Dynamic Parcel Distribution

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DPD Dynamic Parcel Distribution GmbH & Co. KG
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Siedziba Aschaffenburg, Niemcy
Data założenia 1976[1]
Forma prawna GmbH & Co. KG
Prezes Arnold Schroven (CEO)[2]
Zatrudnienie 50 000 (DPD Group)[3]
brak współrzędnych
Strona internetowa
Samochód dostawczy DPD w mieście Aschaffenburg (Niemcy)

Dynamic Parcel Distribution (nazwa skrócona: DPD, pełna nazwa: DPD Dynamic Parcel Distribution GmbH & Co. KG; wcześniej - Deutscher Paketdienst) - przedsiębiorstwo spedycyjne z siedzibą w Aschaffenburg (Niemcy) o globalnym zasięgu, będące w 83,32% własnością państwowego francuskiego holdingu GeoPost - spółki zależnej La Poste. Pozostałe udziały należą do DPD Systemlogistik GmbH & Co. KG (10,47 %) oraz DPD Zeitfracht GmbH & Co. KG (6,21 %)[2][4].

DPD w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce działa spółka zależna - DPD Polska, z siedzibą w Warszawie.

Początki DPD Polska (wcześniej: Masterlink Express) sięgają 1991 - wówczas było to przedsiębiorstwo będące w 100% własnością polskiego kapitału. W początkowym okresie firma doręczała przesyłki wyłącznie na terenie Polski. W 1994 przedsiębiorstwo rozpoczęło współpracę z międzynarodowymi firmami kurierskimi, co umożliwiło oferowanie usług spedycyjnych o zasięgu międzynarodowym[5].

W 1998 Masterlink został przejęty przez Posten AB, lidera na szwedzkim rynku usług logistycznych, co pozwoliło na dynamiczny rozwój Masterlink Express[5].

W lipcu 2002 Grupa La Poste i Posten AB podpisały umowę, na mocy której holding GeoPost nabył 50% udziałów Masterlink Express. Jednocześnie Posten AB nabył licencję Direct Parcel Distribution w Polsce (DPD), przez co Masterlink zyskał dostęp do sieci logistycznej obejmującej ponad 30 krajów Europy. W październiku 2002 Masterlink Express zakupił 100% udziałów w Air Cargo Poland (spółka posiadająca m.in. agencję celną), poszerzając wachlarz usług o działalność celną i spedycyjną o pełnym spektrum (transport przesyłek drogami: powietrzną, morską i lądową)[5][6].

W maju 2004 przedstawiciele Geopost i Posten AB podpisali umowę handlową w wyniku której francuski holding nabył 50% udziałów w Masterlink, które do tej pory były własnością Posten AB. GeoPost stał się tym samym jedynym właścicielem Masterlink Express[5][6].

W marcu 2015 DPD Polska zaprezentowała nowe Logo i hasło 'Your Delivery Expert' Odświeżenie identyfikacji wiąże się też z ujednoliceniem wizerunku grupy Geopost, która ze swoich marek DPD, SEUR, Interlink i Chronopost zdecydowała się eksponować przede wszystkim tę pierwszą.

W kwietniu 2015 roku DPD Polska oraz Siódemka sfinalizowały połączenie prawne. Integracja została przeprowadzona na mocy zgody UOKiK wydanej 1 października 2014 r. poprzez przeniesienie całego majątku Siódemki S.A. na DPD Polska sp. z o.o. jako spółki przejmującej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Milestones in DPD history (ang.). dpd.com. [dostęp 2012-10-13].
  2. a b The DPD Network (ang.). dpd.com. [dostęp 2012-10-13].
  3. About us (ang.). dpd.com. [dostęp 2012-10-13].
  4. DPD - Part of GeoPost Group (ang.). dpd.com. [dostęp 2012-10-13].
  5. a b c d Historia DPD Polska. dpd.com.pl. [dostęp 2012-10-13].
  6. a b Geopost - History (ang.). geopostgroup.com. [dostęp 2012-10-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]