Dwight Macdonald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwight Macdonald
Data i miejsce urodzenia 24 marca 1906
Nowy Jork
Data śmierci 1982
Zawód pisarz, dziennikarz

Dwight Macdonald (ur. 24 marca 1906 w Nowym Jorku, zm. w 1982) – amerykański pisarz i dziennikarz, jeden z najwcześniejszych badaczy i krytyków kultury masowej.

Uczęszczał do elitarnej szkoły prywatnej – Phillips Exeter Academy. W 1928 roku ukończył Uniwersytet Yale. W połowie lat 30. stworzył swą własną filozofię polityczną. Czytywał Marksa, Lenina i Trockiego. Stał się entuzjastycznym antystalinistą. W 1937 roku przyłączył się do trockistów. Pisywał artykuły do miesięcznika partyjnego New International. Mimo to już w 1941 roku zakończyła się jego przygoda z trockistami. Od 1943 roku deklarował pacyfizm, występując również przeciwko II wojnie światowej. W 1944 roku rozpoczął wydawanie własnego pisma Politics. Początkowo miesięcznik, później zaś kwartalnik, zawierał eseje o tematyce politycznej i kulturalnej. Na jego łamach pisywali m.in. James Agee, John Berryman, Bruno Bettelheim, Albert Camus, Paul Goodman, Mary McCarthy, Marianne Moore czy Simone Weil. W 1955 roku Macdonald zaczął pracować dla "New Yorkera". Był także krytykiem filmowym w piśmie Esquire.

Macdonald należał do konserwatystów. W jego Teorii kultury masowej odnaleźć można postawę całkowicie odrzucającą kulturę masową. Kultura popularna według niego jest zagrożeniem dla kultury wysokiej. To właśnie przez nią w społeczeństwie pojawiają się bierni odbiorcy, zadowalający się odgórnie narzucanymi rozrywkami, normami. Ten radykalizm wynika nie tylko z tła historycznego, ale także tego, iż sam autor jako jeden z pierwszych podjął się opisania problemu tzw. mass culture. W latach późniejszych pojawiają się osoby, podejmujące się zarówno krytyki jak i obrony kultury popularnej (należy do nich m.in. polska socjolog – Antonina Kłoskowska, która w swym dziele Kultura masowa. Krytyka i obrona daleka jest od konserwatyzmu Macdonalda).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]