Przejdź do zawartości

Dwanaście prac Asteriksa (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dwanaście prac Asteriksa (fr. Les 12 Travaux d'Astérix) – komiks o przygodach Gala Asteriksa, stworzony na podstawie filmu o tym samym tytule.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Juliusz Cezar wyrusza do wioski Galów i rzuca im wyzwanie. Jeżeli uda im się wykonać dwanaście niezwykłych czynów, do których zdolni mogą być jedynie bogowie (na wzór dwunastu prac Heraklesa), Rzym i Cezar ukorzą się przed Galami. Jeżeli Galowie zawiodą, staną się niewolnikami Rzymian.

Asteriks i Obeliks decydują się przyjąć wyzwanie. W towarzystwie Gajusza Popusa przedstawiciela Cezara, ruszają, by zmierzyć się z przygotowanymi dla nich wyzwaniami[1].

Okoliczności powstania

[edytuj | edytuj kod]

W 1976 r. miała miejsce premiera filmu animowanego Dwanaście prac Asteriksa w reżyserii René Goscinnego i Alberta Uderzo na podstawie oryginalnego scenariusza ich autorstwa. Scenariusz ten posłużył następnie do przygotowania 60-stronicowego komiksu, wydanego w 1976 r. przez francuskie wydawnictwo Dargaud[2].

W tym samym roku wydano komiks jeszcze dwa razy:

Wydania polskie

[edytuj | edytuj kod]

Komiks był wydany w Polsce dwukrotnie (w 2012 r. i 2017 r.) przez Egmont Polska. Autorem tłumaczenia jest Marek Puszczewicz[3][4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Asteriks Dwanaście prac Asteriksa [online], Egmont Księgarnia Internetowa [dostęp 2021-07-20] (pol.).
  2. a b c Les 12 travaux d'Astérix – Studio Idefix [online], www-lesgrandsclassiques-fr.translate.goog [dostęp 2021-07-20].
  3. Dwanaście prac Asteriksa [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2021-07-20].
  4. Dwanaście prac Asteriksa [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2021-07-20].