Dyskusja Wikipedii:Nazwa użytkownika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

IP[edytuj kod]

Czy nazwa może być łańcuchem znaków identycznym z numerem IP coś jak "24.124.1.2" ? Kpjas 00:05, 19 sie 2006 (CEST)

Wydaje mi sie, ze nie powinna byc. Co by bylo w przypadku Specjalna:Blockip/24... jesli i Wikipedysta i adres IP sa dla oprogramowania tym samym ? :)   –– odder 00:08, 19 sie 2006 (CEST)

A czy ja jestem legalna? Demon Duck of Doom(?) 00:11, 19 sie 2006 (CEST) Nie mając jeszcze swojego konta, a będąc autorem stron w Wikipedii zauważyłem, że jako autora, podano adres IP mojego serwera Proxy, nie zaś mój prawdziwy adres IP. Zapewne możliwe jest sprawdzenie również prawdziwego IP autora, gdyż np. na stronie http://tonid.net/ip/ można go podejrzeć nawet poprzez Proxy. Postuluję więc, aby system podawał prawdziwy IP autora.

Dozwolone znaki[edytuj kod]

Trzeba poprawić listę dozwolonych znaków. Mamy przecież wikipedystów z cyframi, interpunkcją, i niepolskimi znakami diakrytycznymi.

Zasady z angielskiej:

 • Names with non-Latin characters: Unfortunately, most of your fellow editors will be unable to read a name written in Cyrillic, Chinese, Japanese, Korean, or other scripts. Many of them will also be additionally burdened, as such names may be displayed for them only as question marks ("??? ??"), squares ("□□□ □□"), replacement characters ("??? ??") or worse, nonsense or mojibake ("Ã!%ôs*"). If your name is usually written in a non-Latin script, please consider transliterating it to avoid confusion, and allow easier access to your talk page by typing your name in the search field or URL bar.

Czyli wszystkie znaki pisma łacińskiego są dozwolone. Co prawda jak ktoś założy konto o nazwie w stylu Nguyễn Minh Triết to pewnie zmienię zdanie ;-) Taw<talk> 10:59, 29 wrz 2006 (CEST)

Te zasady z angielskiej nie są zgodne z polityką Fundacji, jako że trwają prace nad wprowadzeniem wspólnych loginów dla wszystkich projektów. W związku z tym poszczególne projekty nie mogą nie pozwalać na nazwy użytkowników w innych alfabetach. Ausir 20:56, 21 gru 2006 (CET)
Co nie znaczy, że nie powinno być obowiązku umieszczenia transkrypcji łacińskiej przynajmniej na stronie użytkownika. Większość Wikipedystów będzie miało problem z odszyfrowaniem czegoś takiego "利用者:杉山真大" ... Lothar (dyskusja) 12:11, 19 wrz 2007 (CEST)

język japoński[edytuj kod]

Nie mogę użyć innego języka np.japońskiego. Faktem jest że pod innym tytułem nie działam i nie zaloguję się inaczej. Prosiłabym o rozszerzenie tej opcji.

by Nikkori-san

JAHWE[edytuj kod]

Witaj. Cieszę się, że dołączyłeś do projektu i starasz się pomagać. Mamy tu jednakże pewne zasady. Dotyczą one także tego, jakie nazwy użytkownika są w tym projekcie dozwolone. Nazwa, którą wybrałeś, wzbudziła zastrzeżenia, zobacz tutaj. Sądzę, że osób nie godzących się na taką nazwę będzie więcej. Chciałbym Cię prosić o dobrowolne złożenie wniosku o zmianę nazwy konta - nie stracisz w ten sposób swego dotychczasowego wkładu, zostanie on przypisany do nowej wybranej przez Ciebie nazwy. Wniosek można złożyć tutaj. Ponieważ jestem biurokratą i mam uprawnienia do zmiany nazwy użytkownika, załatwiłbym to od ręki. Proszę o zrozumienie i okazanie szacunku dla przekonań innych użytkowników. Pozdrawiam Lajsikonik Dyskusja 21:56, 3 paź 2007 (CEST)


