Dwór w Kościelcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwór Wereszczyńskich w Kościelcu
Symbol zabytku nr rej. A/254/60 z 3.03.1960; A/17/78 z 30.01.1997[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kościelec

Typ budynku

dwór

Styl architektoniczny

klasycyzm

Ukończenie budowy

XIX w.

Pierwszy właściciel

Wereszczyńscy

Położenie na mapie gminy Rędziny
Mapa konturowa gminy Rędziny, blisko centrum u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór Wereszczyńskich w Kościelcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór Wereszczyńskich w Kościelcu”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór Wereszczyńskich w Kościelcu”
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa konturowa powiatu częstochowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór Wereszczyńskich w Kościelcu”
Ziemia50°53′45,7″N 19°13′04,9″E/50,896028 19,218028

Dwór Wereszczyńskich w Kościelcu – zabytkowy dwór w Kościelcu w powiecie częstochowskim. Wpisany do rejestru zabytków byłego woj. katowickiego pod nr A/254/60 z datą z 3 marca 1960 roku oraz pod nr A/17/78 z datą z 30 stycznia 1997 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dwór powstał w XIX wieku na miejscu XVII-wiecznej budowli. Stanowił siedzibę rodziny Wereszczyńskich, ostatnich dziedziców Kościelca. W 1910 roku we dworze urodziła się w Wanda Wereszczyńska, częstochowska malarka. W 1941 roku majątek został odebrany Wereszczyńskim przez III Rzeszę, a po wojnie upaństwowiony przez władzę ludową. Ta wykorzystała dwór najpierw na siedzibę dla gromadzkiej rady narodowej, a potem na przedszkole, które funkcjonuje w nim do dzisiaj. Z wyposażenia dworu zachował się fortepian należący niegdyś do rodziny Wereszczyńskich, który stoi na południowej werandzie dworu[2].

Miały tutaj miejsce trzy wizyty papieskie w drodze do Częstochowy. Pamiątką tych wydarzeń jest pomnik Jana Pawła II z 1994 roku, wykonany przez Jerzego Kędziorę. Dwór był wielokrotnie przebudowywany, aż uzyskał klasycystyczną formę. W okolicy dworku można dostrzec pozostałość parku dworskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023.
  2. Katarzyna Buchajczuk, Szlakiem zabytkowy dworów i pałaców powiatu częstochowskiego, „Częstochowskie Wieści Powiatowe”, grudzień 2015.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Tablica na budynku