod]

Klasztor w Drumcliffe został założony około 575 r. przez Kolumba z Iony. Ziemię na cele klasztorne miał oddać król Aedh, syn Ainmire'a. Pierwszym opatem był św. Mothorian. Klasztor przeżywał swój rozkwit między IX a XVI w. Ostatni opat klasztoru zmarł w 1503 r. W swej historii klasztor był kilkukrotnie rabowany i niszczony: w 1187 r. (przez Maelseachlaina O'Rourke, króla Breifne), w 1267 r. i 1315 r. Z dawnych zabudowań klasztornych przetrwała do naszych czasów jedynie okrągła wieża. Dzisiejszy kościół został zbudowany w latach 1805-1809.

Krzyż celtycki[9][edytuj | edytuj kod]

Celtycki krzyż pochodzi z IX w. Na krzyżu zilustrowano Adama i Ewę, Kaina zabijającego Abla (lub ofiarę Izaaka lub Dawida i Goliata), Daniela w jaskini lwa oraz scenę ukrzyżowania. Na bocznych belkach przedstawiono wizerunki mitycznych zwierząt oraz ornamenty o charakterze florystycznym.

Wieża[9][edytuj | edytuj kod]

Okrągła wieża pochodzi z X lub XI wieku. W 1396 r. wieżę trafił piorun. Wieża mierzy dziś około 4-5 m. Legenda głosi, że wieża upadnie, kiedy przejdzie obok niej najmądrzejszy człowiek.

Dom Lissadell[7][edytuj | edytuj kod]

Dom Lissadell to willa gruzińskiej rodziny Gore-Booth.

Grobowiec Wedge[7][edytuj | edytuj kod]

Znajduje się na północny zachód od Drumcliffe.

Fort[7][edytuj | edytuj kod]

Historyk Mac Firbisigh wspomina o Forcie Codhnach - jego lokalizacja nie jest obecnie znana[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Droim Chliabh/Drumcliff, Logainm.ie [dostęp 2020-05-30] (irl.).
  2. DOI: Onomasticon Goedelicum (C), publish.ucc.ie [dostęp 2020-05-30].
  3. a b GeoNames.org, www.geonames.org [dostęp 2020-05-30].
  4. Land Cover Classification (1 year) | NASA, Land Cover Classification (1 year) | NASA, 30 maja 2020 [dostęp 2020-05-30] (ang.).
  5. Digital Elevation Data - with SRTM voids filled using accurate topographic mapping, www.viewfinderpanoramas.org [dostęp 2020-05-30].
  6. a b Browse datasets | NASA Earth Observations (NEO), Browse datasets | NASA Earth Observations (NEO), 30 maja 2020 [dostęp 2020-05-30] (ang.).
  7. a b c d Top Reasons to Visit Drumcliff, TripSavvy [dostęp 2020-05-30] (ang.).
  8. William Butler Yeats, Biography [dostęp 2020-05-30] (ang.).
  9. a b c Drumcliffe - Topographical Dictionary of Ireland (1837), www.libraryireland.com [dostęp 2020-05-30].
  10. Note 862 for The Genealogies, Tribes, and Customs of Hy-Fiachrach, commonly called O'Dowda's Country, celt.ucc.ie [dostęp 2020-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]