 1. Moim skromnym znaniem, właśnie to, że nazwa użytkownika może budzić zastrzeżenia, powoduje to, że należy zmienić nazwę. Odsyłam do Dyskusja Wikipedii:Nazwa użytkownika#JAHWE (niektórzy już ją tam skomentowali) oraz do Wikipedia:Nazwa użytkownika, tam jest w liście nienumerowanej "nazwa nie może być: ..." taki punkt: "prowokacyjna lub budząca zastrzeżenia".
 2. W Piśmie Świętym w wielu miejscach Bóg określony jest imieniem Jahwe. Dla wielu osób "Jahwe" oznacza Jahwe. Nick wikipedysty jest mylący (z kim ma się do czynienia?), dwuznaczny (a nie powinien być), prowokujący (co najmniej do komentarzy) i budzi zastrzeżenia (nie tylko moje – ale jeśli potrzebujesz uosobienia tych zastrzeżeń i chcesz o tym podyskutować, to mogę napisać wyraźniej: "tak, ja mam zastrzeżenia co do Twojej nazwy użytkownika").
 3. Gwoli ścisłości, nie zakładam absolutnie Twojej złej woli. Co więcej, mam nadzieję, że to nie jest "przelotna przygoda" Twoja z Wikipedią, lecz że zostaniesz tutaj na dłużej. Jak widzisz, nieuchronne stają się dyskusje z innymi wikipedystami. Ręczę Ci, że jeśli nie teraz ze mną, to w przyszłości z innymi osobami miałbyś (miałabyś) podobną wymianę zdań i sprawa byłaby wałkowana od nowa. Dlatego ponowię prośbę Lajsikonika – możesz sobie wybrać jakąś inną nazwę, która nie będzie budzić zastrzeżeń.
 4. Pozdrawiam serdecznie i (również) liczę na zrozumienie. Rozek19 (odpowiedz) 22:57, 4 paź 2007 (CEST)

Wikipedysta:Jahwe — czy ten wikipedysta spełnia następujące kryterium: nazwa nie może być "prowokacyjna lub budząca zastrzeżenia"?

Odsyłam do hasła Jahwe. Rozek19 (odpowiedz) 21:30, 3 paź 2007 (CEST)

Jego nick obraża Boga i wiarę w Boga, bo ten wikipedysta się podszywa pod Boga. PC 22:22, 3 paź 2007 (CEST)
Popieram PCta, był swego czasu user:Allach i został zablokowany na zawsze‎ (uzasadnienie: niestosowna nazwa użytkownika). Nolik 10:30, 4 paź 2007 (CEST)
Zresztą Allah i Eloah to dwa różne warianty tego samego rdzenia semickiego 'l znaczącego Bóg - Jeden i Ten Sam: http://www.bartleby.com/61/roots/S9.html PC 14:30, 4 paź 2007 (CEST)
Ww. konto zostało zablokowane na zawsze 09:27, 5 paź 2007. Użytkownik miał możliwość złożenia wniosku i zmianę nazwy konta, ale nie skorzystał. Rozek19 (odpowiedz) 22:06, 5 paź 2007 (CEST)

Mała modyfikacja strony[edytuj kod]

Właściwie usunąłem tylko informację, że nazwa nie może być zbyt krótka - nawet admini mieli nazwy jednoliterowe, a dwuliterowe, czy trzyliterowe to prawie norma. tutaj diff. Trochę wyjaśniłem w dwóch punktach. Czasami ktoś wpisuję nazwę typu firma.com - a nie jest to url, bo nie ma http... Sugerowałem parę razy tę zmianę - wycięcie "zbyt krotka" (ostatnio w kawiarence) - i tak już pewnie wszystkie litery zajęte ;) Przykuta (dyskusja) 20:32, 22 lut 2011 (CET)

Baphomet/Bafomet[edytuj kod]

Oto http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wkład/Bafomet i http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wkład/Baphomet . Jeden jest zablokowany za nazwę a drugi nie - a różnica jest drobna - f/ph. 79.191.245.19 (dyskusja) 16:26, 1 maj 2011 (CEST)

