Przejdź do zawartości

Dynamiczna wymiana oleju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Różnice między nowym i starym olejem w skrzyni biegów
Manometry ukazujące ciśnienie oleju starego oraz nowego

Dynamiczna wymiana oleju – metoda zastąpienia zużytego oleju na nowy w automatycznej skrzyni biegów, zapewniająca – w przeciwieństwie do metody grawitacyjnej (statycznej) – pełną jego wymianę.

Złożona budowa automatycznych skrzyń biegów sprawia, że grawitacyjna (statyczna) wymiana całego oleju ATF jest utrudniona ze względu na dostęp jedynie do jego części znajdującej się w misie olejowej lub na dnie dzwona skrzyni. Metoda grawitacyjna pozwala na wymianę między 30%[1] a 60%[1][2] całego oleju, który znajduje się w przekładni. Natomiast metoda dynamiczna, przeprowadzana na uruchomionym silniku, daje możliwość wymiany całego oleju (ze skrzyni biegów, chłodnicy oleju oraz przekładni hydrokinetycznej)[1][3]. Jedynie Mercedes-Benz stosował metodę statyczną w automatycznych skrzyniach biegów montowanych w mercedesach z lat 70. i 80. XX wieku[1] (zlewanie zużytego oleju wykonywano poprzez korek spustowy znajdujący się w przekładni hydrokinetycznej[2]). Wymianę dynamiczną można stosować nie tylko w skrzyniach automatycznych z przekładnią hydrokinetyczną, ale również w tzw. bezstopniowych (CVT) i dwu sprzęgłowych ze sprzęgłami mokrymi[1][2].

Wymianę metodą dynamiczną przeprowadza się przy pomocy specjalistycznego urządzenia, które zostaje wpięte w obieg olejowy skrzyni biegów (pomiędzy wyjście na chłodnicę oleju a wlew)[4]. Działanie urządzenia polega na przepompowaniu oleju (zużytego na nowy) wraz z użyciem środków czyszczących i dodatków uszlachetniających olej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Wymiana dynamiczna czy statyczna? – Autoservice – Grabowiecki [online], autoservice-grabowiecki.pl [dostęp 2018-07-27] (pol.).
  2. a b c Jak wymieniać olej w przekładniach automatycznych – metoda statyczna i dynamiczna [online], autocentrum.pl [dostęp 2018-07-26] (pol.).
  3. Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów [online], autoservice-grabowiecki.pl [dostęp 2018-07-27] (pol.).
  4. Statyczna czy dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów? [online], motochemica.pl, 7 listopada 2010 [dostęp 2018-07-19] (pol.).