Dyskusja Wikipedii:Wiki Lubi Zabytki/Regulamin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minimalna wielkość zdjęć[edytuj kod]

Jeszcze w maju dowiadywałem się o rozmiar zdjęć wysyłanych na konkurs i dostałem informację, że nie zmieni się to w stosunku do zeszłorocznego regulaminu tzn. nadal będzie to 2000 pikseli na krótszym boku. Ponieważ nie mam szybkiego łącza, a zamierzam wrzucić około 5 tysięcy zdjęć, muszę je zmniejszyć.
Tymczasem § 9 punkt 1 tegorocznego regulaminu mówi że: "Fotografie muszą być przesłane w formacie JPEG w rozdzielczości nie mniejszej niż 8 Mpix"
Z tego wynika, że chcąc zmniejszyć zdjęcia do minimalnej - akceptowanej przez regulamin wielkości - będę musiał za każdym razem bawić się w matematyka i obliczać wielkość zdjęcia mnożąc jego boki. Będzie to dla mnie koszmarnym utrudnieniem udziału w konkursie. Nie chcę się narazić na zarzut łamania regulaminu tym bardziej, że w zeszłym roku sam podnosiłem kwestię pani Maliszewskiej.
Nie wiem skąd ta zmiana zasad, ale proponuję w kwestii minimalnej wielkości zdjęć powrócić do starszej wersji regulaminu. --Jacek Halicki (dyskusja) 13:21, 18 lip 2014 (CEST)

W zeszłym roku z tym 2000 px był problem przy panoramach. Naszym celem jest gromadzenie zdjęć o jak najwyższej jakości, które da się też wydrukować w dużym formacie. Nie chcemy iść w tym roku na ilość tylko na jakość - stąd też nie ma już w tym roku nagrody "za ogólną ilość i jakość", żeby nie skłaniać uczestników do "wyścigu" tylko żeby się skupili na robieniu mniejszej może liczby ale za to naprawdę dobrych zdjęć. 2000px to za mało, żeby zrobić wydruk w A1. Stąd ten wymóg 8 MPix. To jest wymóg minimalny - nie trzeba bynajmniej ściśle wysyłać zdjęć o rozmiarze 8 MPix, 8,5 10 MPix też będzie OK. Jak ktoś ma aparat z matyrycą 8Mpix i wyśle zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości, będzie OK, nawet jak to da 7,96 MPix. Także lepiej wysyłać mniej zdjęć w tym roku, za to najlepiej w natywnej rozdzielczości aparatu. Polimerek (dyskusja) 13:45, 18 lip 2014 (CEST)
Ok, to jasne że nie da się wydrukować zdjęć w niskiej rozdzielczości w formacie A1 tyle tylko, że nie rozumiem dlaczego dopasowuje się regulamin do potrzeby zorganizowania pokonkursowej wystawy, która jest przecież tylko dodatkiem do niego. Przecież Wikipedia to encyklopedia internetowa i wcale nie potrzeba aż takich dużych rozdzielczości przy oglądaniu zdjęć na monitorze komputera. Poza tym bariera 8 Mpix odrzuca starsze lustrzanki o niższych rozdzielczościach np. Nikona D80. Wychodzi na to że zdjęcie robione tym aparatem po niewielkim wykadrowaniu i korekcji perspektywy może być za małe, a paradoksalnie zdjęcie robione smartfonem z nędznym obiektywem, ale za to z wyśrubowaną do granic absurdu matrycą będzie OK pod względem wielkości.
Jest jeszcze jedno zagadnienie, którego nie wzięto po uwagę przy redagowaniu regulaminu. Korekcja perspektywy wiąże się z miejscowym rozciąganiem obrazu - często dość znacznym. I takie zdjęcie trzeba potem zmniejszyć aby przywrócić poprzednie "zagęszczenie" szczegółów. Zapytaj kogokolwiek, kto zajmuje się poważniej fotografią, a potwierdzi to. Co z tego że obraz będzie się składał z dużej ilości pikseli, jeżeli nie będzie w nich szczegółów. Poza tym ludzie robią takie zdjęcia jakie umieją i na pewno nie zaczną robić lepszych z powodu bariery 8Mpix. Proponuję jeszcze raz przemyśleć punkt regulaminu określający wielkość zdjęć
Jeszcze jedna uwaga. W oparciu o informację z maja uzyskaną od Yarla, a przekazaną mi przez CLI, że wielkość zdjęć w tym roku będzie taka sama jak w zeszłym, zmniejszyłem do 2000 pikseli prawie 1000 zdjęć, a nie mam już oryginalnych plików. W ten sposób z powodu szwankującej komunikacji pomiędzy adminami jestem o ten tysiąc zdjęć w plecy. Mam nadzieję, że nie spotkają mnie już żadne niemiłe niespodzianki. --Jacek Halicki (dyskusja) 15:26, 18 lip 2014 (CEST)
To może jeszcze moja uwaga. Nie zgadzam się z opinią, że rozdzielczość jest podyktowana wyłącznie wystawą. Nie robimy konkursu, żeby go sobie robić i rozdać nagrody, tylko aby zebrać zdjęcia zabytków. Mamy ich już całkiem sporo i czas postawić na jakość. Co to wcześniejszych informacji to fakt: daliśmy trochę ciała, nie będę się od tego wykręcał. Yarl 19:08, 31 lip 2014 (CEST)
wymóg 8Mpx oznacza, że w tym roku nie wezmę udziału w polskiej części konkursu (nie wiem jakie warunki będą w zagranicznych, ale liczę na to, że ktoś się okaże tam rozsądny). Moja nowa lustrzanka ma co prawda 12Mpx, ale nie korzystam z tej wielkości - po prostu przy zbliżeniach widać ziarno jak i na wielu zdjęciach tej wielkości wrzucanych choćby do INM. --Pudelek (dyskusja) 21:09, 3 sie 2014 (CEST)
No to mamy już pierwszy efekt nieprzemyślanego regulaminu. Wikipedysta robiący znakomite zdjęcia rezygnuje z udziału w konkursie. Dla niezorientowanych - Pudelek ma na Commons najwięcej QI z polaków, a na świecie jest dziewiąty, tutaj są statystyki [1]. --Jacek Halicki (dyskusja) 16:20, 4 sie 2014 (CEST)
toś mnie zaskoczył z tym 9-tym miejscem :D Jednak nie zwracałbym na to większej uwagi, tak naprawdę najważniejsze są jednak medale :) --Pudelek (dyskusja) 21:02, 4 sie 2014 (CEST)

