Dwa światy (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwa światy
Spellbinder
Gatunek przygodowy,
science-fiction, familijny, młodzieżowy, fantastyczny
Kraj produkcji  Australia
 Polska
Oryginalny język angielski
Twórcy Mark Shirrefs,
John Thomson
Główne role Zbych Trofimiuk
Gosia Piotrowska
Brian Rooney
Michela Noonan
Andrew McFarlane
Heather Mitchell
Krzysztof Kumor
Rafał Zwierz
Liczba odcinków 26
Liczba serii 1
Spis odcinków
Produkcja
Produkcja Kajtek Kowalski,
Noel Price,
Dennis Kiely,
Kris Noble,
Ron Saunders,
Andrzej Stempowski
Reżyseria Noel Price
Scenariusz Ron Saunders,
Mark Shirrefs,
John Thomson
Muzyka Ian Davidson
Zdjęcia Danny Batterham,
Martin McGrath
Scenografia Andrzej Bednarski,
Jeremi Brodnicki,
Angus Tattle
Czas trwania odcinka 24 min.
Pierwsza emisja
Data premiery Australia 25 września 1995
Stacja telewizyjna Polska Telewizja Polska
Australia Nine Network
Lata emisji Polska 11 lipca15 października 1995
Australia 23 stycznia29 kwietnia 1995
Status zakończony
Format obrazu 4:3
Chronologia
Kontynuacja W krainie Władcy Smoków

Dwa światy (ang. Spellbinder) – polskoaustralijski przygodowy serial telewizyjny dla młodzieży, który powstał we współpracy Telewizji Polskiej, Film Australia i Australian Film Finance Corporation, zrealizowany w 1995 r.

Realizacja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do serialu były kręcone zarówno w Australii (świat współczesny) (Sydney i Góry Błękitne) jak i w Polsce (świat równoległy) (Jura Krakowsko-Częstochowska, Dubie, Ogrodzieniec, okolice Zawiercia, Błędne Skały, Zamek Książ w polskiej części). W 1997 r. powstał jego 26 odcinkowy sequel, W krainie Władcy Smoków.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Serial emitowano w wielu krajach, m.in:

oraz Kuwejt, Wietnam, Kuba, Sri Lanka.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Grupa nastolatków jedzie na szkolny obóz w Góry Błękitne. Wśród nich jest Paul Reynolds, który podczas zabawy w jaskini odkrywa przejście do równoległego świata i przez przypadek trafia do niego. Świat ten jest zupełnie inny od naszego – jego społeczeństwo to w większości prości ludzie żyjący na wsiach, które poziomem cywilizacyjnym przypominają wsie średniowiecznej Europy. W świecie tym rządzą mistrzowie magii (ang. spellbinders), którzy wbrew tytułowi nie posługują się magią w powszechnym tego słowa rozumowaniu, lecz połączeniem technologii i magii, którego tajemnice i sposób działania ukrywają przed resztą społeczeństwa – posiadają oni kombinezony energetyczne, zdolne tworzyć w dłoniach użytkownika kule energii, którymi można miotać powodując porażenia lub pożary. Paul spotyka w krainie miejscową rówieśniczkę – Rianę, z którą się zaprzyjaźnia. W międzyczasie w świecie chłopaka wszyscy myślą, że ten zaginął lub uciekł z domu. Tylko jego przyjaciele Alex i Katrina znają prawdę. Oboje szukają różnych sposobów, aby Paul mógł powrócić do swego świata. Mistrzowie spotykają Paula i szybko zaczynają bać się jego wiedzy – na tym tle wywiązuje się między nimi konflikt. Chłopak zostaje uwięziony w lochach zamku. Riana wyrusza mu na ratunek. Wkrótce Paul i Riana zyskują przychylność maga Correona. Przeciw nim staje jednak mistrzyni Ashka, która chce się dostać do świata Paula i dzięki nowej wiedzy opanować swój świat.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Kształt kombinezonu energetycznego został zaprojektowany na wzór zbroi polskiej husarii.
  • W 11. odcinku kombinezon energetyczny mistrza Correona wisi w jego komnacie. Na plecach kombinezonu są przyczepione husarskie skrzydła.
  • W kilku odcinkach, w komnacie Ashki, widać mapę świata magów. Mapa ta przypomina Polskę. Charakterystyczne są rzeki Wisła i Odra oraz San i Warta. Ponadto identyczny układ mają góry na południu – Sudety i Karpaty – w których żyją przeciwnicy magów, rabusie. Zamek magów jest zaś zaznaczony w tym samym miejscu gdzie Warszawa. Granice przypominają Polskę pierwszych Piastów ze Śląskiem i Pomorzem.
  • Scena pojedynku wielkiego mistrza Correona i mistrzyni Ashki została nakręcona w zamku Książ, a nie jak pozostałe sceny, które były kręcone w zamku Czocha. Cała scena została zmontowana w taki sposób, iż widzowi może wydawać się, że wszystko dzieje się nadal w zamku Czocha.
  • Latający pojazd został wybudowany w Australii i tam też powstały sceny z jego udziałem. Latał zaczepiony do gigantycznego podnośnika. W Polsce kręcono jedynie te sceny, w których pojazd był już rozbity, powstał więc tylko gotowy wrak.
  • Od 11 lipca do 15 października 1994 zdjęcia kręcone były w Polsce, a od 23 stycznia do 29 kwietnia 1995 w Australii.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Częściowa obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spellbinder. Zbych Trofimiuk, Gosia Piotrowska, Brian Rooney, Michela Noonan Film Australia, Film Victoria, Nine Network Australia. 1995-01-09. [dostęp 2021-02-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]