Dyskusja Wikipedii:Powiadomienia/Podziękowania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lajki w Wikipedii[edytuj kod]

w mojej opinii cały ten system to zmodyfikowana wersja lajków. niektórzy zamiast sprawdzaniem edycji, poprawianiem artykułów będą bawili się lajkami... w niczym to nie poprawi jakości pracy na wiki i w ogóle nic nie daje wikipedii. no, ale to tylko moja opinia... - John Belushi -- komentarz 18:01, 22 sie 2013 (CEST)

Jak już zauważyłeś, tutaj wypunktowałem, że to zupełnie nie przypomina lajków. Dziwię się, że pokutują takie porównania. Dlaczego? Dlaczego to nic nie daje? Tar Lócesilion|queta! 18:23, 22 sie 2013 (CEST)
Tar Lócesilion tak będzie zawsze :) Każda nowa propozycja jest i będzie przez cześć osób źle oceniana. Tak to jest w demokracji (dobrze, że jest!). Dobrze, że można to wyłączyć, bo Ci wyłączą. Nie powinno być afery... O gwiazdki nikt się nie rzuca jakoś, a to też odciąga od pisania artykułów. Jakaś, chociażby minimalna forma zachęty dla nowych userów powinna być. Oczywiście przy całym szacunku dla opinii Johna, ale takie jest po prostu moje zdanie. MATEUSZ.NS dyskusja 18:37, 22 sie 2013 (CEST)
Czy niektórzy źle oceniają tylko dlatego, że mają takie prawo? Nie sądzę. To nie jest argument merytoryczny, a pytam o cechy, które w odczuciu niezdecydowanych czynią podziękowania lajkami. Według mnie jest to rozumowanie typu „stokrotka jest jak Słońce, bo zaczyna się na s i ma żółte w środku” – twierdzenie o podobieństwie przy pominięciu zasadniczych cech. A może rozumowanie nieprzekonanych jest inne? Stąd pytam Johna, „dlaczego to nic nie daje”. Tar Lócesilion|queta! 18:52, 22 sie 2013 (CEST)
  • a co niby ma dać, że ktoś mi wyśle 100 podziękowań w formie lajków? wpis w dyskusji coś wnosi. wiem co w opinii autora wpisu zrobiłem dobrze czy źle. rozumiem wikipedialne odznaczenia bo mają jakiś komentarz i są widoczne dla wszystkich ale lajki rodem z facebooka? nic kompletnie to nie wnosi, a jest tylko zbędnym przeniesieniem nowinek z en.wiki. dla mnie to dziecinny pomysł. jeśli uważasz inaczej wykaż jak to poprawi jakoś wikipedii i jakoś edycji. jeszcze raz mówię... skończmy przenosić nowinki z en.wiki - to niczemu nie służy - John Belushi -- komentarz 19:36, 22 sie 2013 (CEST)
    • A co ci da jak ktoś ci 100 razy wpisze na stronie dyskusji? Tak samo nic nie wnosi. Według tej argumentacji za nic nie dziękujmy, bo jest dobrze jak jest, a każdy wie że robi dobro. "lajki rodem z facebooka" - nie wiesz o czym mówisz, a mówisz głupoty. Lajki na FB są widoczne dla wszystkich, więc jest zupełnie inna sytuacja. Te twoje "lajki" zwane po prostu podziękowaniami są widoczne tylko dla tego dziekującego i tego komu się dziękuje. I tyle. Ważniejsze z mojego punktu widzenia jest to, że tobie user:John Belushi (tak - użyłem kolejnej nowinki w oprogramowaniu - będziesz dzięki temu wiedział że piszę do ciebie, nie musząc oglądać Obserwowanych - to tez jest złe i upadlające, bo upodabnia nas do FB, co według ciebie jest złe) jak coś nie pasuje to protestujesz przeciwko temu, nie zastanawiając się że komuś innemu może się przydać. I to jest dla mnie problem. Bo wszyscy wiemy że od kilku lat bardziej nam ubywa edytorów niż przybywa. To fakt. Faktem jest też to że motywacja jest najważniejsza na wikipedii. I jeżeli Fundacja wprowadziła coś, przez co można zwiększyć motywację już istniejących edytorów, to ty przeciwko temu protestujesz. Nie proponujesz niczego innego, tylko protestujesz. Nie rozważasz że może dla innych ludzi to będzie przydatne, albo że chociaż części edytorów to pomoże i skłoni ich do większej liczby edycji. Dla ciebie najważniejsze jest to że ktoś TOBIE wyśle 100 podziękowań. Sorry - ale pomyśl czasem o tym co jest dobre dla projektu, a nie tylko o tym co jest dobre dla Ciebie. PMG (dyskusja) 21:04, 22 sie 2013 (CEST)
