Drwalnik paskowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Drwalnik paskowany
Trypodendron lineatum
Olivier, 1795
Ilustracja
Drwalnik paskowany w powiększeniu 20x.
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

kornikowate

Rodzaj

Trypodendron

Gatunek

drwalnik paskowany

Drwalnik paskowany (Trypodendron lineatum) – gatunek owada z rzędu chrząszczy.

Rójka

Przebiega w zależności od warunków atmosferycznych i wysokości nad poziomem morza, od połowy marca do maja (niekiedy do połowy czerwca). Generacja siostrzana roi się na przełomie czerwca i lipca (niekiedy do sierpnia).

Wygląd

Larwa beznoga (jak u wszystkich kornikowatych), łukowato zgięta, o wielkości 4 mm, barwy białej, z jasno-brunatną głową. Poczwarka typu wolnego, barwy kremowej, kolebka poczwarkowa głęboko w drewnie. Imago długości 2,5-4 mm. Chrząszcz walcowaty, krępy. Przedplecze i pokrywy dwubarwne, płowobrunatne, płowoczarne lub brązowo czarne. Oczy podzielone są na dwa trójkąty. Punkty na pokrywach w dość regularnych rzędach. Dymorfizm płciowy widoczny w kształcie przedplecza. U samca przedplecze jest w zarysie prostokątne, u samicy owalne. U samca czoło jest wklęsłe, u samicy wypukłe.

Występowanie

Lasy iglaste Palearktyki i Ameryki Północnej[1]. Jest najpospolitszym szkodnikiem technicznym drewna iglastego w całej Polsce.

Pokarm

Atakuje świerk, sosnę rzadziej modrzewia i inne iglaste. Właściwym pokarmem zarówno chrząszczy jak i larw jest rozwijająca się w drewnie symbiotyczna grzybnia abrozyjnego grzyba Monilia candida Neg. Zarodniki grzyba są wnoszone do żerowiska przez samicę.

Znaczenie

Drwalnik paskowany w czasie gradacji zasiedla nie tylko drewno w korze, ale i drewno świeżo okorowane, czasem nawet przetarte – na składnicach. Powoduje obniżenie wartości drewna poprzez łatwe rozprzestrzenianie się sinizny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trypodendron lineatum (Olivier, 1795b). [w:] Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2014-11-03].