Dymek (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cztery najczęstsze rodzaje dymków komiksowych, od góry do dołu: mowa, szept, myśl, krzyk.

W komiksie dymek (czasem nieprecyzyjnie nazywany chmurką) jest polem, w którym umieszczany jest tekst wypowiadany przez bohaterów lub ich myśli. Dymek pozycjonowany jest tak, aby ogonkiem wskazywać na mówiącą postać, najczęściej ma kształt owalny, przypomina balon, stąd jego angielska nazwa – speech balloon (pol. balonik mowy)[1], ale bywa też prostokątny (zwłaszcza w komiksach zachodnioeuropejskich – np. Storm, Largo Winch – czy w przypadku postaci mechanicznych).

W zależności od kształtu dymku może przedstawiać różne rodzaje wypowiedzi. Dymki kanciaste, poszarpane, przypominające gwiazdę, oznaczają krzyk, gniew lub wyrażają emocje. Dymek przypominający znaki dymne oznacza myśl niewypowiedzianą na głos – częściej jednak stosuje się zwykły dymek, którego ogonek zastąpiony jest kilkoma owalami skierowanymi w stronę mózgu bohatera. Dymek nieregularny może oznaczać, iż postać ma trudności z mówieniem. Dymek o krawędzi przerywanej oznacza zwykle szept.

Kształt dymku (a także użyty font lub kolor tekstu) może być przypisany do poszczególnych postaci (np. w serii Sandman, gdzie poszczególni Nieskończeni mogą być po tym właśnie rozpoznani przez czytelnika) lub całych grup (np. kosmici, postaci mechaniczne itp.).

Jeśli wypowiedź jest monologiem wewnętrznym, zwykle zamykana jest w prostokątnym polu (podobnym do tego, w którym umieszcza się tekst narracji) bez wskazywania autora ogonkiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Comic Book Grammar & Tradition, Blambot Comic Fonts & Lettering [dostęp 2019-07-08] (ang.).