Dwór w Laskowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór Rodziny Laskowskich w Laskowej Dolnej
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Laskowa Dolna
Typ budynku staropolski
Styl architektoniczny staropolski
Ukończenie budowy 1677
Właściciel Laskowscy. Obecnie Michałowscy
Położenie na mapie gminy Laskowa
Mapa lokalizacyjna gminy Laskowa
Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej
Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej
Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej
Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu limanowskiego
Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej
Dwór Państwa Laskowskich w Laskowej
Ziemia49°45′46″N 20°27′08″E/49,762778 20,452222

Drewniany dwór państwa Laskowskich w Laskowej Dolnej – drewniany, zabytkowy dwór barokowy pochodzący z 1677, własność rodziny Laskowskich, potem biskupów, Skrzyńskich, Żochowskich oraz obecnie Michałowskich. W dworze najcenniejsza jest stara dworska kaplica.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niedaleko centrum wsi znajduje się drewniany dwór obecnie stanowiący własność rodziny Michałowskich, jest to budynek o bogatej historii, początkowo był własnością rodziny sędziego ziemskiego sądeckiego z Lipia Laskowskiego, następnie był w rękach biskupów krakowskich, Skrzyńskich oraz Żochowskich po których został odziedziczony przez Michałowskich, chwilowo w 1945 stał się kwaterą dowódcy 1. Frontu Ukraińskiego, marszałka Iwana Koniewa[potrzebny przypis].

Budynek jest parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, posiada ściany o konstrukcji zrębowej oraz czterospadowy dach łamany w stylu polskim. Wybudowany został przed 1677 dla rodziny Laskowskich. Wspomina o nim „Inwentarz wsi Dolney Laskowey” z 1687 r. (cytat): ...dwór iest ze wszystkim z iedney strony otyniony. Piekarnie dwie, staynie, stodół dwie, spichlerzów dwa, browar, w którym kocioł dobry do piwa warzenia...[1]

Najcenniejszą częścią dworu jest obecnie kaplica z polichromowanym religijnymi motywami i sufitem. W pobliżu dworu spichlerz i murowane stajnie. Dwór otacza park z wiekowymi drzewami, z których niektóre uznane zostały pomnikami przyrody[potrzebny przypis]. Obok dworu znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Figiel, Marek Motak, Anna Niedźwiedź, Wojciech Nowicki, Wojciech Stańczyk, Agnieszka Warzecha: Beskidy i Gorce. Olga Małecka-Malcew (red.). Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006, s. 356–357. ISBN 83-7304-838-3.