Drwalew (województwo mazowieckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drwalew
wieś
Ilustracja
Kościół w Drwalewie
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

grójecki

Gmina

Chynów

Liczba ludności (2018)

882[1]

Strefa numeracyjna

48

Kod pocztowy

05-651[2]

Tablice rejestracyjne

WGR

SIMC

0616528[3]

Położenie na mapie gminy Chynów
Mapa konturowa gminy Chynów, po lewej znajduje się punkt z opisem „Drwalew”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Drwalew”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Drwalew”
Położenie na mapie powiatu grójeckiego
Mapa konturowa powiatu grójeckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Drwalew”
Ziemia51°53′48″N 21°01′20″E/51,896667 21,022222
Pałac
Herb Jelita

Drwalewwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Chynów[3][4]. Do 1954 roku istniała gmina Drwalew. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

Miejscowość leżąca w Średniowieczu przy drodze łączącej Grójec z Czerskiem, która przebiegała prawym brzegiem Molnicy, przez Żyrów, Drwalew, Staniszewice. Obecnie leży przy drodze krajowej nr 50 - Sochaczew, Góra Kalwaria, Mińsk Mazowiecki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie grójeckim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego[5].

W XIX w. wybudowano pałac według projektu Fryderyka Alberta Lessela, dla rodziny Krzywoszewskich.

W roku 1928 Stanisław Klawe, właściciel majątku ziemskiego, założył Wytwórnię Surowic i Preparatów Weterynaryjnych i Ziołowych. Po II wojnie światowej zakład został upaństwowiony i znany jest pod nazwą BIOWET. Należy obecnie do Polfy w Grodzisku Maz.

Od 1929 wieś jest siedzibą Gminy Drwalew. We wsi był młyn motorowy - wł. Stanisława Telackiego, który był też wójtem i prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej powstałej w 1924 r., jednostki zasłużonej w propagowaniu kultury w gminie. W remizie OSP były wystawiane przedstawienia teatrów objazdowych, wyświetlano filmy, a do 1939 r. OSP miała swoją orkiestrę dętą. Majątek ziemski, zwany wtedy Drwalewo i Lasopole, o powierzchni 416 ha należał do 1928 r. do M. Longchamps. W 1928 roku zakupił go Stanisław Adolf Klawe, właściciel Zakładów Chemiczno-Farmaceutycznych d. Magister Klawe w Warszawie. W okresie II wojny światowej majątek został, wraz z zakładami w Warszawie, skonfiskowany przez Niemców. Po wojnie z majątku ziemskiego powstał PGR.

W czasie kampanii wrześniowej stacjonował tu III/6 dywizjon myśliwski[6].

We wsi znajduje się zespół szkół (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum), OSP, ośrodek zdrowia - ufundowany, wraz z nieistniejącą już apteką, przez Stanisława Klawe dla mieszkańców wsi, poczta i fabryka leków weterynaryjnych "Biowet".

Pałac[edytuj | edytuj kod]

Piętrowy pałac wybudowany na planie prostokąta w stylu klasycystycznym, kryty blaszanym dachem czterospadowym. Od frontu portyk z czterema kolumnami jońskimi potrzymującymi fronton zawierający kartusz z dwoma herbami: Jelita (po prawej)[7].

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Parafia drwalewska najprawdopodobniej została wydzielona z parafii grójeckiej. Była parafią rodową Przerowów Drwalewskich i Zawiszów z Budziszyna i Zawad. Obejmowała ich wsie rodowe: Drwalew, Budziszyn Mały, Budziszyn Wielki, Kukały. Przywilej erekcyjny parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja jest z roku 1384-1395 - wystawiony przez biskupa poznańskiego Dobrogosta Nowodworskiego.

W 1576 r. leżała w granicach powiatu grójeckiego w ziemi czerskiej.

W roku 1603 parafia należała do dekanatu wareckiego. Drewniany kościół był pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła. Plebanem był Jan Skulski. Przy parafii była szkoła której rektorem był Andrzej z Ostrołęki, kantorem Walenty z Mniszewa. Kolatorami kościoła byli właściciele Drwalewa, Stanisław i Wojciech Drwalewscy, którzy kościołowi opłacali rocznie dziesięć ówczesnych złotych. Uposażeniem kościoła, prócz folwarku w Drwalewie, były dziesięciny folwarczne ze wsi Kukały, oraz kmiece z Drwalewa i Drwalewic - wsi należącej wówczas do Franciszka Zawiszy, natomiast na uposażenie wikarego były przeznaczone dziesięciny ze wsi Budziszyn, Budziszynek, Zawady i Lipie.

W 1645 r. stary drewniany kościół był zniszczony i biskup Andrzej Szołdrski pozwolił patronowi Andrzejowi Gozdeckiemu (herbu Doliwa) - właścicielowi Budziszyna rozebrać go i postawić nowy.

W latach 1768-1774 wybudowano kościół barokowy wraz z dzwonnicą.

Obecnie parafia pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła należy do dekanatu grójeckiego, archidiecezji warszawskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Raport o stanie gminy za rok 2018. Stan ludności 31.12.2018 [dostęp 2021-04-10]
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 235 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  3. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
  4. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  6. Jerzy Pawlak: Polskie eskadry w wojnie obronnej 1939. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 1991, s. 148. ISBN 83-206-0795-7.
  7. Drwalew

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]