Dwa żebra Adama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwa żebra Adama
Gatunek

komedia

Rok produkcji

1963

Data premiery

24 stycznia 1964

Kraj produkcji

Polska

Język

polski
włoski

Czas trwania

82 minuty

Reżyseria

Janusz Morgenstern

Scenariusz

Józef Hen

Główne role

Zygmunt Kęstowicz
Ewa Wawrzoń
Joanna Kostusiewicz

Muzyka

Jerzy Matuszkiewicz

Zdjęcia

Bogusław Lambach

Scenografia

Zdzisław Kielanowski

Kostiumy

Katarzyna Chodorowicz

Montaż

Janina Niedźwiecka

Produkcja

Zespół Filmowy „Syrena”

Rynek w Lądku-Zdroju, gdzie zrealizowano część zdjęć do filmu

Dwa żebra Adama – polski czarno-biały film komediowy z 1963 roku w reżyserii Janusza Morgensterna. Pierwowzorem literackim scenariusza było opowiadanie Józefa Hena.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia konfrontację nowej, socjalistycznej epoki z tradycyjną moralnością i konserwatywną formą życia. Jest satyrą na obyczajowość małego miasteczka, w którym wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą.

Zdjęcia powstały w Lądku-Zdroju oraz na stacji kolejowej Trzebieszowice pomiędzy Kłodzkiem a Stroniem Śląskim[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Miasteczko Gody. Po kilku latach pracy w Etiopii powraca do domu i żony inżynier Jan Wiktus. Władze miasteczka chcą nadać pewnej ulicy nazwę Adama Mickiewicza lub właśnie Jana Wiktusa, wyróżniającego się i wzorowego mieszkańca. Tymczasem okazuje się, że Wiktus zostawił w Etiopii żonę Paolę, Włoszkę. Otrzymuje od niej list, w którym zawiadamia go o zamiarze przyjazdu. Już niedługo Paola zjawia się w miasteczku i zostaje zakwaterowana u miejskiej archiwistki. Odwiedza Wiktusa i blondynkę Helenkę, jego pierwszą żonę. Szybko zapada decyzja, że Paola zamieszka razem z nimi, we trójkę pod jednym dachem. Wiktus co prawda w Etiopii ożenił się po raz drugi, ale kocha obie żony. Z pierwszą żoną wziął tylko ślub kościelny, a z drugą tylko cywilny. Wieść o sposobie życia Wiktusa szybko rozchodzi się po miasteczku, a konserwatywni mieszkańcy zaczynają protestować przeciwko wielożeństwu. Partia przyjmuje stanowisko, że Wktus podważa ludową moralność. Forsujący nadanie ulicy nazwy Wiktusa burmistrz składa rezygnację, a ulica otrzymuje nazwę Trzech Wieszczów. Ostatecznie Paola wyjeżdża, a Wiktus zostaje z Heleną.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dwa żebra Adama. FilmPolski.pl. [dostęp 2022-11-18]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]