Dwa światy (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwa światy
Spellbinder
Gatunek

przygodowy
fantastyka naukowa
fantasy
familijny
młodzieżowy
postapo

Kraj produkcji

Australia
Polska

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Mark Shirrefs,
John Thomson

Główne role

Zbych Trofimiuk
Gosia Piotrowska
Brian Rooney
Michela Noonan
Andrew McFarlane
Heather Mitchell
Krzysztof Kumor
Rafał Zwierz

Liczba odcinków

26

Liczba serii

1

Spis odcinków
Produkcja
Produkcja

Kajtek Kowalski,
Noel Price,
Dennis Kiely,
Kris Noble,
Ron Saunders,
Andrzej Stempowski

Reżyseria

Noel Price

Scenariusz

Ron Saunders,
Mark Shirrefs,
John Thomson

Muzyka

Ian Davidson

Zdjęcia

Danny Batterham,
Martin McGrath

Scenografia

Andrzej Bednarski,
Jeremi Brodnicki,
Angus Tattle

Czas trwania odcinka

24 min

Pierwsza emisja
Data premiery

25 września 1995

Stacja telewizyjna

Nine Network

Lata emisji

23 stycznia29 kwietnia 1995

Status

zakończony

Format obrazu

4:3

Chronologia
Kontynuacja

W krainie Władcy Smoków

Dwa światy (ang. Spellbinder) – polsko-australijski przygodowy serial telewizyjny dla młodzieży, który powstał we współpracy Telewizji Polskiej, Film Australia i Australian Film Finance Corporation, zrealizowany w 1995 r.

Realizacja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do serialu były kręcone zarówno w Australii (świat współczesny) (Sydney i Góry Błękitne) jak i w Polsce (świat równoległy) (Jura Krakowsko-Częstochowska, Dubie, Ogrodzieniec, zamek Książ, zamek Czocha w polskiej części). W 1997 r. powstał jego 26 odcinkowy sequel - W krainie Władcy Smoków.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Serial emitowano w wielu krajach, m.in.:

oraz Kuwejt, Wietnam, Kuba, Sri Lanka.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Grupa nastolatków jedzie na szkolny obóz w Góry Błękitne. Wśród nich jest Paul Reynolds, który podczas zabawy w jaskini odkrywa przejście do równoległego świata i przez przypadek trafia do niego. Świat ten jest zupełnie inny od naszego – jego społeczeństwo to w większości prości ludzie żyjący na wsiach, które poziomem cywilizacyjnym przypominają wsie średniowiecznej Europy. W świecie tym rządzą mistrzowie magii (ang. spellbinders), którzy wbrew tytułowi nie posługują się magią w powszechnym tego słowa rozumowaniu, lecz połączeniem technologii i magii, którego tajemnice i sposób działania ukrywają przed resztą społeczeństwa – posiadają oni kombinezony energetyczne, zdolne tworzyć w dłoniach użytkownika kule energii, którymi można miotać powodując porażenia lub pożary. Paul spotyka w krainie miejscową rówieśniczkę – Rianę, z którą się zaprzyjaźnia. W międzyczasie w świecie chłopaka wszyscy myślą, że ten zaginął lub uciekł z domu. Tylko jego przyjaciele Alex i Katrina znają prawdę. Oboje szukają różnych sposobów, aby Paul mógł powrócić do swego świata. Mistrzowie spotykają Paula i szybko zaczynają bać się jego wiedzy – na tym tle wywiązuje się między nimi konflikt. Chłopak zostaje uwięziony w lochach zamku. Riana wyrusza mu na ratunek. Wkrótce Paul i Riana zyskują przychylność maga Correona. Przeciw nim staje jednak mistrzyni Ashka, która chce się dostać do świata Paula i dzięki nowej wiedzy opanować swój świat.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Częściowa obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spellbinder. Zbych Trofimiuk, Gosia Piotrowska, Brian Rooney, Michela Noonan Film Australia, Film Victoria, Nine Network Australia. 1995-01-09. [dostęp 2021-02-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]