Dziwna sprawa. Gdzie nalezy to zglosic? 85.128.194.2 (dyskusja) 16:28, 1 maj 2011 (CEST)
Na angielskiej Wikipedii jest w:en:WP:ANI. Na innych Wikipediach odpowiedniki mamy tylko w FR, RU, IT, SV a polskiego brak. 79.191.102.112 (dyskusja) 16:30, 1 maj 2011 (CEST)
Zatem jestesmy w kropce. 85.128.194.2 (dyskusja) 16:38, 1 maj 2011 (CEST)
Proszę o zablokowanie Wikipedysta:Bafomet, tak jak jest zablokowany Wikipedysta:Baphomet. To obraza islamu. Al Bargit (dyskusja) 18:24, 1 maj 2011 (CEST)
To samo:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Specjalna:Rejestr&user=Mahomet (już zablokowany za nazwę)
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Specjalna:Rejestr&user=Muhammad (należy zablokować za nazwę)
Al Bargit (dyskusja) 18:34, 1 maj 2011 (CEST)

Zgodność z prawem[edytuj kod]

Taka dygresja: Z jakiego państwa/terytorium prawem nazwa użytkownika nie może być niezgodna? Shaqspeare (dyskusja) 21:44, 22 cze 2011 (CEST)

Przede wszystkim prawem państwa polskiego, a potem być może stanu Floryda. Pzdr., Ency (replika?) 22:04, 21 paź 2011 (CEST)

Zakaz podszywania się[edytuj kod]

W Kawiarence zgłoszono propozycję:

Zakaz podszywania się pod inną osobę poprzez podanie cudzego imienia i nazwiska jako nazwy konta (oraz np. takich fałszywych danych na stronie domowej konta).

Dodałbym do tego taki zapis:

Nie jest to sprawdzane domyślnie, a tylko na uzasadniony wniosek poprzez OTRS.

Proszę o opinie. Pzdr., Ency (replika?) 22:13, 21 paź 2011 (CEST)

Jak definiujesz imię i nazwisko oraz podszywanie? Czy nie mogę sobie wybrać jako nazw:
 • Wieńczysław Nieszczególny
 • Hippollit Kwass
 • Chryzostom Cherlawy
Tylko dlatego, że nie jestem w stanie sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście istnieje? Beau (dyskusja) 09:53, 22 paź 2011 (CEST)

Wikipedia:Kawiarenka/Wikipedyści#Dwóch_Wikipedystów_z_podobnymi_nazwami[edytuj kod]

W Barze toczy się dyskusja, w której zaproponowano usunięcie punktu mówiącego, że nazwa nie może być „nazwą zbytnio przypominającą nazwę innego użytkownika”. Zainteresowanych dyskusją zachęcam do zabrania tam głosu. Gdarin dyskusja 11:22, 1 lut 2012 (CET)

DUŻE LITERY[edytuj kod]

1. Ten zapis jest nielogiczny i nieprecyzyjny, wiec trudno sie do niego stosowac. 2. W czym przeszkadzaja te duze litery ? 3. Nie ma wiekszych problemow poza rozczulaniem sie nad nazwami ??

Proponowana zmian[edytuj kod]

Proponuję wykreślenie punktu o zakazie nazw usera pisanej dużymi literami. Uzasadnienie: 1. brak powodu by taki zakaz istniał, nie znalazłem śladów dyskusji prowadzącej do uznania tego za zasadę, wydaje mi się, że uznanie za zasadę polegało na decycji 1 usera, bez śladów konsensu. Jeśli dyskusja była lub są argumenty za, to proszę o info i link. 2. Zasada ta powoduje zbędne i niepowiązane z tworzeniem encklopedii nagonki powiązane z groźbami blokad. W żaden sposób nie sprzyja to encyklopedii, poza tym generuje sztuczną biurokrację. Obecnie widzę to w przypadku usera AMIJK sekcja Twój nick, gdzie choć 2 adminów nie uważało tego za wielki problem i poprzednia dwóch innych forsuje. 3. zasada ta stosowana jest wybiórczo i z pominięciem wbudowanych w nią wyjątków (wyraźnie mówi się o tym, że zakaz nie musi obejmować nazw krótkich), daje pole do samowolnego tworzenia własnych reguł przez admina (Tar stworzył regułę, że nazwa może się składać z 3 samych dużych liter - sekcja o krzyżyku); 4. Jeśli już zmienimy Wiki w sąd i biuro prawnicze to czy nie powinniśmy przyjrzeć się w tejże zasadzie innym punktom, np. tym o zbyt długiej nazwie lub zbyt trudnej nazwie? Wówczas podpadną pod ten zakaz również obaj admini grożący banem AMIJKowi - jeden ma bardzo długi nik, drugi i długi i trudny. I co wówczas - też zbanujemy? Czy to będzie z korzyścią dla wiki? Nie jesteśmy w sądzie, by wszystko musiało ściśle działać wg paragrafów. Przypomnę , że jest jeszcze zasada zdrowego rozsądku i łam wszelkie zasady. Przede wszystkim jesteśmy tu jednak na wiki po to by pisać encyklopedię, a nie wyszukiwać niuanse prawne, które ktoś być może naruszył. I przeszkadzać innym w życiu. --Piotr967 podyskutujmy 20:31, 20 sie 2012 (CEST)

