Dymitr Wejher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dymitr Weiher
Herb
Wejher
Rodzina Wejcherowie herbu Skarzyna
Data urodzenia ok. 1578
Data śmierci 25 sierpnia 1628
Ojciec Ernest Weiher
Matka Anna Ludwika Mortęska
Żona

1. Gertruda z Konarskich
2. Katarzyna z Opalińskich

Dzieci

z Katarzyną z Opalińskich:
Anna

Dymitr Wejher (spotykana pisownia nazwiska: Wejher, Waier, Weier, Weyher.) herbu Skarzyna (Wejher) (ok. 1578 - 1628) – syn Ernesta Weihera i Anny Ludwiki Mortęskiej, od 1626 kasztelan gdański, kiepski dowódca, dzierżawca starostw: Brudzewo, Kościerzyna, Lignowo, Celbowo, Prusewo, Brzyno oraz części Orłowa. Założył wieś Szymbark (Schönberg), w której wybudował zbór protestancki dla sprowadzonych z Pomorza Zachodniego osadników. Po śmierci ojca przypadły mu: Charbrowo, Łebieniec i Osieki. W 1604 roku sprzedał te wsie Jerzemu Krokowskiemu (za dług wynoszący 3480 zł).

W 1618 roku otrzymał fortunę wielkopolską od brata, Jana Weihera, wojewody malborskiego. Były to miasta: Jarocin, Stary i Nowy Koźmin oraz wreszcie 22 wsie). Była to część spadku po zmarłym w 1616 roku innym bracie Ludwiku i jego żonie Katarzynie z Potulickich. W 1621 roku odsprzedał te dobra wojewodzie inowrocławskiemu Stanisławowi Przyjemskiemu.

W 1626 roku został kasztelanem gdańskim. Nie odznaczył się walecznością: gdy Gustaw Adolf najechał Prusy, Dymitr niesławnie uciekł z powierzonej mu prowincji.

Był zamożny, miał dwie żony, były to:

Gertruda z Konarskich, córka Krzysztofa, drobnego szlachcica z powiatu człuchowskiego i starosty jurborskiego na Żmudzi (małż. zawarto przed 1603 r.); zmarła bezdzietnie.
Katarzyna z Opalińskich, córka Piotra, krajczego koronnego i Anny ze Zborowskich. Piotr Opaliński był bardzo zamożny, ale jaka część przypadła w posagu Katarzynie - nie wiadomo. Katarzyna przeżyła męża o 7 lat, a przed śmiercią wyszła za Gerharda Denhoffa, późniejszego wojewodę pomorskiego i podskarbiego pruskiego.

Dymitr i Katarzyna mieli jedną córkę, Annę, późniejszą żonę Andrzeja Grodzińskigo (wojewody rawskiego), a następnie żonę Pawła Gembickiego (kasztelana łęczyckiego).

Zmarł 25 sierpnia 1628.

  • Bracia Dymitra Weihera:
Franciszek- najstarszy syn Ernesta
Jan - wojewoda chełmiński
Ludwik - podkomorzy chełmiński
Marcin Władysław
Melchior - wojewoda chełmiński