Dyanne Thorne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dyanne Thorne
Ilustracja
Plakat do filmu Elza – Wilczyca z SS
Data i miejsce urodzenia 14 października 1943
Greenwich, USA
Strona internetowa

Dyanne Thorne (ur. 14 października 1943 w Greenwich, w stanie Connecticut, w USA) – amerykańska aktorka i modelka pin-up-owa, najbardziej znana z ról erotycznych i filmów z podgatunku nazi exploitation.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na srebrnym ekranie pojawiała się już na samym początku lat 60. XX wieku, ale jej pierwszą znaczącą rolą był występ w dramacie Sin in the Suburbs z 1964 r. Potem pojawiła się między innymi w filmie Encounter z 1965 r., w którym debiutował Robert De Niro, a także w roli Fairy Godmother, w komedii erotycznej The Erotic Adventures of Pinocchio z 1971 r., i komedii sci-fi Wam Bam Thank You Spaceman z 1975 r.

Przełom w jej karierze nastąpił jednak po zagraniu tytułowej roli w sztandarowym filmie Nazi exploitation pt. Elza – Wilczyca z SS. Film ten łączy w sobie horror z filmem erotycznym, a akcja osadzona jest w nazistowskim obozie koncentracyjnym z czasów II wojny światowej, którego komendantką jest tytułowa Elza. Główna bohaterka jest brutalna wobec więźniów, znęca się nad nimi seksualnie i fizycznie, a także poddaje pseudo-ekseprymentom medycznym. Film ten znacząco wpłynął rozwój i popularność filmów Nazi exploitation, które przeżywały w tym okresie swój największy rozkwit oraz mimo faktu śmierci Elzy w scenie końcowej, doczekał się trzech sequeli, których akcja rozgrywa się w arabskim haremie (Elza – Strażniczka haremu), radzieckim gułagu (Elza – Syberyjska tygrysica) oraz w więzieniu kobiecym w Ameryce Południowej (Elza – Nikczemna strażniczka).

Potem pojawiła się jeszcze razem ze swoim mężem Howardem Maurerem w filmie Aria z 1987 r., będącym zbiorem muzycznych nowel-filmowych z których każda została wyreżyserowana przez innego reżysera i nawiązuje do innej opery. Thorne pojawia się w noweli Liebestod” from Tristan und Isolde. W filmie pojawiają się także takie gwiazdy jak John Hurt, Bridget Fonda i Theresa Russell.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carmine Sarracino, Kevin M. Scott – The Porning of America: The Rise of Porn Culture, What It Means, and Where We Go from Here (Beacon Press; 2008; s. 78. ​ISBN 978-0-8070-6153-4​)
  • Dyanne Thorne w bazie Filmweb