Gdy AMIJK dokonywał pierwszej edycji, nie było mowy w zasadzie o niestosowaniu dużych liter. Ten punkt został wprowadzony na skutek tej edycji prawie dwa lata ponad rok później. Prawo chyba nie działa wstecz? Farary (dyskusja) 21:07, 20 sie 2012 (CEST)
 • Wyrażam głośny i arcyzdecydowany sprzeciw wobec - według mnie sprzecznych z dobrymi obyczajami prowadzenia rozmów - prób łączenia moich zdań z kierunkiem moich studiów. Jestem bardziej człowiekiem myślącym w kategoriach ludzkich, niż studentem akurat prawa myślącym w kategoriach sądowej biurokracji i bardzo proszę tego nie podważać.
 • Na początku adminowania zawsze konsultowałem tego typu sprawy z bardziej doświadczonymi administratorami i odzew był zawsze jednoznaczny: jeśli user nie poprosi o zmianę nicka, blokuj bezterminowo. Wyrażam tym samym zdecydowany sprzeciw wobec nazywania spokojnej informacji o ew. użyciu przeze mnie guzików „nagonką” i „grożeniem”. Jeśli, Piotrze, dysponujesz dowodem, że informacja ta była emocjonalna lub co najmniej niechłodna z mojej strony, proszę dostarcz mi je. Jeśli nie dysponujesz - nie używaj języka insynuacji, który nie buduje dobrej atmosfery wokół pisania encyklopedii.
 • Dalej kwestia forsowania i tworzenia przeze mnie reguły. Co prawda słowami kilkukrotnie opowiedziałem się za realizacją zasady, ale nie przedłużałem rozmowy ponad potrzebę, nie użyłem przycisków ani w żaden sposób nie wyciągnąłem konsekwencji - więc nie forsowałem. Czy tworzę regułę? Nie, wg mnie to nie jest sprawiedliwe, że spokojnie używane nicki typu PMG łamią coś, co ma status zasady. Czy wyszukuję niuansów prawnych? Oczywiście, że nie. Ani nie jest to prawo, ani nie wyszukuję, jedynie próbuję stosować zasady tam, gdzie widzę ich naruszenia. A tak się składa, że AMIJK jest członkiem wikiprojektu, który prowadzę, więc znałem jego edycje na długo, zanim napisałem mu ws. nicka.

Tak więc zastrzegając, że negatywnie oceniam język i ton Twojej wypowiedzi, jednocześnie przychylam się do kwestionowania zasady, o której mowa. Według mnie powinniśmy ją doprecyzować. Tar Lócesilion|queta! 21:43, 20 sie 2012 (CEST)

