Dušan Špiner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dušan Špiner
biskup
Cum Spiritu Tuo
Z Duchem Twoim
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1950
Vydrník
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja SMOM
Prezbiterat 9 czerwca 1973
Nominacja biskupia 1979
Sakra biskupia 6 października 1979
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 6 października 1979
Miejscowość Brno
Konsekrator Felix Maria Davídek

Dušan Spiridion Špiner (ur. 7 lutego 1950 w Vydrníku) - słowacki duchowny katolicki, biskup Kościoła podziemnego w Czechosłowacji

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ksiądz rzymskokatolicki[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Teologicznego w Bratysławie. 9 czerwca 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Juliusa Gábriša. W latach 1973-1976 pracował jako ksiądz diecezjalny na Słowacji. Prześladowany przez władze komunistyczne, w 1976 roku pozbawiony możliwości jawnego sprawowania funkcji kapłańskich.

Od 1976 roku pracował w kopalni rudy żelaza w Nowej Wsi Spiskiej jednocześnie utrzymując ożywione kontakty z Kościołem podziemnym i tajnymi strukturami Zakonu Maltańskiego w Czechosłowacji. 6 października 1979 roku został potajemnie konsekrowany na biskupa przez Felixa Davidka.

Biskup Kościoła podziemnego[edytuj | edytuj kod]

Korzystając z możliwości wyjazdów służbowych za granicę, od 1979 roku Dušan Špiner był rzecznikiem i emisariuszem Kościoła podziemnego w Czechosłowacji. W latach 1979-1981 roku przebywał kilkakrotnie w Polsce, gdzie spotykał się z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Podróżował również do Watykanu informując urzędników Kurii Rzymskiej o działalności Kościoła podziemnego.

W 1980 roku powrócił do jawnej pracy duszpasterskiej. Został wikariuszem parafii w Białym Potoku. Później był kapłanem w Palúdzke i w Liptovskom Mikuláši. W 1981 roku jako członek stowarzyszenia przyjaźni czechosłowacko-radzieckiej udał się za zgodą kardynała Stefana Wyszyńskiego i biskupa Felixa Davidka z tajną misją do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Pod pretekstem wyprawy naukowej nawiązał kontakty z rosyjskim Kościołem podziemnym. 22 kwietnia 1981 roku w Moskwie wyświęcił potajemnie dla miejscowej wspólnoty katolickiej dwóch kapłanów. Został jednak zdekonspirowany i od tego czasu znajdował się, aż do 1989 roku pod ciągła obserwacją KGB i StB. Mimo to jeszcze raz wyjeżdżał w 1983 roku do Związku Radzieckiego i podczas podróży prowadził misję na Dalekim Wschodzie.

W latach 1987-1999 był proboszczem parafii w Nowej Lubowni. W 1992 roku zgodnie z polityką Stolicy Apostolskiej wobec duchownych Kościoła podziemnego w Czechosłowacji został zawieszony w funkcjach biskupich. W 1999 roku został odsunięty od pracy duszpasterskiej.

W 2001 roku obronił doktorat z filozofii. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Sympatyzuje z poglądami teologów katolicyzmu liberalnego.

Kapłaństwo kobiet[edytuj | edytuj kod]

Według organizacji Roman Catholic Womenpriests Dušan Špiner popiera wspólnoty opowiadające się za dopuszczeniem kobiet do kapłaństwa w Kościele katolickim.

W 2002 roku miał być konsekratorem grupy kobiet zwanej Danube 7. Pierwotnie święceń kapłańskich miał im udzielić podczas publicznej ceremonii na statku wycieczkowym w Pasawie. Do jego przybycia na uroczystość jednak nie doszło. Miał jednak powtórzyć te święcenia potajemnie kilka dni później[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John Wijngaards: The Ordination of Catholic Women in Austria on the 29th of June 2002 (ang.). womenpriests.org, 2003-07-03. [dostęp 2011-09-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]