Dworzec MDA w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wejście boczne
Wnętrze dworca

Dworzec MDA w Krakowiedworzec autobusowy umiejscowiony w Krakowie przy ul. Bosackiej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Kraków Główny. Posiada 39 stanowisk (37 odjazdowych, 2 wysiadkowe) na konstrukcji dwupoziomowej, z niezależnymi wjazdami oraz budynek stanowiący zaplecze dworcowe. Główne wejście do budynku Dworca znajduje się od strony ulicy Bosackiej.

Dworzec został otwarty w listopadzie 2005 r., zastępując dotychczasowy dworzec autobusowy przy ul. Pawiej, w miejscu którego postawiono wówczas Galerię Krakowską. Pierwszy historyczny dworzec autobusowy w Krakowie funkcjonował od 1929 do roku 1952 (1956?) na Placu św. Ducha; drugi znajdował się na placu Zgody[1]. Budowę obecnego dworca realizowała firma Budimex Dromex SA jako część Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego. Koszt inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł.

Dworcem zarządza spółka Małopolskie Dworce Autobusowe w Krakowie Sp. z o.o. powołana 28 października 2003 roku. Jej udziałowcami są: Gmina Miejska Kraków i PKS w Krakowie S.A. Prezesem spółki od 2011 r. jest Marcin Fall. Do dnia 1 lipca 2013 nazwa spółki brzmiała: Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie, po połączeniu spółek RDA w Krakowie sp. z o.o. i PKS w Krakowie S.A. spółka zmieniła firmę na „Małopolskie Dworce Autobusowe” S.A. Pod zarządem spółki pozostaje również Dworzec MDA w Nowym Sączu, stąd użycie w nazwie "Małopolskie Dworce Autobusowe" liczby mnogiej.

Infrastruktura dla podróżnych[edytuj | edytuj kod]

Wewnątrz budynku Dworca MDA znajdują się kasy, toalety i przechowalnia bagażu. Dworzec nie jest dostępny całodobowo. Główna poczekalnia zlokalizowana w środkowej części budynku jest nieczynna w godzinach od 22.00 do 6.00 oraz w weekendy i święta. Rolę pomieszczenia, w którym mogą schronić się pasażerowie, spełnia w tym czasie boczna poczekalnia nocna z całodobowym dostępem do toalet. Przemieszczanie się między poziomami dworca umożliwiają przejścia zlokalizowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku (schody, windy i ruchome schody).

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Dworzec jest dobrze skomunikowany z Dworcem PKP (przejście z Dolnej Płyty Dworca MDA przez podziemną halę Dworca PKP Kraków Główny) oraz tunelem Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. W pobliżu Dolnej Płyty, przy ulicy Wita Stwosza znajduje się przystanek autobusowy Dworzec Główny Wschód, z którego odjeżdżają autobusy, m.in. na Lotnisko Kraków-Balice. Komunikacja tramwajowa dostępna jest z przystanków przy ulicy Pawiej (przejście przez Galerię Krakowską) i Lubicz (przejście przez Dworzec PKP).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]