Jakie znowu sprzeciwy nt. łączenie z kierunkiem studiów? Nic nie pisałem o Twoich studiach czy zawodzie ! Ani tu, ani wcześniej u AMIJKA. Teraz piszesz, że jesteś studentem prawa. OK, fajnie, ale co to ma do rzeczy w tym temacie? Pisząc o sądach i paragrafach miałem na myśli dokładnie odniesienie do Twoich wypowiedzi na stronie AMIJKA i jeszcze jednego usera nt. konieczności literalnego przestrzegania punktów zasady - to jest właśnie wg mnie kwestia tego, że nie jesteśmy w sądzie - sąd musi przestzregać paragrafów i nie może użyć zasady Ignoruj wszelkie zasady lub ZR. My możemy. Wskazałem też Ci, że zasada o której piszesz dopuszcza (choć jakby niechętnie) nazwy krótkie, w każdym razie kategorycznie zabrania tylko długich nazw wielkoliterowych. Czyli nie jest to łamanie zasady przez AMIJKa. Wskazałem też, że jeśli zaczniemy literalnie i ostro wymagać przestrzegania tej zasady to również Ty i MS i wiele wiele innych osób (może i ja) powinniście zmienić nicka - bo albo za długi, albo za trudny. To by prowadziło do zawracania głowy ludziom mianami nicków, a innym przywykaniem do nowych ników. Zupełnie zbędnym. Dlatego właśnie w sprawach niezwiązanych z encyklopedią, a taką są niki nie powinniśmy literalnie wymagać przestrzegania jakichś ustaleń nie wiadomo po co wprowadzonych. Ty uznałeś to z kolei za ironizowanie i znów doszukałeś się czegoś czego nie było - oczywiste jest bowiem, że nazwa z fikcyjnego języka lub złożona z ok. 15 znaków jest długa i trudna i oczywistą intencją moją było wskazanie Ci na ten problem, a nie ironizowanie. --Piotr967 podyskutujmy 22:05, 20 sie 2012 (CEST)
 • Uznajmy, że AMIJK to jeszcze nazwa krótka i po krzyku. Chyba nie będziemy robić głosowania, by ustalić ile wielkich liter można mieć w nicku? Gdarin dyskusja 13:10, 21 sie 2012 (CEST)
 • Propozycja Piotra jak najbardziej na miejscu - jeśli głosowanie niepotrzebne - może zamiast tego narada kilku adminów - i uproszczenie zasad? Konto mam jakiś czas, ale udzielam się od nie tak dawna i nie wiem czy to regulaminowo wykonalne, ale jeśli tak - to chyba warto, bo nie będzie wielkim problemem, a uprości życie w przyszłości wielu użytkownikom. Mi np: wszystko jedno, czy mam wpisane kojoto, Kojoto, czy KOJOTO. Pozdrawiam Serdecznie Kojoto (dyskusja) 23:13, 21 sie 2012 (CEST)
 • jestem za zmianą, blokowanie usera za wielkie litery w nicku jest zwyczajnie głupie i biurokratyczne. Matek M (dyskusja) 08:41, 22 sie 2012 (CEST)
 • Wobec braku sprzeciwów i upływu sporego czasu uznaję, że mamy konsensus i usuwam ten pkt. regulaminu. --Piotr967 podyskutujmy 12:21, 7 wrz 2012 (CEST)
  Co do zasady popieram, chociaż ogłoszenie tej dyskusji w kawiarence moim zdaniem przeprowadzono niewłaściwie - nie dano znać w żaden sposób, jaka zasada jest dyskutowana. Pundit | mówże 16:39, 8 wrz 2012 (CEST)

adresem strony internetowej typu firma.com[edytuj kod]

Czego dotyczy ten zakaz?

 1. czy chodzi o jakąkolwiek stronę internetową czy tylko o stronę jakiejś firmy (prywatnego przedsiębiorcy)?
 2. czy chodzi o pełen adres strony (np. http...) czy o adres typu www... czy o każdy adres, który po wpisaniu spowoduje otwarcie jakiejś strony (np jeśli ktoś wybierze sobie nazwę lingwista.pl na znak że jest lingwistą z Polski)?

pozdrawiam93.105.11.221 (dyskusja) 23:31, 5 maj 2013 (CEST)

 1. Chodzi o stronę internetową czegoś, co mogłoby być reklamowane; na potrzeby tej rozmowy nazwijmy to „marką”. W Wikipedii obowiązuje zakaz reklam, tym samym obowiązuje zakaz łączenia działalności użytkowników z markami.
 2. Chodzi o każdą postać zapisu, który jednoznacznie wskazuje na reklamowaną markę.
Jeżeli jednak z konta nie są dokonywane edycje, które wiążą się z działalnością reklamową podmiotu korzystającego z marki (np. zwykły lingwista z Polski), to nazwa użytkownika („lingwista.pl”) przejdzie. Tak np. malarz pl jest głównym specjalistą od szablonów w Wikipedii. Tar Lócesilion|queta! 00:59, 6 maj 2013 (CEST)