DualShock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolejne wersje kontrolerów
Kontroler DualShock
Kontroler DualShock 2
Kontroler DualShock 3
Kontroler DualShock 4

DualShock (jap. デュアルショック Dyuarushokku) – gamepad przeznaczony dla konsoli do gier serii PlayStation, który w zależności od platformy (PS1/PSOne, PS2, PS3, PS4) różni się funkcjonalnością i nieznacznie wyglądem oraz charakteryzuje się systemem wstrząsów (tzw. vibration force).

Kontroler posiada dwie gałki analogowe, 8 przycisków służących bezpośrednio grze (L1, L2, R1, R2, trójkąt, kółko, krzyżyk, kwadrat), 2 przyciski służące najczęściej do dodatkowych ustawień w grze bądź startowania/pauzowania gry (START i SELECT[a]), przycisk ANALOG oraz D-pad.

DualShock[edytuj | edytuj kod]

DualShock – kontroler konsoli PlayStation. Na początku sprzedaży konsola była dostępna z kontrolerem pozbawionym gałek analogowych i systemu wstrząsów. Następnie wydano kontroler Dual Analog Controller, który został wyposażony w gałki analogowe, a następnie kontroler DualShock wyposażony w gałki i system wstrząsów.

Początkowo sprzedawany był jedynie w kolorze szarym, później również w innych kolorach.

DualShock 2[edytuj | edytuj kod]

DualShock 2 – kontroler konsoli PlayStation 2, który w porównaniu z poprzednikiem nowością jest wyposażenie kontrolera w system wstrząsów działający z różną siłą (siła wstrząsów jest zależna od tego co w danej chwili dzieje się w grze) oraz w system wykrywania siły nacisku na poszczególne przyciski kontrolera, przez co dzięki temu możliwe jest np. w grach rajdowych jeżdżenie pojazdem z większą lub mniejszą stałą prędkością, która jest zależna od tego, z jaką siłą gracz wciska przycisk odpowiedzialny za zwiększenie prędkości.

Początkowo sprzedawany w kolorze czarnym, później w kolorze srebrnym (wersja Satin Silver konsoli) oraz różowym (wersja Pink konsoli).

DualShock 3[edytuj | edytuj kod]

DualShock 3 – kontroler konsoli PlayStation 3, który jest następcą kontrolera SIXAXIS, posiadający w odróżnieniu od niego wyczuwalnie słabszy system wstrząsów, niż w poprzedniej odsłonie. SIXAXIS ze względów prawnych nie mógł posiadać funkcji wibracji, jednak Sony dzięki porozumieniu z firmą Immersion (firma posiadającą prawa do patentu związanego z wibracjami) mogło stworzyć DualShocka 3 (czyli SIXAXISa z funkcją wibracji), jednak jego najważniejszą cechą jest możliwość łączności bezprzewodowej, wykorzystując technologię Bluetooth, a także czujnik ruchu. W wersjach oprogramowania 2.50 i wyższych DualShock 3 posiada funkcję automatycznego wyłączenia po określonym czasie nieużywalności.

DualShock 4[edytuj | edytuj kod]

DualShock 4 – kontroler konsoli PlayStation 4, który w przeciwieństwie do poprzednika posiada touchpad oraz nowe przyciski: "share", który umożliwia udostępnianie materiałów, uprzednio zarejestrowanych przez konsolę[1] oraz "options". Przyciski te zastąpiły dawne select i start, które były używane w poprzednikach. W porównaniu do poprzedniej generacji, gałki analogowe stały się wklęsłe, a spusty są lekko zagięte, a dodatkowo posiada dużą diodę z tyłu która może wyświetlać np. poziom życia, mały głośnik nad przyciskiem PS oraz panel dotykowy, który pozwala na przykład wybrać miejsce, w które można strzelić w grach piłkarskich.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W DualShocku 4 przyciski START i SELECT zostały zastąpione przyciskami SHARE i OPTIONS.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hookie: PlayStation 4 – szczegółowa specyfikacja (pol.). Gry-Online, 2013-02-21. [dostęp 2013-02-21].