Dyskusja Wikipedii:Wiki Lubi Przyrodę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wykluczenie cudzoziemców[edytuj kod]

Przykrą sprawą jest, że po raz kolejny z konkursu wykluczeni są cudzoziemcy, tak samo jak było w WLM. To chyba jedyny taki przypadek wśród wszystkich odmian Wikipedii --Pudelek (dyskusja) 18:04, 7 kwi 2015 (CEST)

@Pudelek: myślę, że temat już wyjaśniał @Polimerek przy okazji WLZ. Przecież wiesz, że nie robimy tego specjalnie. Yarl 15:24, 18 kwi 2015 (CEST)

Rezerwaty i parki narodowe[edytuj kod]

Dlaczego właściwie wśród obiektów wymienionych sfotografowania nie ma rezerwatów przyrody i parków narodowych? Są zarówno jeszcze rozleglejsze formy, jak obszary Natura 2000, jak i drobne obiekty, jak pomniki przyrody. Zresztą część rezerwatów leży na obszarze Natura 2000. Zatem taki rezerwat można sfotografować w szerokim planie, ale jeśli leży poza Natura 2000 już nie? Witia (dyskusja) 14:15, 9 kwi 2015 (CEST)

@Witia: Tak zostało zadecydowane. Jeśli będziemy kontynuować konkurs w przyszłym roku, niewykluczone, że wtedy rezerwaty się pojawią zamiast innej formy ochrony przyrody. Z tego co patrzeliśmy, wszystkie parki narodowe są pokryte obszarami Natura 2000. Tak jak piszesz, rezerwaty mają częściowe pokrycie, więc to co się łapie na N2000, można przesłać. Yarl 15:17, 18 kwi 2015 (CEST)
  • Może chodzi o nieprowokowanie do wchodzenia w głąb rezerwatów. Tyle, że zakaz tego jest w regulaminie, a rezerwaty i PN można sfotografować spoza granic. Część rezerwatów jest też udostępniona do zwiedzania, zwłaszcza po szlakach. Swoją drogą, znam przypadek, gdy rezerwat formalnie nie jest udostępniony do zwiedzania, a biegnie przez niego droga szutrowa i oznakowany szlak turystyczny. Drogi i szlaki prowadzą np. do obiektów zabytkowych z tablicami edukacyjnymi. W zasadzie, żeby przeczytać taką tablicę, trzeba przejść nielegalną ścieżką. Droga szutrowa zaś prowadzi do obiektu z parkingiem, który z obrębu rezerwatu jest wyłączony, ale dostać się na ten parking legalnie byłoby chyba można tylko helikopterem albo łódką. Panek (dyskusja) 20:04, 25 kwi 2015 (CEST)

Rejestr wojewody[edytuj kod]

Ciekawi mnie, co organizatorzy mają na myśli, pisząc "w przypadku pomnika przyrody: numer rejestru wojewody". Pomnik przyrody powołuje rada gminy, a nie urząd wojewódzki. Mniejsza jednak z tym. RDOŚ-ie, o ile oferują spisy zarządzanych przez siebie form (rezerwatów), o tyle od spisów pomników przyrody umywają ręce. Jeżeli gmina robi jakiś rejestr, to OK, jeżeli nie, to trzeba by grzebać w jej archiwach, szukając uchwał rady dla poszczególnych obiektów. Centralny rejestr form ochrony przyrody (gdośiowy) w ogóle sobie z tym nie radzi - dość powiedzieć, że wyszukiwarka twierdzi, że w Warszawie jest 29 pomników przyrody. BIP miasta podaje ich więcej, ale z zastrzeżeniem "Prezentowana poniżej treść ma charakter wyłącznie poglądowy i w żadnym razie nie może być traktowana jako oficjalna informacja." Pomniki przyrody w Warszawie pokazuje 471 pozycji przywołując za źródło „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego rozdz. XXV Wykazy obiektów i obszarów objętych ochroną z zakresu dziedzictwa kulturowego i ochrony środowiska oraz inwentaryzacje planistyczne na terenie m.st. Warszawy” z 2009 r. (a CRFOP podaje za to głównie powołane ostatnio, czyli po tej dacie). Wszystkie te trzy spisy są rozbieżne, a w terenie widuję tabliczki na obiektach, których nie ma w żadnym z nich. Jeśli ktoś myślał, że tu będzie mniejsze zamieszanie niż w rejestrach zabytków, to się mylił. Panek (dyskusja) 20:21, 25 kwi 2015 (CEST)

