Dundee Law

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dundee Law seen from afar

Dundee Law – dzielnica w centrum Dundee, w Szkocji. Jej cechą charakterystyczną jest duże wzgórze, od którego bierze nazwę. Wyraz law pochodzi z gaelickiego słowa oznaczającego wzgórze, a w anglosaskim hlāw (szkockim law) oznacza kopiec pogrzebowy, wzgórze.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze jest bazaltowym czopem na nieczynnym wulkanie. Działalność ruchów lodowca spowodowała erozję wzgórza i obszaru wokół niego. Małe nachylenie zbocza od strony północnej i wschodniej wzgórza sugerują północno-wschodni kierunek przepływania lodowca. Wysokość Law wynosi 174 m n.p.m. [1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

War Memorial

Archaeologiczne dowody pochówków wskazują na używanie wzgórza przez osadników ludzkich 3500 lat temu. W epoce żelaza mieszkali tu Piktowie. Rzymska ceramika znaleziona na wzgórzu, może świadczyć o wykorzystaniu tego miejsca przez rzymian jako stanowiska obserwacyjnego w I wieku.

Na szczycie wzgórza wzniesiono pomnik poświęcony poległym w obu wojnach światowych. W latach 1992-1994 ulepszono urządzenia na szczycie wzgórza. Na szczycie pomnika płonie wielki płomień w następujące dni:

Przypisy

  1. Ordnance Survey, Explorer 380 map Dundee and Sidlaw Hills