Dwór w Laskowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwór Rodziny Laskowskich w Laskowej Dolnej
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Laskowa Dolna

Typ budynku

dwór

Styl architektoniczny

barok

Ukończenie budowy

1677

Właściciel

Laskowscy. Obecnie Michałowscy

Położenie na mapie gminy Laskowa
Mapa konturowa gminy Laskowa, po lewej znajduje się punkt z opisem „Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej”
Ziemia49°45′46″N 20°27′08″E/49,762778 20,452222

Drewniany dwór państwa Laskowskich w Laskowej Dolnej – drewniany, zabytkowy dwór barokowy pochodzący z 1677, własność rodziny Laskowskich, potem biskupów, Skrzyńskich, Żochowskich oraz obecnie Michałowskich. W dworze najcenniejsza jest stara dworska kaplica.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niedaleko centrum wsi znajduje się drewniany dwór obecnie stanowiący własność rodziny Michałowskich, jest to budynek o bogatej historii, początkowo był własnością rodziny sędziego ziemskiego sądeckiego z Lipia Laskowskiego, następnie był w rękach biskupów krakowskich, Skrzyńskich oraz Żochowskich po których został odziedziczony przez Michałowskich, chwilowo w 1945 stał się kwaterą dowódcy 1. Frontu Ukraińskiego, marszałka Iwana Koniewa[potrzebny przypis].

Budynek jest parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, posiada ściany o konstrukcji zrębowej oraz czterospadowy dach łamany w stylu polskim. Wybudowany został przed 1677 dla rodziny Laskowskich. Wspomina o nim „Inwentarz wsi Dolney Laskowey” z 1687 r. (cytat): ...dwór iest ze wszystkim z iedney strony otyniony. Piekarnie dwie, staynie, stodół dwie, spichlerzów dwa, browar, w którym kocioł dobry do piwa warzenia...[1]

Najcenniejszą częścią dworu jest obecnie kaplica z polichromowanym religijnymi motywami i sufitem. W pobliżu dworu spichlerz i murowane stajnie. Dwór otacza park z wiekowymi drzewami, z których niektóre uznane zostały pomnikami przyrody[potrzebny przypis].

Obok dworu znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Figiel, Marek Motak, Anna Niedźwiedź, Wojciech Nowicki, Wojciech Stańczyk, Agnieszka Warzecha: Beskidy i Gorce. Olga Małecka-Malcew (red.). Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006, s. 356–357. ISBN 83-7304-838-3.