Duka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DUKA
Ilustracja
Sklep DUKA w Warszawie w CH Targówek
Państwo

 Szwecja

Siedziba

Warszawa

Adres

Powązkowska 44C, 01-797 Warszawa

Data założenia

1920/1962

Nr KRS

0000607221

Dane finansowe
Przychody

ok. 50 mln PLN[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa

DUKA – posiadająca szwedzki rodowód, sieć sklepów sprzedających artykuły gospodarstwa domowego oraz elementy wyposażenia wnętrz. Firma specjalizując się w kulturze kuchni i jadalni stała się liderem na polskim rynku w tym sektorze[2]. Działa na terenie Polski, Szwecji, Holandii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Niemiec[3]. DUKA posiada w swoim asortymencie wybór artykułów kuchennych, porcelany, sztućców i szkła stołowego. Dostępne są również sezonowe kolekcje tekstyliów, dekoracji i akcesoriów kuchennych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki działalności sieci DUKA sięgają 1920 roku, kiedy to handlarz Hjalmar Blomkvist otworzył w Linköping sklep oferujący naczynia kuchenne, szkło i wyroby porcelanowe. Nazwa firmy pochodzi z języka szwedzkiego i można ją tłumaczyć na język polski jako „nakrywać do stołu”. Interes Blomkvista bardzo szybko się rozwinął i zaczął przynosić wysokie zyski. Blomkvist otwierał kolejne sklepy w innych szwedzkich miastach i w ten sposób powstała firma Hjalmar Blomkvist AB. W 1962 została sprzedana i po połączeniu z szesnastoma innymi sklepami handlującymi szkłem i porcelaną stworzyła sieć DUKA. W krótkim czasie sieć sklepów DUKA zdobyła uznanie klientów i stworzyła markę kojarzoną z wysoką jakością produktów. W 1999 został otwarty pierwszy sklep w Polsce. W 2004 powstał sklep internetowy duka.com. Wiosną 2005 pięćdziesiąt dwa sklepy w Szwecji stały się sklepami franczyzowymi i działały pod marką "Inspiration", pozostałymi czterdziestoma siedmioma zarządzał norweski GC Holding i pozostały one pod nazwą DUKA. W czerwcu 2009, holding Bergendahl Home Deco AB wszedł w posiadanie większości sklepów sieci DUKA, nie będąc jednak właścicielem żadnego sklepu w Szwecji posiadał dwadzieścia cztery sklepy w Polsce. Posiadając prawa licencyjne do znaku towarowego, które pozwalały na kontynuowanie sprzedaży towarów pod marką DUKA. Dwadzieścia siedem sklepów w Szwecji sprzedano sieci Cervera. Początkowo przyjęto strategię oparcia sprzedaży na własnych sklepach, ale w sierpniu 2013 znak towarowy oraz sklepy w Polsce zostały sprzedane rodzinnej grupie kapitałowej mającej w swoim portfolio takie firmy jak: Miloo Home, DLH[2]. W 2014 w Polsce rozpoczęto prace nad wprowadzeniem rozwoju sieci sklepów działających na zasadach franczyzy. W 2015 roku DUKA powiększyła dwukrotnie liczbę swoich sklepów.

Wizja marki[edytuj | edytuj kod]

Marka w swojej działalności promuje swoją przewodnią ideę Kitchen Life[4]. Kitchen life to idea kuchni jako najważniejszego miejsca w domu, gdzie zacieśnia się więzi i spędza czas z bliskimi. DUKA chce pokazać, że kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki i je konsumuje, ale też przestrzeń do pracy, odpoczynku, zabawy i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. DUKA, jako najważniejsze walory swoich produktów stawia funkcjonalność i design.

Współpraca z projektantami[edytuj | edytuj kod]

DUKA niejednokrotnie współpracowała z projektantami przy tworzeniu swoich kolekcji. Co roku, DUKA tworzy charakterystyczną serię kawową FIKA. Słowo FIKA oznacza w języku szwedzkim przerwę na kawę, którą jest niezwykle istotnym momentem w życiu Szwedów.

Przy współpracy z My Floryd Welin, szwedzką projektantką specjalizującą się we wzornictwie przemysłowym powstała kolekcja Fika Floryd, która zadebiutowała w 2019 roku[5]. Inspiracją do stworzenia kolekcji była szwedzka natura oraz skandynawski design. Efektem współpracy firmy DUKA z Sophią Perina-Miller, której prace florystyczne można podziwiać w wiodących galeriach w całej Wielkiej Brytanii jest linia Blomstra[6]. Seria Blomstra charakteryzująca się malowanym motywem kwiatów magnolii oraz pastelową kolorystyką.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Duka, Informacje o systemie franczyzowym" Franchising
  2. a b Jak Polacy naprawili zagraniczny biznes. Historia marki DUKA, www.forbes.pl, 15 czerwca 2015 [dostęp 2019-08-27] (pol.).
  3. Duka rozwija sprzedaż online i offline, SCF News Retailnet, 9 stycznia 2018 [dostęp 2019-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-27] (pol.).
  4. - DUKA, duka.com [dostęp 2019-08-27] (pol.).
  5. Oto efekt współpracy DUKA ze szwedzką projektantką My Floryd Welin - Design, www.propertydesign.pl [dostęp 2019-08-27] (pol.).
  6. Nowa kolekcja DUKA - Blomstra, Centrum Handlowe Atrium Targówek, 21 lutego 2019 [dostęp 2019-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-27] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]