@Yarl Rozumiem chęć zebrania jak najlepszych zdjęć zabytków, ale 8Mpx to konkretna, niemała wartość i to niestety dyskryminująca tych wszystkich, którzy tak dobrego aparatu nie mają. Czyli żeby wziąć udział w konkursie muszą go kupić, wynająć, pożyczyć. Racja że technika poszła do przodu, ale jeszcze nie każdy ma telefon z wypasionym aparatem, albo lustrzankę. Może się mylę, ale w moim odczuciu zdjęcia o mniejszej rozdzielczości też mogą być ładne. A tu niestety odnoszę wrażenie że faworyzuje się (być może niezamierzenie) właścicieli lepszego sprzętu. Pozdrawiam Jacmu (dyskusja) 12:41, 1 wrz 2014 (CEST)

@Polimerek Jak ktoś ma aparat z matyrycą 8Mpix i wyśle zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości, będzie OK, nawet jak to da 7,96 MPix. Także lepiej wysyłać mniej zdjęć w tym roku, za to najlepiej w natywnej rozdzielczości aparatu. Polimerek (dyskusja) 13:45, 18 lip 2014 (CEST) - tu natomiast myślę, że jeśli ktoś wyśle zdjęcie 7,96 MPix, to niestyety nie będzie dobrze, bo wg regulaminu § 9 ust. 1. Fotografie muszą być przesłane w formacie JPEG w rozdzielczości nie mniejszej niż 8 Mpix.. Czyli nie moga być mniejsze niż 8,0 Mpix. Tak to rozumiem. Jacmu (dyskusja) 12:46, 1 wrz 2014 (CEST)

@oddelegowani organizatorzy Niewątpliwie niezależnie od wyczuwalnego lobbingu, regulamin kolejnych konkursów Wiki Lubi Zabytki zawsze powinien uwzględniać reguły obowiązujące wszystkich uczestników projektu. Aktualnie obowiązują ustalenie zabrane na stronie: Commons:Pierwsze kroki/Jakość i opis adres: ( http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Pierwsze_kroki/Jako%C5%9B%C4%87_i_opis?uselang=pl ) W skrócie, cyt. „fotografie zapisane w formacie JPEG czy PNG powinny być ładowane w najwyższej możliwej rozdzielczości”. Są tez górne granice „ oprogramowanie MediaWiki nie potrafi też przetworzyć obrazków PNG większych niż 12,5 megapikseli (około 3500x3500)". Niewątpliwie w fotografii dokumentalnej opartej na wolnym oprogramowaniu, priorytetem powinien być bezstratny format zapisu fotografii PNG. Należy żywić nadzieję że zewnętrzni organizatorzy konkursu przy aktywnym udziale naszych oddelegowanych kolegów z czasem dostrzegą możliwości i priorytety naszego Projektu, a takim sygnałem byłoby akcentowanie w regulaminie konkursu do korzystania w archiwizacji fotografii dokumentalnej, bezstratnego formatu PNG (ang. Portable Network Graphics) – rastrowy format plików graficznych oraz system bezstratnej kompresji danych graficznych.( polecam artykuł w Wikipedia pt. Portable Network Graphics adres: ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics ) Przy okazji prowadzonej dyskusji, większość producentów w ramach oferowanych megapikseli, nie tylko nieprofesjonalnego sprzętu fotograficznego jedynie powiększa format zdjęcia, czasami koryguje jego jakość udostępnieniem droższego algorytmu - ale to są już wyjątki. Poza tym nadal ważna jest rzeczywista wielkość oraz jakość matrycy cyfrowej tak samo jak wykorzystywana optyka. Wprawdzie matryce cyfrowe oraz optyka markowych producentów dysponuje oprogramowaniem korygującym szumy i zniekształcenia ale w przypadku fotografii dokumentalnej to są jedynie półśrodki, przeważnie niedostępne na zasadach ogólnych dla każdego uczestnika projektu. --Alians PL (dyskusja) 20:08, 7 wrz 2014 (CEST)