Dylan Klebold

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dylan Klebold
<<-VoDkA->>[1]
Data i miejsce urodzenia 11 września 1981
Lakewood, Kolorado, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 20 kwietnia 1999
Columbine k. Littleton, Kolorado, Stany Zjednoczone
Przyczyna śmierci samobójstwo – strzał z broni palnej w skroń
Zawód, zajęcie uczeń Columbine High School, pracownik w Blackjack Pizza[potrzebny przypis]
Rodzice Thomas Klebold
Susan Yassenoff

Dylan Bennet Klebold (ur. 11 września 1981 w Lakewood w stanie Kolorado, zm. 20 kwietnia 1999 w Columbine koło Littleton w Kolorado) – amerykański masowy morderca, który razem ze swoim przyjacielem Erikiem Harrisem zamordował w Columbine High School 13 osób. Była to jedna z najkrwawszych strzelanin szkolnych w dziejach USA. Popełnił samobójstwo, nim do budynku wkroczyła policja.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Syn Thomasa i Susan Kleboldów, miał starszego brata Byrona, z którymi razem mieszkał w Lakewood[2]. Od 1990 rodzina Kleboldów mieszkała w Deer Creek Canyon niedaleko Lakewood. Od małego Dylan był inteligentnym i bystrym dzieckiem, rodzice zapisali go do szkoły dla wybitnie uzdolnionych dzieci. W wyniku uczęszczania do niej odizolował się od swoich rówieśników i gdy poszedł do szkoły średniej w Columbine, było mu trudno zaaklimatyzować się w nowych warunkach szkolnych[3].

Teorie i tajemnice[edytuj | edytuj kod]

W przypadku Dylana Klebolda niejasne są okoliczności jego śmierci, albowiem gdy znaleziono go w bibliotece, broń z której dokonał strzału samobójczego znajdowała się w jego prawej ręce (Dylan był leworęczny)[4]. Wywołało to spore kontrowersje, czy rzeczywiście Klebold popełnił samobójstwo, czy też został zamordowany. Nie określono tego, kto mógł go zabić, ostatnie strzały słyszane w szkole pochodziły z broni obu chłopców, a padły w bardzo krótkich od siebie odstępach czasu, jeden po drugim[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dylan Klebold Biography (ang.). biography.com. [dostęp 2018-06-23].
  2. Dylan Klebold led life of religious contradictions (ang.). jweekly.com, 1999-04-30. [dostęp 2018-06-21].
  3. Najgłośniejsza z dotychczasowych masakr w Kolorado - w liceum w Columbine. wyborcza.pl, 2012-07-20. [dostęp 2018-06-21].
  4. Dylan Bennet Klebold (ang.). acolumbinesite.com. [dostęp 2018-06-21].