Ten artykuł od 2010-09 wymaga zweryfikowania podanych informacji.
Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznych. Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu.
Dyskinezy – nieskoordynowane i niezależne od woli ruchy kończyn lub całego ciała, wyginanie i prężenie, mimowolne ruchy warg, wysuwanie i chowanie języka. Dyskinezy dzieli się na wczesne i późne.
Dyskinezy późne często są ubocznym skutkiem działania "klasycznych" neuroleptyków np. chlorpromazyny, pernazyny, haloperidolu, klopentyksolu. W dyskinezach późnych dochodzi do wtórnej nadwrażliwości receptora dopaminergicznego. Leczenie jest trudne, polega na stopniowym zmniejszaniu dawek "klasycznych" neuroleptyków i zastępowaniu ich lekami neuroleptycznymi nowych generacji, np. olanzapina, rysperydon.