Drzewiak jednobarwny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drzewiak jednobarwny
Dendrolagus dorianus[1]
Ramsay, 1883
Ilustracja
Drzewiak jednobarwny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada ssaki niższe
Nadrząd torbacze
Rząd dwuprzodozębowce
Rodzina kangurowate
Podrodzina kangury
Rodzaj drzewiak
Gatunek drzewiak jednobarwny
Podgatunki
 • D. d. dorianus Ramsay, 1883
 • D. d. mayri Rothschild & Dollman, 1933
 • D. d. notatus Matschie, 1916
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Drzewiak jednobarwny[3], dawniej także: drzewiak doria[4] (Dendrolagus dorianus) – gatunek ssaka z rodziny kangurowatych (Macropodidae).

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek endemiczny dla Nowej Gwinei[2]. Zamieszkuje górzyste obszary środkowej części Papui-Nowej Gwinei oraz góry Star we wschodniej części Irianu Zachodniego.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 51,5-73 cm, ogona 44-66 cm, masa 6,5-14,5 kg[4]. Sierść ciemnobrązowa i wełnista, częściowo z ciemną pręgą na grzbiecie. Budowa ciała krępa i silna. Ogon stosunkowo krótki i jaśniej ubarwiony. Zwierzęta te mają dużo krótsze tylne kończyny, proste i umięśnione ramiona, pierwszy i drugi palec są przeciwstawne pozostałym. Stopy zaopatrzone są w szerokie modzele zapobiegające ślizganiu się podczas wspinaczki oraz w silne, zagięte pazury. Ogon służy do utrzymywania równowagi podczas skoków wśród gałęzi.

Środowisko życia[edytuj | edytuj kod]

Lasy deszczowe rejonów górzystych na wysokości od 600 do 4000 m n.p.m.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Są aktywne o zmierzchu i w nocy. Odżywiają się głównie liśćmi i korą. W przeciwieństwie do innych drzewiaków żyją w grupach społecznych. Grupa taka składa się przeważnie z dominującego samca i kilku samic. Drzewiak ten nie jest najlepszym wspinaczem. Porusza się na czterech kończynach; nie potrafi skakać na dwóch nogach. Jest najsłabiej z wszystkich drzewiaków przystosowany do życia na drzewach. Wszystko wskazuje na to, że gatunek ten wtórnie przystosował się do życia na ziemi.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniono trzy podgatunki drzewiaka jednobarwnego[5]:

 • D. dorianus dorianus
 • D. dorianus mayri
 • D. dorianus notatus

Zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii VU (zagrożony)[2]. Głównymi zagrożeniami dla tego gatunku są polowania z psami urządzane przez miejscową ludność[2] oraz utrata siedlisk i degradacja środowiska[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dendrolagus dorianus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
 2. a b c d e Dendrolagus dorianus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
 3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
 4. a b E. Keller, prof. dr. J. H. Reichholf, G. Steinbach i inni: Leksykon zwierząt: Ssaki. Cz. 1. Warszawa: Horyzont, 2001, s. 53. ISBN 83-7227-610-2.
 5. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Dendrolagus dorianus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 26 sierpnia 2010]