DualShock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

DualShockgamepad przeznaczony dla konsoli do gier serii PlayStation. W zależności od platformy (PS, PS2, PS3, PS4) kontrolery różnią się funkcjonalnością i nieznacznie wyglądem. Wszystkie wyposażone są w system wstrząsów, tzw. vibration force.

DualShock[edytuj | edytuj kod]

Kontroler DualShock

DualShock – kontroler konsoli PlayStation. Na początku sprzedaży konsola była dostępna z kontrolerem pozbawionym gałek analogowych i systemu wstrząsów. Następnie wydano kontroler Dual Analog Controller, który został wyposażony w gałki analogowe, a następnie kontroler DualShock wyposażony w gałki i system wstrząsów.

Kontroler posiada dwie gałki analogowe, 8 przycisków służących bezpośrednio grze (L1, L2, R1, R2, trójkąt, kółko, krzyżyk, kwadrat), 2 przyciski służące najczęściej do dodatkowych ustawień w grze bądź startowania/pauzowania gry (START i SELECT), przycisk ANALOG oraz D-pad.

Początkowo sprzedawany był jedynie w kolorze szarym, później również w innych kolorach.

DualShock 2[edytuj | edytuj kod]

Kontroler DualShock 2

DualShock 2 – kontroler konsoli PlayStation 2. W porównaniu z poprzednikiem nowością jest wyposażenie kontrolera w system wstrząsów działający z różną siłą (siła wstrząsów jest zależna od tego co w danej chwili dzieje się w grze) oraz w system wykrywania siły nacisku na poszczególne przyciski kontrolera. Dzięki temu możliwe jest np. w grach rajdowych jeżdżenie pojazdem z większą lub mniejszą stałą prędkością, która jest zależna od tego, z jaką siłą gracz wciska przycisk odpowiedzialny za zwiększenie prędkości.

Początkowo sprzedawany w kolorze czarnym, później w kolorze srebrnym (wersja Satin Silver konsoli) oraz różowym (wersja Pink konsoli).

DualShock 3[edytuj | edytuj kod]

DualShock 3

DualShock 3 – kontroler konsoli PlayStation 3. Następca kontrolera SIXAXIS, posiadający w odróżnieniu od niego system wstrząsów, który jest wyczuwalnie słabszy, niż ten w DualShocku 2. SIXAXIS ze względów prawnych nie mógł posiadać funkcji wibracji, jednak firma Sony dzięki porozumieniu z firmą Immersion (firma posiadającą prawa do patentu związanego z wibracjami) mogła stworzyć DualShocka 3 (czyli SIXAXISa z funkcją wibracji). Lecz jego najważniejszą cechą jest możliwość łączności bezprzewodowej, wykorzystując technologię Bluetooth. Dodatkowo, pad DualShock 3 posiada czujnik ruchu. W wersjach oprogramowania 2.50 i wyższych DualShock 3 sam się wyłącza po określonym czasie nieużywalności.

DualShock 4[edytuj | edytuj kod]

Kontroler DualShock 4

DualShock 4 – kontroler konsoli PlayStation 4. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji urządzenie posiada touchpad oraz przycisk "share", który umożliwia udostępnianie materiałów, uprzednio zarejestrowanych przez konsolę[1]. Dodatkowo pad zawiera przycisk options. Oba te przyciski zastępują dawne select i start. Gałki analogowe stały się wklęsłe, a spusty są lekko zagięte. Pad ma dużą diodę z tyłu która może wyświetlać np. poziom życia. Pad posiada mały głośnik nad przyciskiem PS. Kolejną zmianą jest panel dotykowy, który pozwala na przykład wybrać miejsce, w które można strzelić w grach piłkarskich. Dodatkowe funkcje skracają czas działania na akumulatorze[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hookie: PlayStation 4 – szczegółowa specyfikacja (pol.). Gry-Online, 2013-02-21. [dostęp 2013-02-21].