Cóż, trzeba rzeźbić w tym co mamy. Pole z numerem rejestru jest po to, żeby była jakakolwiek szansa późniejszego zidentyfikowania obiektu. Nie możemy wymagać konkretnego numeru z konkretnego rejestru, bo jak wspominasz obecnie CRFOP ma jeszcze sporo do nadrobienia. Niemniej sporo RDOSiów udostępnia w swoich BIPach rejestr pomników przyrody. Może dobrym pomysłem jest dodanie w formularzu przesyłania pomników przyrody, oprócz numeru, także link do rejestru z którego numer pochodzi? Yarl 20:32, 26 kwi 2015 (CEST)
Panek ma rację to jest jakieś nieporozumienie żądać czegoś niemożliwego od uczestników konkursu. Myślę że należałoby usunąć ten felerny zapis z nr wojewody z regulaminu, bo odstraszy pewien odsetek ludzi. W chwili obecnej nawet urzędnicy nie wiedza, które pomniki istnieją faktycznie w terenie a które nie. To jest bardzo wieloletnia naleciałość i długo możnaby o tym pisać. Sam pomysł fotografowania pomników jest dobry, lecz za wcześnie, aby kazać robić to ludziom w ogóle nie zorientowanym w temacie bez żadnego podkładu/bazy. Skoro było wiadomo, że Polska wiki przystąpi do tego projektu można było coś podziałać, a tak nagła wiadomość o rozpoczęciu. Gdyby patronujący GDOŚ raczył rozesłać wiadomość do RDOŚ a te dalej do gmin na pewno pojawiłoby się wiele nowych rejestrów pomników na ich stronach. Szkoda też, że nikt nie powiadomił o temacie całej akcji wikiprojektu zajmującego się tą tematyką. Analogicznie do WikiLubiZabytki mógłby przejąć i koordynować wprowadzanie pozyskanych zdjęć na strony polskiej wiki, razem można zdziałać więcej. Drumeros (dyskusja) 18:41, 6 maj 2015 (CEST)
@Drumeros, @Panek: Dodałem stronę zbiorczą z obecnymi rejestrami, w jakiś sposób powinny pomóc, nawet jeśli nie są bardzo aktualne. W temacie ogarniania i inwentaryzacji pomników przyrody GDOŚ właśnie obecnie działa – nie chcę pisać więcej bo nie wiem, czy mogę. Natomiast staramy się, aby współpraca z GDOŚ była kontynuowana także po konkursie i jest na to duża szansa – wygląda na to, że są chęci z obu stron. Yarl 20:13, 6 maj 2015 (CEST)

Lokalizacja przesyłanych zdjęć na mapie.[edytuj kod]

Dlaczego zdjęcia zabytku przyrody (buki pospolite zwisające), który znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu przy ul. Smutnej są oznaczone na mapie w zupełnie innym miejscu? LuzynaS

@LuzynaS: Do zdjęć dodawane są koordynaty z punktu w którym kliknęło się na mapie. Czy chodzi o właśnie taką niezgodność – po kliknięciu w punkt A, dodały się współrzędne z miejsca B? Yarl 16:13, 6 maj 2015 (CEST)

Zdjęcie było w zupełnie innym miejscu, ale już dobrze się temu przyjrzałam. Trzeba precyzyjnie klikać w miejsce przy maksymalnie powiększonej mapie. Najlepiej mieć zarejestrowane współrzędne w aparacie w GPS, ale nie miałam. Albo można jeszcze ustalić sobie zbliżone do faktycznych współrzędne na mapie Google. Jest tam funkcja z odczytywaniem współrzędnych wskazanego miejsca. Ciekawi mnie też, co oznaczają poszczególne kolory na mapie do przesyłania zdjęć, jest gdzieś jakaś legenda? LuzynaS (dyskusja) 17:30, 6 maj 2015 (CEST)

kaleczenie drzew metoda do gołego pnia obcinianie gałezi.[edytuj kod]

