Dune du Pyla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka wydma Piłata, widok od południa. Po lewej Ocean Atlantycki, na północ wejście do zatoki Arcachon
Widok z powietrza na Wielką wydmę Piłata

Wielka wydma Piłata (fr. la Dune du Pilat) – największa pod względem objętości piasku i wysokości wydma w Europie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jest położona w La Teste-de-Buch, w odległości 60 km od Bordeaux.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Do początku XX w. ten wielki wydmowy wał określany był w dialekcie gaskońskim jako les Sabloneys (w języku francuskim sablières = piaskownie). Dopiero w latach 30. XX w. miejsce Sabloney zajęła nazwa Dune du Pilat.

Obecnie nazwa wydmy pojawia się często w formach Dune du Pila, Dune du Pyla lub Dune du Pylat[1], lecz oficjalną nazwą jest Dune du Pilat. Nazwa ta wywodzi się od gaskońskiego pilàt, które z kolei jest pochodną łacińskiego określenia pīla[2], oznaczającego kupa, pryzma, stos, pagórek.

Pyla-sur-Mer, które jest częścią La Teste-de-Buch, zostało tak nazwane dopiero na początku XX w., na skutek użycia greckiej konotacji słowa Pilat.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wydma składa się z około 60 mln piasku. Rozciąga się na długości 2,7 km (w kierunku północno-południowym) i szerokości 500 m (kierunek wschód-zachód). Ma wysokość 110 m, która stale wzrasta. Wydma również przemieszcza się w tempie 5 m/rok. Wielka wydma Piłata jest jedną z 1500 wydm w tym rejonie Francji.

Widok z daleka
Widok na Wydmę z lotu ptaka


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pyla ou Pilat ? [w:] [1]
  2. On relève les formes anciennes la Roque dou Pilat, le Vielh Pile ou encore las pilars de cap aus Sablonèirs (les hauts-fonds face aux Sabloneys); [w:] Bénédicte et Jean-Jaques Fénié, Petit vocabulaire du bassin d'Arcachon, 2004 ISBN 978-2-914-24047-5