Dworce Chaosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dworce Chaosu – fikcyjna kraina w świecie fantasy z cyklu powieści Rogera Zelaznego o świecie Amberu.

Historia Stworzenia[edytuj | edytuj kod]

Właściwie to nie ma żadnego początku. Był chaos, a w nim Dworce Chaosu. Tak miały się sprawy aż do czasu, gdy Dworkin ukradł Klejnot Wszechmocy i gdy w jego wnętrzu ujrzał Wzorzec (dosłownie doznał objawienia Wzorca w Klejnocie), wykreślił go za jego pomocą na niewielkiej stałej płaszczyźnie. W ten sposób powstał tzw. pierwotny Wzorzec, którego pierwszym cieniem była góra Kolvir i powstałe na niej miasto Amber, będący ostoją ładu i porządku. Powstały wtedy cienie, o które toczy się walka między Dworami Chaosu a Amberem.

Logrus[edytuj | edytuj kod]

Osoba, która przebędzie Logrus, posiądzie moc chodzenia wśród Cieni. Przypomina on stale zmieniający się labirynt. Przejście go łączy się głównie z wysiłkiem, by zachować zdrowe zmysły. Kto przebędzie Wzorzec w Amberze, również może podążać przez Cienie.

Chaosyci[edytuj | edytuj kod]

Są to członkowie rodziny królewskiej z Dworców Chaosu. Mimo że Dworce i Amber są ze sobą spokrewnione, toczy się pomiędzy nimi nieustanna walka. Walczą o dominację nad cieniami, o władzę, a czasem zwyczajnie o przetrwanie. Tylko nieliczni zdają sobie z kruchej równowagi pomiędzy nimi. Gdy zabraknie którejś grupy, druga zmieni się całkowicie. Niekoniecznie na lepsze.

Dworce Chaosu to również tytuł piątego tomu cyklu Kroniki Amberu.