Dyskusja Wikipedii:Wikiwakacje/Regulamin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pytanie o regulamin[edytuj kod]

§ 9, art. 1.1 podaje, że fotografia musi przestawiać „budowlę wpisaną do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych“. A budowla to „każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury“ (Prawo budowlane, rozdział 1, art. 3, ust. 3). W ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami są wymienione „dzieła architektury i budownictwa“, a nie budowle, budynki lub inne pojęcia (art. 6 ust. 1 pkt. 1). Co w takim razie z np. zabytkowym kościołem, ratuszem, muzeum? Wg mnie nie spełniają one żadnego punktu regulaminu.

Nie rozumiem, czego nie rozumiesz. W tym wypadku zwroty: "budowla" oraz "dzieła architektury i budownictwa" to synonimy. Jeżeli jakiś obiekt jest na liście NID-u to jest zabytkiem i obejmuje go § 9, art. 1.1. --Jacek Halicki (dyskusja) 11:20, 10 sie 2016 (CEST)
"budowla oraz dzieła architektury i budownictwa to synonimy" - otóż nie. Jest wyraźnie napisane, że budowla, to nie budynek, więc budynek nie jest też budowlą. Most to budowla i nie budynek. Kopalnia to budowla i nie budynek. Ale ratusz to już budynek - więc nie jest budowlą. A w regulaminie jest mowa tylko o budowlach. Prawo o zabytkach jest ogólniejsze i mówi o dziełach architektury i budownictwa, więc zapewnie o wszelkich obiektach budowlanych. Natomiast regulamin zawęża to do samych budowli. Do każdego mojego twierdzenia podałem dokładne źródło definicji - proszę wskaż, gdzie popełniłem błąd.
Twoim błędem jest to, że nadmiernie przejmujesz się semantyką Face-smile.svg. W tym wypadku od litery ważniejszy jest duch. Jeżeli masz jakieś zdjęcia zabytków to możesz je śmiało wrzucać na konkurs, niezależnie od tego czy są to "dzieła architektury i budownictwa" "budowle" czy "budynki". Oczywiście w tym wypadku pod pojęciem zabytki rozumiemy tylko obiekty figurujące w wykazach NID-u. --Jacek Halicki (dyskusja) 13:18, 10 sie 2016 (CEST)