  • Wybacz PMG, ale muszę tutaj wziąć w obronę argumentację Johna. Niestety WMF przyjęła taką linię postępowania by myśleć tylko o "dobrze Projektu", choć modus operandi ich pracy trudno (mi) nazwać dobrym. Więc całe szczęście, że John podniósł ten problem, udowadniając że ktoś myśli też czasem o użytkownikach. A inkryminowane dobro projektu jest tu raczej właśnie zagrożone – poprzez uspołecznianie Wikipedystów. Piszesz, że John tylko bombarduje pomysły – cóż, nie sposób powiedzieć tego inaczej: osoby, które zaproponowały wprowadzenie systemu powiadomień na enwiki (bo chyba tam było najpierw) same dostarczyły kul do armat. Naprawdę, skupmy się bardziej na hasłach, a nie na dziękowaniach za edycje – będzie zdecydowanie większy pożytek. ptjackyll (zostaw wiadomość) 21:30, 22 sie 2013 (CEST)
    • Jest taki jeden problem. Istnieje cała generacja zadeklarowanych wikipedystów, którzy uwielbiają edytować choćby nie wiem, co, są w miarę możliwości aktywni, świadomi, znają zasady, nawet je współtworzą, może i są znani w środowisku, nie potrzebują pochwał, po prostu keep calm & edit. Ich zasób wiedzy to X. I są ludzie, którzy są potrzebni Wikipedii – mają inną wiedzę, ich zasób wiedzy krzyżuje się z X. Tych ludzi nie ma w Wikipedii. Nie edytują, bo albo nie umieją, albo nie chcą, albo nikt ich nie zachęcił, nie pokazał jak, nie mają czasu, nie lubią ciszy w eterze i chcieliby dostać słowa otuchy przy pierwszych krokach. I my MUSIMY ich przyciągnąć, bo inaczej zginiemy, mówiąc panie i panowie, mamy taki piękny Titanic, wróćmy do kart. A w międzyczasie 1. nikt do nas nie dojdzie 2. będzie nas ubywało, aż do ostatniego, który nie będzie miał z kim grać. Tar Lócesilion|queta! 21:45, 22 sie 2013 (CEST)
  • Masz pełną rację. Tylko IMO nie tędy droga. Popatrz proszę na toczącą się równolegle dyskusję w kafejce (a także na wpisy userów w dyskusjach, pomiędzy sobą) – widać, że wprowadzane nowinki nierzadko przeszkadzają doświadczonym userom i martwi mnie np. taka perspektywa, że przyciągniemy niedoświadczonych, a starzy w tym czasie zniesmaczeni odejdą i nie będzie komu tych newbies przyuczać. ptjackyll (zostaw wiadomość) 22:00, 22 sie 2013 (CEST)
  • @PMG. sorry PMG, ale kompletnie nie zrozumiałeś tego co piszę. dodatkowo nie odnosisz się do tego co napisałem powyżej tylko do swojej wersji tego co napisałem. w pierwszym zdaniu napisałem wyraźnie "zmodyfikowana wersja lajków" i o to chodzi w całej dyskusji to raz. dwa nikt Ci się nie wpisuje 100 razy po każdej dobrej edycji w dyskusji tylko po iluś tam edycjach dostajesz ten wikimedal czy wpis w dyskusję - chyba widzisz różnicę? trzy, dodawanie lajków nie zatrzyma edytorów... to zabawa dobra dla portali społecznościowych gdzie nikt się dłużej nie zastanawia nad merytoryczną stroną wpisu tylko kilka "lubię to", i taki pomysł nie pasuje to do miejsca gdzie tworzymy encyklopedię. pożytku z tego nie będzie żadnego ani dla edytorów ani dla wikipedii i lajkowanie nikogo na dłużej na wikipedii nie zatrzyma. mam też prośbę, nie wołajcie mnie po nicku na tą dyskusję jak macie odmienne zdanie. moim zdaniem ten pomysł niczego nie wnosi a jest przenoszeniem nowinek z en.wiki które są zbędne. i mam nadzieję, że mam prawo do swojego zdania i mogę je wyrazić bo jak na razie wszystkie nowinki tylko mi utrudniają pracę... - John Belushi -- komentarz 21:50, 22 sie 2013 (CEST) ps. jak widać z całego wątku odnoszę się tylko do lajków, a nie do całego systemu powiadamiania.

@ Tar – pełna zgoda, ale X też są ważni :) No i moim zdaniem gdzieś błędnie założono, że ci nowi userzy muszą być młodzi. No ale chyba nie ma sensu dyskutować o tym samym w 10 miejscach. Nedops (dyskusja) 21:57, 22 sie 2013 (CEST)

Podziękowania dla userów z wyłączonym otrzymywaniem podziękowań[edytuj kod]

Miesiące lecą, a wciąż hurtem wysyłane są podziękowania dla userów, którzy mają je wyłączone. Czyni to cały system bezsensownym. Proponowana recepta: wyłączyć możliwość dziękowania userom, którzy mają wyłączone powiadomienia. Nedops (dyskusja) 20:48, 18 gru 2013 (CET)