Duch marszałka Tito

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Duch marszałka Tito
Maršal
Gatunek komedia
Data premiery Chorwacja 1999
Kraj produkcji  Chorwacja
Język chorwacki
Czas trwania 97 min
Reżyseria Vinko Brešan
Scenariusz Ivo Brešan
Vinko Brešan
Główne role Dražen Kuhn
Ilija Ivezić
Linda Begonja
Muzyka Mate Matisić
Zdjęcia Živko Zalar
Scenografia Mario Ivezić
Kostiumy Vesna Plese
Montaż Sandra Botica Bresan
Produkcja Hrvatska radiotelevizija
Interfilm

Duch marszałka Tito (tyt. oryg. Maršal) – chorwacki film fabularny z roku 1999 w reżyserii Vinko Brešana.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się na dalmatyńskiej wyspie Vis, na której w czasie II wojny światowej przez pewien czas kwaterował Josip Broz Tito. Pamiątki z tych czasów zgromadzono w miejscowym muzeum, którego zapuszczone stało się składnicą staroci.

W czasie pogrzebu byłego partyzanta, jego współtowarzyszom ukazuje się postać Josipa Broza Tity. Do zbadania sprawy zostaje skierowany policjant Stjepan. Śledztwo ujawnia, że mieszkańcy wyspy widują nocami osobę, ubraną w mundur marszałka Tity. Wieść o tym, że na wyspie pojawił się Tito sprawia, że staje się ona miejscem pielgrzymek dawnych partyzantów. Burmistrz Luka widzi w tym szansę na zarobek i organizuje manifestacje i koncerty, nawiązujące do czasów socjalistycznej Jugosławii. Do nowych realiów dostosowuje się także miejscowy zespół, śpiewający komunistyczne pieśni w "nowoczesnej" aranżacji.

Grupa byłych partyzantów na czele z Marinko Cicinem oburzona postępowaniem burmistrza zamierza przejąć władzę nad wyspą. Na wyspę zostaje skierowanych dwoje agentów służb specjalnych z Zagrzebia (Lijan Mulderić i Danica Skulić). Jednak partyzanci kierowani przez Marinko przejmują władzę, a Stjepan i agenci zostają aresztowani. Dawni partyzanci organizują życie w mieście według starych, komunistycznych wzorców. Marszałkiem okazuje się chory psychicznie ojciec miejscowej nauczycielki, który przez wiele lat pracował w instytucjach propagandowych i uwierzył, że jest Titą.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Film został wyróżniony nagrodą Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bratysławie w 2000. Został też zgłoszony jako kandydat Chorwacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale nie uzyskał nominacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]