Duch (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy filmu fabularnego. Zobacz też: film dokumentalny Duch.
Duch
Poltergeist
Gatunek horror
Rok produkcji 1982
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 114 min
Reżyseria Tobe Hooper
Scenariusz Michael Grais
Mark Victor
Steven Spielberg
Muzyka Jerry Goldsmith
Zdjęcia Matthew F. Leonetti
Montaż Michael Kahn
Steven Spielberg
Produkcja Steven Spielberg
Frank Marshall
Wytwórnia MGM
SLM Production Group
Dystrybucja MGM/UA Entertainment Company
Kontynuacja Duch II (1986)
Nagrody
AllMovie 4/5 gwiazdek link

Duch (ang. Poltergeist, 1982) – amerykański film fabularny (horror) w reżyserii Tobe'a Hoopera[1], dziś uważany za film kultowy. W Stanach Zjednoczonych ukazał się 4 czerwca 1982 roku. Obok Teksańskiej masakry piłą mechaniczną (1974), uznawany jest za najlepszy film wyreżyserowany przez Hoopera.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Amerykańskie małżeństwo, Steve i Diana Freelingowie, wraz z dziećmi wprowadza się do nowego domu. Wkrótce potem zaczynają dziać się dziwne, niewyjaśnione rzeczy, dzieci zostają zaatakowane przez – jak sądzą rodzice – ducha. Małżeństwo niedługo później dowiaduje się, iż dom został wybudowany na terenie starego cmentarza (Steve jest pracownikiem firmy, która zbudowała ten dom). Tajemniczy mieszkańcy posiadłości porywają w zaświaty najmłodszą córkę Freelingów, Carol Anne.

Pozostałe informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Film ten wywołał ogromne zainteresowanie wśród widzów. Zostały nakręcone jeszcze dwie jego kontynuacje, które – wspólnie z oryginałem – złożyły się na filmową serię; w trzech segmentach cyklu grała ta sama aktorka – Heather O'Rourke. Duża liczba aktorów oraz członków ekipy realizacyjnej zginęła w dziwnych okolicznościach po nakręceniu filmu, toteż zaczęto mówić o "Klątwie Poltergeista" (ang. Poltergeist Curse).
  • W roku 1983 film nominowano do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy montaż efektów dźwiękowych, najlepsze efekty wizualne oraz najlepsza muzyka oryginalna. Steven Spielberg i Frank Marshall odebrali Saturna za najlepszy horror, Dorothy J. Pearl odebrała Saturna za najlepszą charakteryzację, a Zelda Rubinstein została nagrodzona Saturnem za najlepszą aktorkę drugoplanową. Poza tym film był nominowana do Saturna w trzech innych kategoriach: najlepsza aktorka, reżyser i muzyka. Richard Edlund dostał BAFTĘ za efekty specjalne.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Aktorki Heather O'Rourke (Carol Anne) oraz Dominique Dunne (Dana) są pochowane na tym samym cmentarzu. Dominique została zamordowana w 1982 roku przez swojego chłopaka, a Heather zmarła sześć lat później z powodu złej diagnozy – kolki jelitowej.
  • Głos tytułowego "Ducha" to w istocie przerobiony ryk lwa z logo wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.
  • Ręce, które zrywają skórę z twarzy jednego z bohaterów filmu – parapsychologa, należą do Stevena Spielberga. Spielberg (scenarzysta) jako niespodziankę dla swojego przyjaciela George'a Lucasa umieścił też w pokoju dziecięcego bohatera dużo figurek z filmu Gwiezdne wojny.
  • W scenie duszenia Robbie'go (Oliver Robins) przez klauna jego ręce były bardzo silnie złączone i chłopiec naprawdę zaczął się dusić. Reżyser Tobe Hooper oraz Spielberg uważali, że młody aktor świetnie improwizuje, ale kiedy jego twarz stała się purpurowa, szybko zdjęli mu ręce klauna z szyi. Sekwencję tę sparodiowano dotkliwie w komedii Keenena Ivory'ego Wayansa Straszny film 2.
  • Szkielety, które zaatakowały Diane (JoBeth Williams), były prawdziwe. Aktorka dowiedziała się o tym dopiero po nakręceniu sceny. Z uwagi na sporą liczbę urządzeń elektrycznych w jednej ze scen kręconych w basenie JoBeth Williams bała się wskoczyć do wody. Aby przekonać ją, że nie ma się czego obawiać, do basenu wskoczył Spielberg i rzekł: "Jeżeli coś się sknoci, oboje się usmażymy". Taktyka poskutkowała.

Wyróżnienia Amerykańskiego Instytutu Filmowego[edytuj | edytuj kod]

Rok Lista Pozycja
2005 Lista 100 najlepszych kwestii filmowych wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego 069. miejsce - Heather O'Rourke jako Carol Anne Freeling: "They're here!"
2001 Lista 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego 084. miejsce

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Remake[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2006 roku zapowiedziano powstanie remake'a filmu. Projekt ma zostać zrealizowany w zastępstwie trzeciego sequela – zatytułowanego Poltergeist IV: Kayeri, do którego scenariusz napisał Clint Morris, i którego reżyserii ostatecznie się nie podjęto[2]. W roku 2008 wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer obwieściła, iż na reżysera remake'a wytypowano Vadima Perelmana. Juliet Snowden i Stiles White są w trakcie realizacji scenariusza[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Od momentu premiery filmu pojawiają się ciche spekulacje, jakoby brak porozumienia pomiędzy Tobe'm Hooperem a Stevenem Spielbergiem (scenarzystą, producentem i montażystą) przyczynił się do ostatecznego zrealizowania większości materiału przez Spielberga.
  2. Paweł Marczewski (28 listopada 2006 r.). "Poltergeist – remake zamiast kontynuacji". Filmweb.pl. Dostęp: 2 sierpnia 2009 r.
  3. Metro-Goldwyn-Mayer (3 września 2008 r.). "Vadim Perelman to Direct MGM's New 'POLTERGEIST'". Reuters. Dostęp: 2 sierpnia 2009 r. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]