Zobaczyłem zabytkowy most i drzewa okalaczane przez człowieka do golego pnia.Ludzie przyrody dlaczego na to pozwalacie to jest symbol matki Ziemi.Wielu ludzi patrzy na to co to jest przycinka drzew ze smutkiem.Radze sie zastanowic bo niektórzy w miastach boja sie dotknac takiego drzewa.Podpisane lesnik znajacy prawa przyrody wychowanek lasu.

numer rejestru[edytuj kod]

Co trzeba wpisać w pole numer rejestru? -- niepodpisany komentarz użytkownika Orikami111 (dyskusja | wkład)

@Orikami111: Jeśli chodzi o pomniki przyrody, to potrzebny jest numer podany np. na listach wojewódzkich. Centralnego miejsca z takimi danymi nie ma, natomiast część linków do rejestrów zebranych jest tutaj. Yarl 20:53, 24 maj 2015 (CEST)

Zdjęcia umieszczone na innych serwisach.[edytuj kod]

Dlaczego w konkursie nie mogą brać udział zdjecia umieszczone wcześniej, skoro nadal mam do nich prawa własności ? Czy w związku z faktem że każde lepsze zdjęcie jakie kiedykolwiek robiłem wrzucałem na serwis DA, nie mam prawa ich dołączyć do konkursu ? Czy w związku z tym mogę je usunąć z zasobów wikipedii, skoro już je tam dodałem ?

To normalna praktyka, że we wszelkich konkursach fotograficznych mogą brać udział zdjęcia, które nie były wcześniej nigdzie publikowane. A co do usunięcia Twoich ilustracji to licencja Creative Commons, na której zdjęcia zostały opublikowane jest nieodwołalna. --Jacek Halicki (dyskusja) 19:29, 25 maj 2015 (CEST)

Rośliny chronione w TPN[edytuj kod]

Ostatnio byłam w TPN i chciałabym się zapytać czy do konkursu przyjmowane są zdjęcia pojedynczych roślin? -- niepodpisany komentarz użytkownika 176.111.137.204 (dyskusja | wkład)

Jeśli zdjęcie przedstawia wyłącznie roślinę, to niestety takie zdjęcia nie spełniają wymagań regulaminowych, co za tym idzie nie mają szans na nagrodę. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdjęcia przesłać mimo wszystko – jeśli sam fakt uwolnienia zdjęć będzie odpowiednio satysfakcjonujący :). Yarl 21:01, 24 maj 2015 (CEST)

Ile zdjęć[edytuj kod]

Ile zdjęć można przesłać do każdej z 4 kategorii ?

W konkursie przesłać można dowolną ilość zdjęć. Jury samo decyduje które zdjęcia zostaną nagrodzone w danej kategorii, więc kategorii nie ma potrzeba zamieszczać żadnych dodatkowych informacji. Yarl 09:08, 29 maj 2015 (CEST)

Opis zdjęcia[edytuj kod]

Gdzie dodać opis zdjęcia? -- niepodpisany komentarz użytkownika Legalec (dyskusja | wkład)

@Legalec: Jeśli korzystasz z mapy, to po załadowaniu plików i wybraniu licencji, przy każdym zdjęciu pojawi się pole "Opis". Yarl 23:01, 29 maj 2015 (CEST)

Terminy rozstrzygnięcia i wystawy[edytuj kod]

Czy znane są już terminy rozstrzygnięcia konkursu oraz termin wystawy , o którym mowa w par 16? Borys Kozielski (dyskusja) 10:09, 1 cze 2015 (CEST)

Wyniki konkursu będą podane 21.06.2015 tutaj. --Jacek Halicki (dyskusja) 18:23, 14 cze 2015 (CEST)