Dyskusja Wikipedii:Wikiwakacje/Regulamin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pytanie o regulamin[edytuj kod]

§ 9, art. 1.1 podaje, że fotografia musi przestawiać „budowlę wpisaną do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych“. A budowla to „każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury“ (Prawo budowlane, rozdział 1, art. 3, ust. 3). W ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami są wymienione „dzieła architektury i budownictwa“, a nie budowle, budynki lub inne pojęcia (art. 6 ust. 1 pkt. 1). Co w takim razie z np. zabytkowym kościołem, ratuszem, muzeum? Wg mnie nie spełniają one żadnego punktu regulaminu.

Nie rozumiem, czego nie rozumiesz. W tym wypadku zwroty: "budowla" oraz "dzieła architektury i budownictwa" to synonimy. Jeżeli jakiś obiekt jest na liście NID-u to jest zabytkiem i obejmuje go § 9, art. 1.1. --Jacek Halicki (dyskusja) 11:20, 10 sie 2016 (CEST)
"budowla oraz dzieła architektury i budownictwa to synonimy" - otóż nie. Jest wyraźnie napisane, że budowla, to nie budynek, więc budynek nie jest też budowlą. Most to budowla i nie budynek. Kopalnia to budowla i nie budynek. Ale ratusz to już budynek - więc nie jest budowlą. A w regulaminie jest mowa tylko o budowlach. Prawo o zabytkach jest ogólniejsze i mówi o dziełach architektury i budownictwa, więc zapewnie o wszelkich obiektach budowlanych. Natomiast regulamin zawęża to do samych budowli. Do każdego mojego twierdzenia podałem dokładne źródło definicji - proszę wskaż, gdzie popełniłem błąd.
Twoim błędem jest to, że nadmiernie przejmujesz się semantyką Face-smile.svg. W tym wypadku od litery ważniejszy jest duch. Jeżeli masz jakieś zdjęcia zabytków to możesz je śmiało wrzucać na konkurs, niezależnie od tego czy są to "dzieła architektury i budownictwa" "budowle" czy "budynki". Oczywiście w tym wypadku pod pojęciem zabytki rozumiemy tylko obiekty figurujące w wykazach NID-u. --Jacek Halicki (dyskusja) 13:18, 10 sie 2016 (CEST)
  • Jeśli robicie zdjęcia dzieł sztuki (zwłaszcza współczesnych) wystawionych na stałe w publicznych miejscach lub wnętrz gdzie takie dzieła się znajdują, nawet jeśli dzieła są tylko fragmentem większej całości (zdjęcia), to znajdzie się administrator Commons taki jak np Ankry i zgłosi je do usunięcia. Więc uważajcie czy nie popełniacie przestępstwa ( według niego) i szkoda Waszego czasu bo i tak zdjęcia trafią do niebytu. Albo poprawcie Regulamin i napiszcie WYRAŹNIE co można fotografować a co nie. Zetpe0202 (dyskusja) 18:43, 2 sie 2018 (CEST)
    • Po pierwsze, jeśli obiekt jest zabytkowy to zazwyczaj jest na tyle stary, że prawa autorskie do niego wygasły, a w takiej sytuacji nie ma znaczenia czy robimy fotografie od zewnątrz czy wewnątrz. Oczywiście mogą się zdarzyć wyjątki. Po drugie, zgłosić zastrzeżenia do zdjęcia, które mogą być podstawą ich usunięcia może każdy, nawet IP. Wcale nie trzeba do tego być administratorem. Po trzecie wreszcie administratorzy nie są policjantami i nie jest ich zadaniem karanie kogokolwiek. Ich zadaniem (zarówno na Commons, jak i na Wikipedii) jest pilnowanie przestrzegania zasad. A wypominanie im tego świadczy o całkowitym niezrozumieniu zasad wikimediów. Fotografować można prawie wszystko, uważać trzeba dopiero z publikacją zdjęć.
Tak na marginesie, zdjęcia wnętrz budynków współczesnych też czasem można zamieścić na wolnej licencji. Tylko trzeba na to uzyskać pisemną zgodę architekta lub jego spadkobierców. Co wymaga niestety trochę zachodu. Zamieszczanie ich bez takiej zgody, to jak zamieszczanie w artykułach Wikipedii całych akapitów przepisanych żywcem z encyklopedii papierowej bez zgody autorów. Ankry (dyskusja) 20:00, 2 sie 2018 (CEST)

Pytanie[edytuj kod]

Witam. Ja trochę z innej beczki. Załadowałem kilka zdjęć w trakcie trwania konkursu, ale nie przez formularz konkursowy, więc nie mają odpowiedniego opisu. Czy jest możliwe "dodanie" informacji, że zdjęcia te biorą udział w konkursie czy od samego początku muszę je ładować szablobem? Pytam, bo w sierpniu nie wiedziałem o wikiwakcjach, a kilka wrzuconych zdjęć nadawałoby się. Pozdrawiam --Pudelek (dyskusja) 16:33, 19 wrz 2018 (CEST)