Dybrzyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dybrzyk
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Czernica, Drzewicz
Region Równina Charzykowska
Wysokość lustra 119,2 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 2,165 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

4,2 km
0,8 km
Głębokość
• maksymalna

19 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Brda
Rzeki wypływające Brda
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Brusy
Mapa konturowa gminy Brusy, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dybrzyk”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dybrzyk”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dybrzyk”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dybrzyk”
Ziemia53°50′46,3″N 17°36′06,6″E/53,846194 17,601833

Dybrzyk (Dybrzk) (kaszb. Jezoro Debrzk) – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego na wysokości 119,2 m n.p.m. Akwen jeziora jest połączony rynną Brdy z jeziorami Kosobudno i Łąckim. Charakteryzuje się wysokimi brzegami porośniętymi lasem sosnowym. Południowo-zachodni brzeg jeziora stanowi granicę Parku Narodowego Bory Tucholskie. Prowadzi tędy również "Szlak kajakowy rzeki Brdy".

Powierzchnia całkowita: 216,5 ha, maksymalna głębokość: 19 m.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]