Dyscyplina wojskowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dyscyplina wojskowa (łac. - disciplina - uczenie się) - ścisłe podporządkowanie się każdego żołnierza zasadom postępowania określonym w regulaminach i innych przepisach wojskowych oraz rozkazom i poleceniom przełożonych, a w sytuacjach szczególnych przewidzianych w regulaminach (i innych przepisach prawa) - także starszych.

Dyscyplina wojskowa zobowiązuje żołnierza do przestrzegania przepisów prawa dotyczących służby wojskowej lub innych przepisów prawa przewidujących odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach i w trybie określonych w ustawie oraz do wykonywania rozkazów i decyzji wydanych w sprawach służbowych[1].

Uprzednio obowiązujące w Wojsku Polskim przepisy:

  • Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej.[2]

Przypisy

  1. ustawa z dnia 4 września 1997 roku o dyscyplinie wojskowej (tekst jednolity Dz.U. z 2002 roku nr 42 poz. 370 z późniejszymi zmianami)
  2. Dz. U. z 1951 Nr 6 poz. 55

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • pod red. Marian Laprus: Leksykon wiedzy wojskowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979, s. 96. ISBN 83-11-06229-3.