Dutch draft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dutch Draft
Dutch Draft budowa

Dutch draft – najcięższa i najsilniejsza wśród koni zimnokrwistych rasa wyhodowana przez Holendrów do ciężkich prac na trudnych, gliniastych terenach tego kraju. Ich niezwykła siła idzie w parze ze spokojnym temperamentem i cierpliwością. Ich cechą charakterystyczną są bardzo duże kopyta. Mimo swoich dużych rozmiarów potrafią być żywiołowe i energiczne. Dzisiaj rzadko już wykorzystuje się je do prac w gospodarstwie, a raczej jako konie zaprzęgowe i pokazowe.

Pokrój[edytuj | edytuj kod]

Konie tej rasy mają krótką, muskularną szyję, dużą głowę o prostym profilu, szeroką, muskularną klatkę piersiową oraz ciążki, masywny korpus. Posiadają również wyraźnie spadzisty zad, krótkie, muskularne nogi i długą, gęstą sierść na nogach. Konie te osiągają wysokość w kłębie wynoszącą od 160 do 170 cm. Mogą mieć maści: dereszowatą, gniadą, karą i siwą. Ogiery ważą około 750kg, zaś klacze około 700.[1][2]

Żyją długo i są przystosowane nawet do trudnych warunków.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rasa powstała po I wojnie światowej przez skrzyżowanie klaczy z Zelandii z końmi ardeńskimi i końmi belgijskimi z sąsiadującej Belgii[1]. Aż do II wojny światowej była uznawana za najważniejszą holenderską rasę koni, jednak po 1945 roku przez mechanizację jej liczebność znacznie spadła[2]. W 2009 roku odnotowano 1424 konie tej rasy[3]. Istnieją dwa stowarzyszenia hodowców tych koni: Koninklijke Vereniging Het Nederlandse Trekpaard en de Haflinger (pl. Królewskie Stowarzyszenie Hodowców Koni Ras Dutch Draft i Haflinger) oraz Stichting het Werkend Trekpaard Zeeland. To pierwsze powstało w 1914 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Elwyn Hartley Edwards, The Encyclopedia of the Horse, 1994, ISBN 0-7513-0115-9.
  2. a b Nederlands trekpaard - SZH, „SZH” [dostęp 2018-05-09] (niderl.).
  3. Domestic Animal Diversity Information System (DAD-IS) | Food and Agriculture Organization of the United Nations, www.fao.org [dostęp 2018-05-09] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]